Ana Sayfa Urfa Haberleri GİTO TOPLANTISI ADANA'DA YAPILDI

GİTO TOPLANTISI ADANA'DA YAPILDI

Güney İlleri Tabip Odaları (GİTO) Toplantısı Adana'da yapıldı.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2014 Salı 10:55
GİTO  TOPLANTISI ADANA'DA YAPILDI

Toplantıya Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep Tabip Odaları Başkan ve üyeleri ile TTB Merkez Konsey Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan veTTB MK Üyesi Dr. İsmail Bulca katıldı. Toplantıda Güney İllerinki savaş ve göçün bölgemiz sağlığına olan olumsuz etkileri tüm tabip odaları tarafından yaşanılan örneklerle ele alınarak koruyucu sağlık hizmetlerinin aksadığına vurgu yapıldı.

3 ay'da bir düzenli olarak biraraya gelen Güney İlleri Tabip Odası yöneticilerininAdana'da gerçekleştirdiği toplantının açılış konuşmasını yapan TTB Merkez Konsey Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan, bir kez daha  GİTO toplantısında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek son torba yasayla birlikte değişen sağlık ortamını hekimler ve  TTB açısından değerlendirdi.

Torba yasayla ilgili olarak TTB olarak Cumhurbaşkanı ile görüştüklerini ileten İlhan, Cumhurbaşkanının yasanın bu halini bilmediğini, görüştükleri dönemde TTB'ni haklı bulduklarını söyleyerek, yasayı hukukçularına incelettireceğini bildirmesine rağmen, yasanın aynı haliyle onaylanmasının kendilerini şaşırtmamakla birlikte oldukça üzdüğünü söyledi. Yasada en büyük sıkıntının hekimlerin artık mesleklerini özgürce yapamayacakları, bunu yaptıkları zaman 1-3 yıl arasında hapis veya para cezasına çarptırılacaklarını belirtti. Tam gün yasası ile bakanlığın hekimlerin sırtından para kazanacağını, bununda vatandaşa daha pahalı sağlık olarak geri döneceğini ifade etti.

Aile hekimlerine getirilen nöbete kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Dr. İlhan, aile hekimliği uzmanlığını bakanlığın niye bugüne kadar uygulamadıklarını açıklamalarının zorunda olduklarını belirtti.

Mersin Tabip Odası tarafından yapılan sunumda Akkuyu'da yapılması başlanan Nükleer Santral ile ilgili olarak bugüne kadar verilen mücadele ve santralın kurulmasından sonraki olası çevre ve insanlık felaketlerine vurgu yapıldı.

Aile hekimliğindeki son güncel gelişmeler ATO Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş tarafından dile getirilerek "Aile hekimliğine getirilmek istenen nöbetler ve aile hekimliği uzmanlık eğitiminin kendilerine ayrı bir angarya ve çalışma getireceğini, bunun zaten yoğun olan iş güçlerini daha da arttıracağını" söyledi. Son torba yasasının hekim ve hasta hakları açısından değerlendirilmesi, önümüzdeki yerel seçimler ve sağlık açısından seçimlerdeki tavrımız, özel hastanelerde hekimlerin iki ayrı ilde çalışma isteklerinin ise çok geçerli nedenler olmadıkça odalar tarafından kabul edilmemesi gibi gündem de olan konular tartışılarak çözüm önerileri arandı. Bir sonraki GİTO toplantısının Şanlıurfa'da yapılmasına karar verildi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star