Ruha TV'yi online izlemek için tıklayın

Ana Sayfa Türkiye GAZETECİLER: SAVAŞ SESİNE KARŞI BARIŞIN SESİ OLACAĞIZ

GAZETECİLER: SAVAŞ SESİNE KARŞI BARIŞIN SESİ OLACAĞIZ

Basın kuruluşları  internet sitelerine erişim engelleri ve tehditlere karşı açıklama yaptı. Açıklamada hükümetin yaratmak istediği tek sesli medyaya karşı, halkın haber alma hakkının savunulacağı belirtildi.

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2015 Pazartesi 08:33
GAZETECİLER: SAVAŞ SESİNE KARŞI BARIŞIN SESİ OLACAĞIZ

Başbakanlık talimatı ile Etkin Haber Ajansı (ETHA), Dicle Haber Ajansı (DİHA), Jin Haber Ajansı (JİNHA), sendika.org, Fırat Haber Ajansı (ANF), Özgür Gündem Gazetesi’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda internet sitesine Türkiye Telekomünikasyon Başkanlığı (TİB) tarafından erişim engeli getirilmişti.

ETHA Editörü Arzu Demir, DİHA Editörü Çağdaş Kaplan, Sendika.org yazarı Ali Ergin Demirhan, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Özgür Gündem Gazetesi Sedat Yılmaz,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Okayto, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şube Sekreteri Sevgim Denizaltı, DİSK Basın-İş Genel Sekreteri Özge Yurttaş Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde (TGC) basın toplantısı düzenlendi.

Gazeteciler adına ortak basın açıklamasını Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat okudu.

Polat, Geçici AKP Hükümeti’nin demokratik kurum ve kuruluşlara yönelik baskı, sindirme politikalarını yeniden başlattığını ve bu kapsamda gazete, haber ajansları ve haber sitelerine de baskı ve sansür uygulayarak, halkın haber alma hakkını engellediğini belirtti.

Polat, “Yasak kararında ne engellenen sitelerin hangi içeriğine yönelik bu kararın alındığı ne de hangi süre-tarihler için geçerli olacağı belirtilmiştir. Genel ve soyut nitelikli bu kararla, henüz yayımlanmamış ve/veya gelecekte yayınlanacak olan haberlere de erişimin engellenmiş olması hem sansür hem de filli olarak ajansların kapatılması anlamına gelmektedir” dedi.

TGS İstanbul Şube Sekreteri Sevgim Denizaltı, Türkiye’yi savaşa sürükleyen AKP Hükümeti’ne karşı ses çıkaranları susturmaya çalıştığını belirterek, “Baskı, sansür, davalar, tutuklamalarla gazetecileri susturabileceklerini düşünüyorlar. Ama gazeteciler susmayacak, susmayacağız. Sizler susun çünkü; ağzınızdan kan damlıyor. Bizler gerçekleri yazmaya devam edeceğiz” dedi. Denizaltı, baskılara karşı her zaman meslektaşlarının yanında olacaklarını belirtti.

Kaynak: İmctv

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık