Ana Sayfa Urfa Haberleri Gıda Fiyatları Alarm Veriyor

Gıda Fiyatları Alarm Veriyor

BM Gıda ve Tarım Örgütü temsilcisi Giovanni Munoz, “gıda fiyatlarındaki ani değişikliklerin kalkınmadaki ülkeler için ciddi bir tehdit oluşturduğunu” söyledi

Giriş Tarihi: 16 Ekim 2011 Pazar 01:25
Gıda Fiyatları Alarm Veriyor
Dünya Gıda Günü kapsamında Çankaya Belediyesi ÇSM’de düzenlenen ‘’Açlığa Karşı: Yaygın üretim, hakça bölüşüm’’ konulu sempozyumun açılışında konuşan Gıda ve Tarım Örgütü temsilcisi Giovanni Munoz, temel gıda fiyatlarının son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını kaydederek, 20’yi aşkın ülkede açlık isyanlarının yaşandığını dile getirdi.

İktisatçıların, bu durumun gelecekte de devam edeceğini öngördüklerini aktaran Munoz, ‘’Gıda fiyatlarındaki ani değişiklikler, kalkınmadaki ülkeler için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Fiyatlardaki artış, gıda ithalatı yapan ülkeleri olumsuz etkilemektedir’’ dedi.

Türkiye’nin dünyada gıda üretimi açısından 7’nci sırada olduğunu anlatan Munoz, bu durumun Türk gıda üreticileri için büyük bir şans olduğunu sözlerine ekledi. Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Petek Ataman da; kendisi, Kimya Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Besleme ve Ziraat Mühendisleri Odası Turhan Tuncer’in imzasını taşıyan ortak metni okudu.

Ataman, dünyadaki açlığın temel nedeninin yoksulluk, adaletsiz dağıtım ve en önemlisi var olan ekonomik ve politik sistem olduğunu belirterek, ‘’Gıda insan hayatı için vazgeçilmez bir ihtiyaç ve gıdaya ulaşım bir insanlık hakkı olmasına rağmen, gıda serbest piyasa koşullarında ticarete konu olan bir metadır. Üstelik gittikçe artan fiyatlara satılan bir meta’’ diye konuştu. Fiyat artışları, BM’nin milenyum kalkınma hedefleri arasında yer alan ‘’açların sayısını 2015 yılına kadar yarı yarıya azaltma’’ sözünün tutulmasının imkansızlığını bir kez daha ortaya koyduğunu kaydeden Ataman, yoksul ülkelerin krizleri kendi başlarına aşabilmeleri için tarım sektörlerine daha fazla yatırım yapılması ve tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması gerektiğini söyledi. Tarım politikalarının temel hedefinin, ülke nüfusunu nitelik ve nicelik olarak besleyebilecek bir tarımsal üretim düzeyinin sağlanması olduğunu anlatan Ataman, ‘’Bu hedef üretim artışının, nüfus artış hızına eşit ya da ondan daha yüksek olmasıyla sağlanabilir. Bunun gerçekleşmesi de hepimizin bildiği gibi verimliğimizi artırmaktan geçer. Oysa ülkemizde üretimdeki artış hızı, nüfus artış hızının altında kalmış, dolayısıyla gıda açığı ve ithalata bağımlılık giderek artmıştır’’ diye konuştu. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Erdoğan ise insanların aç olmayan bir dünyanın herkesin özlemi olduğunu ifade ederek, buna karşın dünyada yaşanan sorunların başında açlığın geldiğini söyledi. Somali’de yaşanan açlık felaketinin kamuoyuna kuraklığın bir sonucu olarak yansıtıldığını belirten Erdoğan, açlığın asıl sorumlusunun ise kapitalist ülkeler olduğunu savundu. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da belediye olarak tarım konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Belediyeye bağlı 12 köy ve 20 bin hektarlık tarımsal alan bulunduğunu ifade eden Tanık, halkın güvenilir, kaynağı belli, ucuz ve sağlıklı yoldan beslenmeleri için çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirdi.

anayurt

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Genç Gönüllüler Okul Bahçesine Ağaç Dikti

Kurumsal

İçerikYukarı Çık