Ana Sayfa Güncel "GAZETECİLER TERÖRİST, GAZETELER DE TERÖR ARACI DEĞİLDİR"

"GAZETECİLER TERÖRİST, GAZETELER DE TERÖR ARACI DEĞİLDİR"

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Özgür Gündem Gazetesi’nin 1 ay süreyle kapatılmasıyla ilgili bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 28 Mart 2012 Çarşamba 09:27
Açıklamada  “Terörle Mücadele Yasası gazetecilerin kolayca terörist sayılmasını sağladığı gibi gazeteleri de terör aracı olarak nitelendiriyor” denildi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun  açıklaması şöyle: 
“Demokratik ülkelerde yayın organlarına kapatma, toplatma ve para cezası gibi yaptırımların uygulanması savunulamaz. Özgür Gündem gazetesinin kapatılması basın ve ifade özgürlüğüne aykırıdır. İleri demokrasi anlayışı ile bağdaşmayan bu kararı basın özgürlüğüne vurulmuş yeni bir darbe olarak değerlendiriyoruz.


Türk hukukunun ayıplarından biri olan Terörle Mücadele Yasası (TMY) gazetecilerin kolaylıkla terörist sayılmasını sağladığı gibi, gazeteleri de terör aracı olarak nitelendiriyor. TMY’nin 7. maddesi, yayının durdurulması cezası verilmesine olanak sağlıyor. Bu maddenin ifade özgürlüğünü yok saydığına ilişkin açıklamalar, yasanın yürürlüğe girdiği 1991 yılından bu yana dile getiriliyor ama yasa yapıcıyı etkilemiyor. TBMM’ye sunulan 3. Yargı Paketi tasarısında bu uygulamadan vazgeçilmesi de öngörüldü. Ancak tasarının Adalet Komisyonu’nda bir adım bile ilerlememesi uygulamanın sürmesine olanak sağlıyor.

Türkiye’de sık sık yayın organları toplatılıyor, kapatılıyor, karikatür ve mizah dergileri poşete sokuluyor, internet sitelerine erişim engelleniyor. Radyo ve TV kuruluşları hakkında çeşitli yaptırımlar uygulanıyor. Cezaevlerindeki gazeteci sayısı ise 100’ü geçti.

10 binlerce dava ve soruşturma nedeniyle gazeteciler mesleklerini yapamıyor. Bu nedenle yasalardaki, yayın organlarının toplatılmasına ve kapatılmasına neden olan maddelerin acil olarak kaldırılması gerekiyor. Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından son sıralarda yer almaktan hızla kurtulabilmesi için iktidardan somut adımlar atmasını bekliyoruz.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yazar: Göazaltılar demokratik siyasetin önünü tıkadı

Yazar: Göazaltılar demokratik siyasetin önünü tıkadı

Kurumsal

İçerikYukarı Çık