Ana Sayfa Urfa Haberleri GENÇLİK MERKEZİ’NDEN“HER CUMA BİR CAMİ” PROJESİ

GENÇLİK MERKEZİ’NDEN“HER CUMA BİR CAMİ” PROJESİ

Şanlıurfa Gençlik Merkezi, “Her Cuma Bir Cami” adı altında başlattığı projenin ilkini Ebu Ubeyde Cami’sinde gerçekleştirdi.

Giriş Tarihi: 6 Mayıs 2016 Cuma 16:14
GENÇLİK MERKEZİ’NDEN“HER CUMA BİR CAMİ” PROJESİ

Bu projede amaç hem camilerin temizlenmesi hem de gençleri camiye götürmektir. Ebu Ubeyde Cami’sinde gerçekleştirilen etkinlikte gençlerin gösterdiği ilgi ve katılım son derece memnuiyet vericiydi. Camide yapılan temizlikten sonra gençlere Cami İmamı tarafından dini bilgiler verilerek, gençlerin sorularını cevapladı.

Şanlıurfa Gençlik Merkezi, halkın hizmetinde olan camilerimizin temizliği için başlatılan projede, gençlerimizi topluma her yönü ile kazandırmayı  başarmaktadır. Bu amaçla yapılan sosyal etkinliklerde her zaman gençlerin yer alacağına önemle değinilmiştir. İslâm dini, temizliği imanın şartlarından biri kılmıştır. İbadetlerin kabul edilmesinin ilk şartı, mânevî temizlik olduğu gibi, imanda kemalin şartı da temizliktir. Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadisinde: “Temizlik imanın yarısıdır, İslam’da insanların ve ibadet yerlerini temiz olması son derece büyük bir önem taşır. Bu yüzden cami temizliği en hassas konuların başında gelmektedir. Temizliğin manevi boyutuna, Kur’anı Kerim’in birçok ayetinde ve Peygamberimizin hadisi şerifinde de  hassasiyetle değinilmiştir.

Ebu Ubeyde Cami imamı, “Temizlik imandan gelir. Bu durumda ibadet ettiğimiz yerler temiz olmak durumundadır. İnsanların alnını koyduğu halılar, temiz olmak durumundadır. Özellikle halılar  gerekli temizlik yapılmadığı zaman tehlikeli, yaygın hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Şanlıurfa Gençlik Merkezi’nin bu projesi çok farklı, anlamlı ve memnuniyet vericidir. Halk için ve gençlerin böyle güzel alışkanlıklar kazanması için önemli bir hizmet gerçekleştiren Şanlıurfa Gençlik Merkezine, personeline ve tüm gençlere çalışmalarından ötürü teşekkür ederim.” dedi.

Şanlıurfa Gençlik Merkezi Müdürü İbrahim Halil ALP “İslâm Dini, sıhhatin büyük bir nimet olduğunu bil­dirmiş, müminlere yüklediği vazifelerle sıhhat kazan­dırıcı ve koruyucu bütün tedbirleri günlük faaliyet programı içine almıştır. Dinimiz, bu maksatla ve güzelliğe erdirmek ama­cıyla temizliğe son derece ihtimam gösterilmesini em­retmiştir. Camilerimiz, topluma açık ibadethane olmasından ve manevi toplanma yeri olmasından dolayı büyük bir öneme sahiptir. İnsanların evi olan camilerimiz zaman içerisinde hava şartlarına ve kullanıma bağlı olarak temizliğe ihtiyaç duymaktadır.  Bu sebeple insanların temiz bir ortamda ibadet etmelerini sağlamak için Şanlıurfa Gençlik Merkezi olarak, daha önceden başlattığımız “Her Cuma Bir Cami” adı altında bu projemizi devam ettirmekteyiz. Bu projede her hafta Cuma günü bir caminin temizliği yapıldıktan sonra gençlerle birlikte Cuma namazını kılıyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili Murat ÖNEN ise “Camiler Müslüman’ın Allah’a ibadet ettiği mekânlardır. Peygamberimiz de gücünüz yettiği kadar temizliğe riayet ediniz demiştir. Kur'ân-ı kerim’in birçok ayetinde, Hz. Peygamber'in hadislerinde ve örnek hayatında temizliğin önemi ve gerekliliği üzerinde ısrarla durulmuş, genel anlamda temizlik ile ilgili birçok ilke ve ölçüler getirilmiştir.  Bizler de her Müslüman gibi bu bilinçle Şanlıurfa Gençlik Merkezi olarak, “Her Cuma Bir Camii” temizliği adı altında buluştuk. Başlatılan bu projeyi devam ettirerek, yapılan bu temizliği takdirle karşılıyorum. Belli aralıklarla yapılması bizleri son derece memnun etmektedir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star