Ana Sayfa Ekonomi ''GAP turları"na talepler azaldı

''GAP turları"na talepler azaldı

ŞUTSO Başkan Yardımcısı Göncü: ''Sıcak hava nedeniyle bu yıl ramazan bayramında GAP turları, az talep görüyor''

Giriş Tarihi: 27 Ağustos 2011 Cumartesi 17:36
''GAP turları
Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkan Yardımcısı Cem Göncü, bu yıl 9 gün olmasına rağmen sıcak günlere denk gelen Ramazan Bayramı'nda, ''GAP turları''na talebin az olduğunu bildirdi.

     Adıyaman'da Nemrut dağı, Şanlıurfa'da Balıklıgöl, Halfeti'de doğal güzellikler, Harran kümbet evleri ve Mardin'de Deyrulzafaran manastırı gibi tarih, kültür ve inanç turizminin önemli merkezlerinin bulunduğu GAP bölgesine yönelik düzenlenen turlara, özellikle uzun tatil dönemlerinde yerli turistler yoğun ilgi gösteriyor.

     Bu dönemlerde tur rezervasyonları günler öncesinde dolarken, bu yıl 9 günlük bayram tatilinde ise sıcak hava ve yakın bölgelerde yaşanan bazı olaylar nedeniyle rağbetin henüz beklenilen düzeye ulaşmadığı kaydedildi.

     Bölgedeki kimi seyahat acenteleri, son yıllara göre satışlarında ciddi düşüş olduğunu dile getirerek, neredeyse bazı tur organizasyonların yapılamayacak duruma geldiğini belirtiyor.

          ''DENİZ TURİZMİ TERCİH EDİLİYOR''

         Bir turizm firmasının yöneticisi de olan ŞUTSO Başkan Yardımcısı Cem Göncü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıllarda özellikle böylesi 9 günlük tatillerde, ''GAP turları''na yoğun talep geldiğini ifade etti. Göncü, bu yıl ise turlara ilginin az olduğunu bildirdi.

     Bayramdan sonra eğitim sezonun başlayacak olmasının da bunda etkili olduğunu ifade eden Göncü, şöyle konuştu:

     ''Sıcak hava nedeniyle bu yıl Ramazan Bayramı'nda GAP turları, az ilgi görüyor. Yerli turistler 9 günlük bu bayram tatilinde daha çok 'deniz turizmi'ni tercih ediyor. Tabi hiç yok denilecek kadar az değil ama geçmiş yıllara göre bölgeye yapılan turlarda çok ciddi bir düşüş var. İlginin az olmasının temel nedeni arasında sıcaklığın olmasıyla beraber bayram ertesi okulların açılması da etkili oluyor.''

     Göncü, bölgenin kimi kentlerinde zaman zaman yaşanan olayların da ''GAP turları''nı olumsuz etkilediğini dile getirdi.

          ''SURİYE'DEKİ OLAYLAR DA GÜNEYDEKİ TURİZMİ BALTALADI''

          Ortadoğu'da ve özellikle Suriye'deki iç karışıklığın Türkiye'nin turizm potansiyeline de zarar verdiğini ifade eden Göncü, başta Hatay olmak üzere sınır kentlerinde turizmin ciddi darbeler aldığını belirtti.

     Yabancı turistlerin daha önce ''GAP turları''nın ardında Türkiye'nin güney şeridinden Ortadoğu ülkelerine geçtiğini belirten Göncü, şöyle devam etti:

     ''Suriye'nin sınır komşusu olduğumuz için yabancı turistler, bizim sınırdaki kentlerimizi de Suriye'nin içindeymiş gibi algılıyor. Hiçbir turist, terör olaylarının konuşulduğu, her yerde tankları göreceği, silah sesi duyacağı yere gitmez. Turizm daha çok bölgesel değerlendirilen, kırılgan bir sektördür. Örneğin, Türkiye, Hatay'da çadır açarak yardımda bulunması sanki Hatay'da bir sıkıntı var gibi, gergin bir ortam varmış gibi algılanıyor. Bu konuda özellikle sınır kentlerimizden Hatay çok etkilendi.''

(şanlıurfa olay)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Erdoğan'dan döviz için yeni hamle

Erdoğan'dan döviz için yeni hamle

Kurumsal

İçerikYukarı Çık