Ana Sayfa Güncel GİYAV’DAN ‘ÇOCUK HAK İHLALLERİ’ RAPORU

GİYAV’DAN ‘ÇOCUK HAK İHLALLERİ’ RAPORU

Göç ve İnsani Yardım Vakfı (GİYAV) tarafından 2015 yılında 6 bin 418 çocuğun hak ihlaline uğradığını bu ihlaller sonucu çocuklardan 703’ü yaşamını yitirdiği, bin 81 çocuğun ise yaralandığını açıklandı.

Giriş Tarihi: 10 Şubat 2016 Çarşamba 22:12
GİYAV’DAN ‘ÇOCUK HAK İHLALLERİ’ RAPORU

Göç ve İnsani Yardım Vakfı (GİYAV) Yönetim Kurulu Üyesi Selvi Tunç, 2015 yılında 6 bin 418 çocuğun hak ihlaline uğradığını belirterek, bu ihlaller sonucu çocuklardan 703’ü yaşamını yitirdiğini, bin 81 çocuğun ise yaralandığını kaydetti.


GİYAV, “Çocuk Hak İhlali İzleme Raporu” ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Vakıf binasında düzenlenen toplantıda konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Selvi Tunç, çocuklara yönelik hak ihlallerinin her geçen yıl arttığını ve buna bir çözüm bulunması gerektiğini vurguladı. 2015 yılında 6 bin 418 çocuğun hak ihlaline uğradığına dikkat çeken Tunç, bu ihlaller sonucunda 703 çocuğun yaşamını yitirdiğini, bin 81 çocuğun ise yaralandığını ifade eti. Tunç, “3 bin 897 çocuk, çocuğa özgü adalet sisteminden yararlanması gerekirken yararlanamamıştır. Yine 416 çocuk çeşitli nedenlerden hak ihlaline maruz kalmıştır.

Cinsiyet dağılımına göre ihlalden etkilenen kız çocuk sayısı 430, erkek çocuk sayısı 974, cinsiyeti bilinmeyen çocuk sayısı ise 5 bin 13’tür” dedi.

 

 

 

 

kaynak: milliyet.com.tr

YORUMLAR
  • yorum2016-02-12 14:51:50Saliha

    "Annesi Garam bebeğin cenazesini bırakıp gitti" Adana otogarında ölen 19 aylık bebek annenin beşinci çocuğu ve ölen bebeğin kollarında ısırık izleri, bacaklarında çay dökülmesi sonucu oluşmuş yanık tespit edilmiş ve annesinin yanında olmuş yani başkası yapmamış, çocukların başlarına gelenin büyük kısmı ailenin ebeveyn görevini yerine getirmemesinden.

  • yorum2016-02-12 12:26:08Semih

    Sığınmacı olarak bulunan ailelerden çoğunluğunun her birinin zaten üç dört beş çocuğu varken yine Türkiye'de hala daha çocuk sahibi oldukları, durumlar da çok fazla. Bir çocuktan ilk önce bizzat kendi annebabası mesuldür. Bakamayacaksa çocuk yapmaması gerektiği bilinci yok anlaşılan. Sonra bedelini biz ödüyoruz. Aile Bakanlığının ailelere aile planlaması kapsamında eğitim/destek/yardım vermesi gerektiği konusunda da keşke açıklamanız olsa imiş.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star