Ana Sayfa Ekonomi GAPTARIM VE GAPFOOD KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI

GAPTARIM VE GAPFOOD KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI

Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gaziantep'in hububat, bakliyat ve tarımsal sanayi ürünleri ihracatının 2013 yılında, 1 milyar 580 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Geçen yıla göre artış oranı yüzde 3,6'dır" dedi.

Giriş Tarihi: 6 Şubat 2014 Perşembe 19:02
GAPTARIM VE GAPFOOD KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO), Gaziantep Ticaret Odası (GTO), GaziantepTarım İl Müdürlüğü, Gaziantep Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Gaziantep Ziraat Odası, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği (GAİB) tarafından desteklenen ve Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen; 5. GAPTARIM Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ve 10. GAPFOOD Gıda Fuarı açılış töreni gerçekleştirildi.

Ortadoğu Fuar Merkezi'nde (OFM), yapılan açılış töreninde konuşan GSO Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Türkiye'nin metropol kentlerinden olan Gaziantep'in 5 Organize Sanayi Bölgesi, binlerce işletmenin faaliyet gösterdiği küçük sanayi siteleri ve serbest bölgesi ile binlerce çalışanın olduğu modern altyapıya sahip bir kent olduğunu kaydetti.

Topçuoğlu, kentin ekonomik yapısıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin dünyaya açılan kapısı, bölge ve ülke ekonomisinde önemli bir üretim merkezi olduğunu ifade ederek, "Coğrafi konumunun getirdiği avantajlarla düzenlenen fuarlar, katılımcı firmaların Ortadoğu, Körfez ülkeleri, Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri ve Uzak Doğu pazarlarına ulaşılması için çok büyük imkanlar sağlamakta. Düzenlenen fuarlar bunların yanı sıra; bölgedeki potansiyelin tam anlamıyla harekete geçirilmesi, kalıcı iş bağlantılarının gerçekleştirilmesi, ürün ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi, firmaların uluslararası rekabet yapısının güçlendirilmesi, dış pazar paylarının arttırılması ve sağlıklı bir işbirliği ortamının oluşturulması açısından da fırsatlar sunmakta" diye konuştu.

Temsil edilecek marka ve firma sayısının yaklaşık 120 olduğu 5. GAPTARIM Tarım, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Fuarı ve 10. GAPFOOD Gıda Fuarları'nda, tarım makineleri, traktör ve ekipmanları, hayvansal üretim makineleri ve gıda ürünlerinin sergilendiğini anlatan Topçuoğlu, şöyle konuştu:

"Fuara başta Gaziantep'ten olmak üzere; Adana, Afyon, Amasya, Ankara,Antalya, Bitlis, Bursa, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya,Kocaeli, Malatya, Mersin, Sakarya, Siirt, Şanlıurfa ve Trabzon illerinden firmalar katılıyor. Fuarımızı yaklaşık 30 bin kişinin ziyaret etmesini bekliyoruz. GAPFOOD Tarım Fuarımızda çiftçilerimizin ihtiyaç duyduğu ürünler, hizmetler ve teknolojiler yer almaktadır. GAPTARIM sadece Gaziantep'e değil, adından da anlaşıldığı gibi tüm GAP bölgesine hitap eden bir fuardır. Bölgeden pek çok noktadan yapılan organize seferlerle binlerce çiftçi bu önemli buluşmaya gelerek her türlü tarımsal faaliyetlerini ve ürünlerini sergileme imkanı bulabiliyorlar. Aynı zamanda fuara gelen çiftçilerimiz, ziyaretçilerimiz tarımla ilgili yeni teknolojileri görme fırsatı da yakalıyorlar."

Ortadoğu ülkeleri, Ab ülkeleri ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Gaziantep'ten gıda ürünleri ihracatı yapıldığını vurgulayan Topçuoğlu, "Gaziantep'in hububat, bakliyat ve tarımsal sanayi ürünleri ihracatı 2013 yılında 1 milyar 580 milyon dolara ulaşmıştır. Geçen yıla göre artış oranı yüzde 3,6'dır. En çok ihraç edilen gıda ürünleri, bitkisel yağlar, buğday unu, bisküvi, pasta, makarna, kakaolu mamuller, şeker ve şeker mamulleri ve margarindir. Gıda sektörü Gaziantep ekonomisinde tekstilden sonra en önemli sektördür. Gaziantep tarımsal üretim anlamında çok yüksek kapasiteye sahip olmamakla birlikte, sanayisinin gelişmesi sebebiyle çevre illerde üretilen ürünlerin işlenmesi burada gerçekleşmekte ve ekonomiye kazandırılmaktadır" şeklinde konuştu.

Gaziantep Valisi Erdal Ata da konuşmasında, bu yılın, mevsim itibariyle bol yağış bekleyen çiftçilere, tarım ve hayvancılıkla uğraşan tüm üreticilere hayırlı Uğurlu veBereketli bir yıl olmasını temenni ederek, "İlimiz tarım ve hayvancılık ürünleri için işleme, paketleme, dağıtım ve ihracat alanında önemli bir merkez konumundadır. Bu nedenle inanıyorum ki ilimizde düzenlenen bu fuarlar, ülkemiz ve bölgemize önemli faydalar sağlayacak. Birbiri ile yakın ilişkileri bulunan Tarım, Tarım Teknolojileri, Hayvancılık ve Gıda sektörlerinin tüm taraflarını bir araya getirerek, bilgi alışverişini ve yeni ticari ilişkiler kurulmasını sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Gaziantep'in fuarlar şehri olma yolunda hızla ilerlediğini kaydeden MilletvekiliNejat Koçer ise, "Tarımda 2023 vizyonu hedefimiz, sürdürülebilir tarımsal büyümesini devam ettiren, tarımsal gayrisafi yurtiçi hasılası 150 milyar dolara ulaşmış, tarımsal ihracatı 40 milyar doları aşmış parçalı arazilerini birleştirerek 14 milyon hektar alanda arazi toplulaştırmasını tamamlamış, 8,5 milyon hektarlık sulanabilir alanın tamamı modern sulama teknikleriyle suya kavuşmuş, birTürkiye" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, Vali Erdal Ata, Milletvekili Nejat Koçer,Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Akort Fuarcılık Genel Müdürü Hülya Akkaya ve davetliler açılış kurdelesini keserek stantları dolaştı.

Protokol üyeleri daha sonra türkücü Mahmut Tuncer'in jüri üyeliğini yaptığı buzağı güzellik yarışmasını izledi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Şanlıurfa'da LPG Fiyatları Yine Yükseldi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star