Ana Sayfa Güncel Gaziliği iptal edildi 156 bin lira borçlandı

Gaziliği iptal edildi 156 bin lira borçlandı

2006 yılında Batman'da terör saldırısı sonucu ağır yaralanıp malulen emekli olan polis memuru, SGK'ya 156 bin lira borçlandırıldı.

Giriş Tarihi: 8 Aralık 2011 Perşembe 16:58
Gaziliği iptal edildi 156 bin lira borçlandı
Terör saldırısı sonucu yaralanan ve gördüğü tedavi sonrası malulen emekli edilen polis memuru Cevdet Kaptı'nın emekliliğini, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) başvurusu üzerine Danıştay 11. Dairesi iptal etti. Kaptı'nın gazilik unvanı elinden alınırken, 156 bin liralık da borç gönderildi.
Kaptı, polislik mesleğine 1998 yılında İzmir'de başladığını ve 2003 yılında Batman'a tayin olduğunu söyledi. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri nedeniyle Batman'da göreve giderken terör örgütü PKK üyelerinin saldırısına uğradıklarını anlatan Kaptı, arkadaşları, Emin Keskin, Hacı Alkan, Cem Genç ile Süreyya Kınay'ın şehit düştüğü saldırıda kendisinin ağır yaralandığını anlattı.
Ancak SGK'nın kendisini malulen emekli yapmaması üzerine Diyarbakır 2. Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtığını anlatan Kaptı, ''Mahkeme, malulen emekli olmama hükmetti. 2008 yılında malulen emekli oldum. Yaklaşık 60 bin lira ikramiye aldım. 3 yıldır da maaş alıyorum. SGK, konuyu Danıştay'a götürdü. Danıştay 11. Dairesi ise Diyarbakır 2. Bölge İdare Mahkemesi'nin kararını bozdu. Gazilik unvanım iptal edildi. Ardından da 156 bin liralık borç gönderildi. SGK, 2008 yılından beri aldığım maaş ve tazminat tutarı olan 156 bin lirayı geri istiyor'' dedi.
Malullük aylığının da kesildiğini vurgulayan Kaptı, iki çocuğu olduğunu bir çocuğunun gazi çocuklarına tanınan haklar sebebiyle özel bir kolejde eğitim gördüğünü, gazilik unvanının iptal edilmesiyle çocuğunu da okuldan almak zorunda kaldığını kaydetti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Şanlıurfa'da Suriyeliler sistemi kilitledi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star