Ana Sayfa Sağlık GDO'LU GIDA SKANDALININ ÜSTÜ KAPATILMAK MI İSTENİYOR?

GDO'LU GIDA SKANDALININ ÜSTÜ KAPATILMAK MI İSTENİYOR?

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programı, geçtiğimiz hafta GDO'lu gıda skandalını ortaya çıkarmıştı.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2012 Cumartesi 11:40
GDO'LU GIDA SKANDALININ ÜSTÜ KAPATILMAK MI İSTENİYOR?

A Haber'de yayınlanan Mehmet Ali Önel yönetimindeki Deşifre Programı, geçtiğimiz hafta GDO'lu gıda skandalını ortaya çıkarmıştı.

Deşifre ekibi, İstanbul genelinde ünlü marketlerden toplanan 30 farklı numuneyi Türklab üyesi yetkili laboratuvarlarda analiz ettirmiş, analiz sonuçları korkunç gerçeği gün yüzüne çıkarmıştı. Çikolatadan dondurmalara, cipslerden ekmek yapımında kullanılan una kadar 30 farklı numuneden 8'in de GDO bulunmuştu. Tüm bu gelişmelerin ardından Deşifre Programı, skandalın peşini bırakmadı. Türklab laboratuarlarında analiz edilen ürünlerin şahit numuneleri, uluslararası standartlara sahip Boğaziçi Üniversitesi Biyoteknoloji Laboratuarı"nda da analiz ettirdi. Boğaziçi Üniversitesi de Türklab Laboratuarı'nın analiz sonuçlarını teyit etti.

GDO'LU GIDA SKANDALININ ÜSTÜ KAPATILMAK MI İSTENİYOR?

Deşifre"nin yayının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı GDO'lu gıda ürettikleri tespit edilen 22 firma hakkında yasal işlem başlattıklarını açıklamıştı. Kamuoyu Bakanlığın bu 22 firmayı ifşa etmesini beklerken, TURKLAB Genel Başkanı Dr. Can Demir istifasını açıkladı. Dr. Can Demir istifasına gerekçe olarak, Tarım Bakanlığı yetkilerince tehdit edildiğini ve istifa etmek zorunda bırakıldığını ileri sürdü. D. Can Demir'in bu olaylı istifası kamuoyunda cevaplanması gereken onlarca soruyu da beraberinde getirdi.

Acaba Dr. Can Demir'in istifasının arkasında GDO Lobisi mi vardı? Deşifre'nin yayınını ihbar kabul ettiklerini açıklayan Tarım Bakanlığı, Dr. Can Demir ve Boğaziçi Üniversitesi'nden şahit numuneleri neden alma gereği hissetmedi? Dahası önceki çalışmalarda olduğu gibi Bakanlık Firmaları açıklamak yerine neden Dr. Can Demir'i istifa ettirmek yolunu seçti? Tüm bu sorulara dün akşam yayınlanan Deşifre Programından yanıt arandı.

Programa katılan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ahmet Çolak, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr Murat Özgen, Boğaziçi Ün. Biyoteknoloji Bölümü Arge Direktörü Dr. Mustafa Kolukırık, Ekoder Başkanı Arca Atay ve Onkolog Dr.Yavuz Dizdar çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

A Haber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık