Ana Sayfa Urfa Haberleri GECE SULAMASI İLE DAHA AZ SU, DAHA FAZLA VERİM

GECE SULAMASI İLE DAHA AZ SU, DAHA FAZLA VERİM

‘Harran Ovası Gece Sulaması Projesi’ kapsamında 5 bin dekarlık alanda yapılan çalışmalar sonunda, daha az su ile daha fazla verim elde edildi diyen Dicle Edaş bölge koordinatörü Neşet Demirbaş,gece sulamasının önemine değindi.

Giriş Tarihi: 25 Temmuz 2015 Cumartesi 12:58
GECE SULAMASI İLE DAHA AZ SU, DAHA FAZLA VERİM

2014 yılında başlatılan proje kapsamında gece sulaması yapılan pamuk tarlasında yüzde 20 su tasarrufu sağlanırken, verim ise yüzde 15 oranında arttı. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile suya kavuşan ve bilinçsiz sulama yapılan Harran Ovası'nda uygulanan proje ile verim artışı sağlanırken, gece sulaması yapılan alanlarda su ve enerji israfının da önüne geçildi.

‘GECE SULAMASI ÇİFTÇİLER İÇİN ÖNEMLİ’

Gece sulaması yapılan alanlarda verim artışına karşılık enerji tüketiminin azaldığını belirten Dicle EDAŞ Şanlıurfa Bölge Koordinatörü Neşet Demirbağ, çiftçilere uyarılarda bulunarak, gece sulamasının önemine değindi.

Tarımsal alanlarda genellikle salma sulama yönteminin tercih edildiğini ve gündüz yapılan sulamadan dolayı buharlaşmanın daha fazla olduğunu ifade eden Demirbağ, “Şanlıurfa’da yaz aylarında özellikle 50 dereceyi bulan sıcaklıklarda yapılan sulamada ciddi oranda buharlaşma oluşmaktadır. Buharlaşma sonucu hem suda ciddi kayıplara neden olmakta hem de aşırı yüklenmenin yanı sıra ortam sıcaklığından dolayı trafo ve hatlarımızda ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Aşırı su, gübre, enerji ve emek demektir. Aşırı su tüketimi olduğu için bölgede tuzlanma, buharlaşma ve çoraklaşma meydana geliyor. Bunu önlemek için de hem su israfını hem su kaybını hem de enerjinin daha verimli kullanılması ve arızanın az oluşması için gece sulaması yapılması bu israfı önlemekte ayrıca verimde ciddi oranda artış sağlamaktadır” dedi.

 

YORUMLAR
  • yorum2015-07-26 09:27:25karacadağ

    sen onun derdinde değilsin sen haracının alıyorsun dedaş ha gece ha gündüz

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star