Ana Sayfa Urfa Haberleri GAP VII. TARIM KONGRESİ BAŞLADI

GAP VII. TARIM KONGRESİ BAŞLADI

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinin tertiplediği GAP VII. TARIM KONGRESİ başladı.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2015 Salı 15:47
GAP VII. TARIM KONGRESİ BAŞLADI

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinin tertiplediği GAP VII. TARIM KONGRESİ başladı.

28 Nisan-01 Mayıs tarihleri arasında 4 gün devam edecek konferansın açılışında kongre düzenleme kurulu Başkanı Prof.Dr. Emine Çıkman, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkan vekili Mahmut Kırıkçı, Harran Üniversitesi rektör yardımcısı Prof.Dr. Şerafettin Çelik, Ticaret ve Sanayi Odası başkanı E.Sabri Ertekin, Ziraat Fakültesi dekanı Prof.Dr. Salih Aydemir birer konuşma yaptılar,

Yapılan açılış konuşmalarında Tarımın önemi, tarım eğitimin önemi, mevcut potansiyelin kullanılması, GAP’ın önemi, Ziraat fakültesinden beklentiler, GAP’a entegre olmak, Ziraat Fakültesinin misyonunun  önemi gibi konulara vurgular yapıldı.

Tarla Bitkileri Yetiştirme ve Islahı, Bahçe Bitkileri ve Islahı, Hastalık, Zararlı ve Yabancı Otlar, Tarımsal Biyoteknoloji, Tarımsal Mekanizasyon, Bitki Besleme ve Toprak Yönetimi, Drenaj, Kuraklık ve Tuzluluk Yönetimi, Sulama Teknikleri ve Sulama Yönetimi, Hasat ve Hasat Sonrası Fizyolojisi, Tarımsal Ürünlerin Üretimi ve Pazarlanması, Tarımsal Ürün İşleme ve Teknolojileri, Organik Ürünlerin Üretimi, Hayvan Yetiştirme, Besleme, Biyometri ve Genetik, Kırsal Kalkınma konuların işleneceği kongrede 200 bilim adamı, 69 sunulu ve 79 posterli olmak üzere toplam 150 bildiri sunacaklar.

Kongre düzenleme kurulu tarafından yapılan açıklamada;

“Dünya nüfusunun hızlı çoğalması, bu çoğalmaya paralel olarak gıda maddelerinin üretimindeki yetersizlik ve dengesizlik, günümüzde dünyanın birçok yerinde açlık sorununun veya yetersiz beslenmenin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gıda açığı, artan dünya nüfusuna paralel olarak günden güne artmaktadır. Ortaya çıkan ve çıkacak olan besin açığının kapatılması, var olan hayvansal ve bitkisel besin kaynaklarının genişletilmesi, iyileştirilmesi, birim alandan alınan ürünün artırılması hiç şüphesiz kaliteli bol ürün veren çeşitler yanında, iyi, ucuz fakat modern yetiştiriciliğin yapılmasına bağlıdır. Günümüzde hem çeşit hem de yetiştirme yöntemleri açısından hızlı gelişmeler olmaktadır.

Dünyanın sayılı bölgesel kalkınma projelerinden biri olan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)’nin tamamlanmasıyla 1.8 milyon ha alan sulamaya açılacaktır. GAP’ın merkezi sayılan ve uygulama sahası içerisinde bulunan Şanlıurfa İli Harran Ovasına 1995 yılından beri su verilmeye başlanmıştır. Tarım alanlarının sulamaya açılmasıyla doğal olarak monokültür tarımdan polikültür tarıma geçilmiş, ekolojik koşullar değişmiş ve buna bağlı olarak da tuzluluk, drenaj, aşırı su kullanılması, hastalık, zararlı ve yabancı ot popülasyonlarındaki değişimler ve yeni hastalık, zararlı ve yabancı otların bölgeye girmesi gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

 Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi kuruluşundan bu yana bölgede bitkisel ve hayvansal üretim ile ilgili çalışmalar yürütmüş ve halen yürütmeye de devam etmektedir. Daha önce düzenlenen GAP Tarım Kongrelerinde bölgedeki mevcut tarımsal üretim potansiyeli, bitkisel üretim desenleri, sulama, gübreleme, bitki koruma, hayvansal üretim ve diğer konularda değişik sunumlar yapılmış ve bölge tarımına katkıda bulunulmuştur. GAP VII. Tarım Kongresinde ise bölgemizdeki tarım arazilerinin etkin kullanımı, sürdürülebilir tarım sistemleri içerisinde oluşan yeni tarımsal sorunlara çözüm bulmak amacıyla, konu ile ilgili üniversiteler, araştırma enstitüleri, sivil toplum örgütleri, üreticiler ve diğer kurum ve kuruluşların bir araya getirilmesi amaçlanmaktadır.” denildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star