Ana Sayfa Sağlık GENÇLİĞİN DÜŞMANI DEPRESYON

GENÇLİĞİN DÜŞMANI DEPRESYON

Modern çağın en büyük sağlık problemlerinden biri olan depresyon, yetişkinlerde mutsuzluk ve ağlama isteği şeklinde görülürken, gençlerde daha tehlikeli bir hal alarak, öfke ve kaygıya dönüşüyor.

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2016 Cuma 07:11
GENÇLİĞİN DÜŞMANI DEPRESYON

Depresyon sorunu yaşayan gençler, en ufak bir problemde aşırı tepkiler verebiliyor. Uzmanlar, gençlerde davranış sorunu gözlemlenmesi durumunda, mutlaka depresyonun araştırılması gerektiğinin altını çiziyor.

 

“DAVRANIŞ SORUNLARI CİDDİYE ALINMALI”

Yaprak Psikiyatrik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi kurucusu Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, gençlerde daha önceden olmayan davranış sorunları görülmesi durumunda problemin mutlaka ciddiye alınarak, gerekli adımların atılması gerektiğini vurguladı. Yetişkinlerde kendini mutsuzluk ve ağlama isteği şeklinde gösteren depresyonun gençlerde tam tersi etki yarattığına işaret eden Yurdakul, “Gençler, ağlamadıkları gibi sinirli, öfkeli ve tahammülsüz olabilirler. En ufak bir problemde bomba etkisi yaratan tepkiler verebilirler” dedi.

 

ÖFKE VE KAYGIYA YOL AÇIYOR

Gençlerin, depresyon halinde mutsuzluk yerine öfke ve kaygıya kapıldığına dikkat çeken Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul, şunları söyledi:

“Gençler, kaygıyı da yeterince yansıtamadıklarında aileleri ile araları daha da bozulur. Aileleri onların bu davranışlarına tepki verip, cezalandırma yoluna gittiğinde giderek birbirlerini anlamakta zorluk çekerler. Kendileri de ne olduğunu anlamadıkları için giderek içlerine kapanmakta, büyüklerin kendilerini anlamadığına inanarak, artık kendilerini anlatmamaktadırlar. Büyükler de onları saygısız olarak değerlendirdiği için cezalandırıp, yaptırımlar uyguladığında sorun giderek içinden çıkılmaz bir hal alır.”

 

UZMAN YARDIMI ŞART

Sonuç olarak, gençlerin davranış sorunlarında mutlaka depresyonun araştırılması gerektiğinin altını çizen Yurdakul, “Bunun için bir psikiyatriste başvurulmalı ve uzman yardımıyla depresyon varsa çözülmelidir. Depresyon dışı nedenlerle olan davranış sorunlarına da birlikte çözüm aranmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

MEME ESTETİĞİ, MEME BÜYÜTME VE MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Kurumsal

İçerikYukarı Çık