Ana Sayfa Urfa Haberleri GGC’DEN ‘TARİHE TANIKLIK EDENLER’ KİTABI

GGC’DEN ‘TARİHE TANIKLIK EDENLER’ KİTABI

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görev yapan ve birçok olaya tanıklık eden gazetecilerle ilgi ilk kez bir albüm hazırlandı.

Giriş Tarihi: 12 Temmuz 2011 Salı 08:59
GGC’DEN ‘TARİHE TANIKLIK EDENLER’ KİTABI
Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Gazeteci-Yazar Ekrem Sunar'ın hazırladığı kitapta Güneydoğu'da çeşitli medya kuruluşlarında görev yapan 163 gazetecinin fotoğraflı-biyografıleriyle birlikte anılarını kapsıyor 

 

Gazeteci-Yazar Ekrem Sunar’ın, uzun süren çalışmaları sonucu hazırladığı “Çatışmalı Bölgede Kamuoyu Aydınlatma Adına- Tarihe Tanıklık Edenler” isimli kitabı, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin yayınları arasında yayınlandı.

 

 Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Gazeteci-Yazar Ekrem Sunar’ın yaklaşık iki yıl süren çalışmaları sonucu hazırladığı “Tarihe Tanıklık Edenler” kitabı, ‘Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin Tarihçesi’, ‘Özetle Diyarbakır Basın Tarihi’ yanı sıra Doğu ve Güneydoğu’da çeşitli medya kuruluşlarında görev yapan 163 gazetecinin fotoğraflı-biyografileriyle birlikte anılarını kapsıyor. Kitapta ayrıca, 1992-96 yılları arasında faili meçhul cinayetlerde yaşamlarını yitiren bölgede görev yapan gazetecilerin yaşam öykülerine de yer veriliyor.

 

Kitapta bölgede yayınlanan bazı gazetelerin birinci sayfalarına yer verilirken,  Tugrul Yılmaz’ın ‘Muhabirliğe Kısa Bir Giriş’, Özcan Yurdalan’ın ‘Haber Fotoğrafçılığı’, Mehmet Suçu’nun ‘Sayfa Düzeni’ ve Av. Fikret İlkiz’in ‘Gazetecinin Haber Kaynağını Açıklamama Hakkı’ konularında yazıları bulunmaktadır.  

 

ÖNEMLİ BİR KAYNAK

 

Bölge basınıyla ilgili araştırma yapacak olanlar için önemli bir kaynak niteliğinde olan ‘Çatışmalı Bölgede Kamuoyu Adına Tarihe Tanıklık Edenler’ kitabının ‘Ön Söz’ünde Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Faruk Balıkçı ‘Yerel basının demokrasinin sacayağı’ olduğunu belirterek, “Bu nedenle Yerel Basın Anadolu insanının gözü, kulağı ve güçlü sesidir. Bu sesin kısıtlanması ise, demokrasinin kör ve topal yürümesi demektir. Demokrasinin eksiksiz yürümesi için ulusal medya yanı sıra yerel düzeyde yayınlarını sürdüren bölgemizdeki gazeteler, radyo ve Tv’lerde esas lokomotif görevini yürüten ve bu uğurda kimi zaman saldırıya uğramış, hayatlarını kaybeden meslektaşlarımız kimlerdir? İşte bu noktada, yaşadığımız dönemin önemine uygun kalıcı bir şeyler yapmak ve arkadaşlarımız arasında dayanışmayı daha iyi düzeye çıkarmak için “insani ilişkileri geliştiren iletişim araçlarına” ihtiyaç olduğunu düşünerek bir şeylerin yapılması gerektiğini hissettik” dedi.

 

TARİHE TANIKLIK EDİYOR

 

Kitabı yayına hazırlayan Gazeteci-Yazar Ekrem Sunar ise, ‘Sunuş’ yazısında şöyle diyor:

 

“Doğu ve Güneydoğuda görev yapan gazeteciler, sadece kendi bölgesindeki olayları değil, dün Irak’ın Kuzeyindeki Kürt grupları arasında sık sık patlak veren ve savaş kuralarının hiçe sayıldığı silahlı çatışmaları yaşayarak izlediler. Günümüzde de ABD ve müttefik güçlerin Saddam Hüseyin yönetiminin devrilmesine yol açan Irak’ın işgali, ardından bu ülkede patlak veren ve günde onlarca kişinin yaşamına mal olan kanlı çatışma ve bombalama olaylarını izleyerek adeta “savaş muhabirliği” görevini de üstlenmiş bulunmaktadırlar. Böylesine ağır koşulların yaşandığı Türkiye'nin bu coğrafyasında görev yapan gazeteciler tarih yazmıyor, tarihe tanıklık ediyor.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık