Ana Sayfa Güncel GIDAYA RAMAZAN ÖNCESİ ZAM

GIDAYA RAMAZAN ÖNCESİ ZAM

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala gözler gıda fiyatlarına çevrildi. Ramazan öncesi temel gıda maddelerinde fiyatlar arttı.

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2015 Cumartesi 05:31
GIDAYA RAMAZAN ÖNCESİ ZAM

Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala gözler gıda fiyatlarına çevrildi. Ramazan öncesi temel gıda maddelerinde fiyatlar arttı.  Üretici ve market fiyatları arasında makas  açıldı. Etin kilosu bu ramazan geçen seneye göre yüzde 20 zamlı olacak. TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ‘Ramazan fırsatçılığı yapılmasın' uyarısında bulundu.

Ramazan yaklaşırken vatandaşın en fazla düşündüğü şey çarşı, pazardaki fiyatlar oluyor. Ramazan öncesi üretici, hal, pazar ve market fiyatlarını takibe devam ettiklerini belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ‘Ramazan fırsatçılığı yapılmasın' uyarısında bulundu.

Ramazan öncesi bir çok ürüne zam geldi. Et fiyatlarında geçen seneye göre yüzde 20 artış yaşandı.  Bayraktar, “Geçen ay sonuna göre 5 üründe fiyat değişimi görülmezken, 16 üründe azalma, 15 üründe ise fiyat artışı oldu. Markette fiyat düşüşü yüzde 40,82 oran ile en fazla karpuzda meydana geldi. Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 34,31 ile kabakta görüldü. Ramazan öncesi üretici fiyatlarına baktığımızda; geçen ay sonuna göre 12 üründe fiyat değişimi görülmezken, 10 üründe azalma, 10 üründe ise fiyat artışı meydana geldi.” açıklamasını yaptı. Üreticide fiyatı en fazla düşen ürün yüzde 45,45 ile karpuz oldu. Üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 39,56 oran ile limonda görüldü. Artışın mevsimsel özellikler nedeniyle arzdaki azalmaya bağlı oluştuğu belirtilirken havuçta da aynı durumun yaşandığı ifade edildi. Kuru üzümde ise yaşanan don nedeniyle önümüzdeki sezon rekoltede düşüş beklentisi fiyatları artırdı. Kırmızı mercimekte hasat yeni başladı. Yeni ürün nedeniyle fiyatlar geçen sezona göre yükseldi.

Bayraktar hayvansal ürünlerden yumurta hakkında da, “Mayıs ayının son iki haftasında bazı çiftliklerde görülen kuş gribi vakalarından dolayı ihracatın durması ve iç talepteki daralma nedeniyle yumurta fiyatları 15 günde 20,5 kuruştan 17,5 kuruşa kadar geriledi. Hastalığın kontrol altına alınması, en önemli ihraç pazarımız olan Irak ile ihracatın yeniden başlatılıyor olması sonucunda fiyatlar yeniden 21 kuruşa çıktı.” bilgisini verdi.

  Et fiyatlarıyla da ilgili bilgilendirme yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, “2014 Ramazan öncesi dana eti market fiyatının kilosu 30 lira 77 kuruşken, 2015 yılında yüzde 20,48 artışla 37 lira 7 kuruşa çıktı. Aynı dönemde üretici fiyatları yüzde 22,77 oranında artarak 19 lira 10 kuruştan 23 lira 45 kuruşa yükseldi. Aynı dönemde kuzu eti fiyatlarına bakıldığında; 2014-2015 döneminde market fiyatları yüzde 10,47 oranında artışla 37 lira 51 kuruştan 41 lira 44 kuruşa, üretici fiyatları ise yüzde 8,56 artışla 20 lira 44 kuruştan 22 lira 19 kuruşa çıktı. Son bir yılda meydana gelen üretici fiyatlarındaki artışın ana sebebi başta besiye alınan hayvan ve yem fiyatları olmak üzere maliyetlerde meydana gelen yükselmedir.'' ifadelerini kullandı. Üreticide en fazla fındık fiyatında artış görüldüğünü belirten Bayraktar, market ve üretici fiyatlarında bu yıl ve geçen yıl Ramazan ayı öncesi fiyatlarını karşılaştırdıklarında ise market raflarında fiyatı en çok artan ürünün kuru incir, fiyatı en çok düşen ürün ise sivri biber olduğunu açıkladı. Tarımsal üretimde yaşanan olumsuzlukların ister istemez Gıda fiyatlarına yansıdığına değinen Bayraktar, “Geçen yıl, doğal afetler nedeniyle kayısı, fındık, Antep fıstığında büyük rekolte düşüşleri gerçekleşti. Bu durum, ürün fiyatlarını yukarı çekti. Bu yıl da nisan ayında don meydana geldi ve kayısı, elma, ceviz bundan olumsuz etkilendi. ” dedi.

kaynak: zaman

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Mal paylaşımı yüzünden oğlunu öldürdü

Mal paylaşımı yüzünden oğlunu öldürdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık