Ana Sayfa Eğitim GENÇ BİLİM ADAMI ÖDÜLÜ HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN

GENÇ BİLİM ADAMI ÖDÜLÜ HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN

Bu yıl 13.’sü düzenlenen “SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLܒne Harran Üniversitesinden Dr. Ayşegül KUTLUAY BAYTAK layık görüldü.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2015 Salı 15:55
GENÇ BİLİM ADAMI ÖDÜLÜ HARRAN ÜNİVERSİTESİNİN

Bu yıl 13.’sü düzenlenen “SERHAT ÖZYAR YILIN GENÇ BİLİM İNSANI ÖDÜLܒne Harran Üniversitesinden Dr. Ayşegül KUTLUAY BAYTAK layık görüldü.

 

Dr. Ayşegül KUTLUAY BAYTAK fen bilimleri alanında Harran Üniversitesi Kimya Bölümü’nde Prof. Dr. Mehmet ASLANOĞLU yönetiminde yaptığı “Karbon Monotip Temelli Elektrik ve Kimyasal Sensörlerin Klinik ve Çevre Uygulamaları” başlıklı doktora tezi ile 2015 yılı Serhat Özyar Yılın Genç Bilim İnsanı Ödülünü almaya hak kazandı.

 

Türkiye’ de birçok üniversitenin başvuru yaptığı bu ödül töreninde birinci olmanın Harran Üniversitesi’nde çok güzel işlerin yapıldığının bir göstergesi olduğunu ifade etti.

 

Dr. Kutluay-Baytak’ın tezinde yaptığı çalışmaların 5 tanesi uluslararası hakemli ve alanında prestijli uluslararası bilimsel dergilerde makale olarak yayınlanmıştır.

 

Ödül kazanan bu çalışmada, karbon monotip temelli elektrokimyasal sensörler kullanılarak bazı önemli maddelerin hızlı, güvenilir, yüksek duyarlıklı ve seçimli bir şekilde saptanması için elektro analitik yöntemler geliştirilmiştir. Çalışmanın pratik uygulamaları su, ilaç ve biyokimyasal madde analizlerini içeren çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Tezde farmasötik, biyoklinik ve çevre örneklerinde teşhis, kontrol ve kalite anlamında önemli olan organik ve inorganik maddelerin doğru ve duyarlı olarak saptanmasına yönelik başarılı analitik uygulamalar gerçekleştirilmiştir.

 

Ayrıca, bu elektrokimyasal sensörlerden özellikle nikel nanoparçacıklarıyla güçlendirilen yeni bir elektrokimyasal sensör, astım hastalıklarında kullanılan ilaç etken maddesi ve aynı zamanda doping olarak kullanılabilen bromheksin maddesinin saptanması ve elektrokimyasal özelliklerinin aydınlatılması için kullanılabilecek literatürdeki ilk elektrokimyasal sensördür. Bu sensör, bromheksinin saptanması için kullanılan analitik yöntemlerin belirlenen büyük bir kısmına karşı üstün özellikler göstermektedir. 

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star