Ana Sayfa Urfa Haberleri GKV ÖZEL LİSELERİ ALMAN KARDEŞLERİNİ AĞIRLADI

GKV ÖZEL LİSELERİ ALMAN KARDEŞLERİNİ AĞIRLADI

Dünyanın birçok ülkesinde kardeş okulu bulunan GKV Özel Okulları, Almanya'nın Villingen kentindeki kardeş okulunun öğrencilerini ağırladı.

Giriş Tarihi: 4 Mart 2014 Salı 14:46
GKV ÖZEL LİSELERİ ALMAN KARDEŞLERİNİ AĞIRLADI

GKV'lilerin konuğu olarak Türkiye'ye gelen 3 öğretmen ve14 öğrenciden oluşan Alman grup, Türk eğitim sistemini yakından inceleme fırsatı bulurken Gaziantep ve çevre illerin tarihi ve turistik yörelerini görme şansı da yakaladılar.

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GKV Özel Okulları Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Atanur Vergili, Gaziantep ilinin çeşitli semtlerinde birçok kardeş okullarının bulunduğunu söyledi. Kardeş okul uygulamasını yurt dışında da gerçekleştirerek birçok ülkeden kardeş okullar ağı oluşturduklarını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Vergili şöyle devam etti:

"Bu okulların temsilcileri ve öğrencileri her yıl Gaziantep'e gelerek öğrencilerimizle çeşitli etkinliklere katılır, öğrencilerimizde bu ülkelere giderek kardeş okullarının rehberliğinde o ülkenin dil, kültür ve sosyal yaşamını yakından inceleme şansı buluyor. Bu yıl yineAlmanya'nın Villingen kentindeki kardeş okulumuzu Türkiye'ye davet ettik. Üç idareci ve 14 öğrenciden oluşan kafilenin Türkiye'yi yakından tanıması ve Türk kültürünü öğrenerek ülkemiz için gönüllü misyoner olmalarını sağlamak amacıyla birçok etkinliğe imza attık. Diğer taraftan öğrencilerimizde farklı bir ülkeden gelen yaşıtlarıyla tanışarak onlarla ortak etkinlikler yapma ve birlikte çeşitli projelerde çalışma şansı yakaladı. Karşılıklı ziyaretler temeline dayanan kardeş okul projesi, GKV'li öğrencilere, başta yabancı dil pratiği ve farlı kültürleri tanımak olmak üzere, çok önemli kazanımlar edindirmektedir. Yedi gün süren bu son ziyarette, Alman öğrencilere Gaziantep'in tarihi, kültürü en iyi şekilde tanıtılmış, günübirlik Mersin ve Şanlıurfa ziyaretleri yapılarak hoşça vakit geçirilmiştir. GKV Özel Lisesi'nin ev sahipliğinden bir kez daha çok memnun kalan Alman konuklar, Türk veGaziantep misafirperverliği için defalarca teşekkür etmişlerdir. Alman öğrenciler, farklı bir kültürle yakından tanışıp iç içe yaşama olanağı bulmalarının yanı sıra değişik dinlerin, tarihi ve mimari tarzların hakkında da etraflıca bilgi sahibi olmuşlardır. Çok içten ve samimi dostluklar kurulmuştur. Programın tamamlanmasının ardından Alman öğrencilerTürkiye'den ayrılarak kendi ülkelerine dönmüşlerdir. 10-17 Mayıs 2014 tarihlerindeGaziantep Kolej Vakfı Özel Liseleri idareci ve öğrencilerinden oluşacak guruptaAlmanya'ya giderek burada çeşitli etkinliklere katılacaklardır."

GKV Özel Okullarının konuğu olarak Türkiye'ye gelen ve Gaziantep'te incelemeler yapan Alman öğrenciler, ziyaret ettikleri bir baklava imalathanesinde baklava yapımını yakından inceleme şansı yakaladı.

Baklava ustalarını hayranlıkla izleyen öğrenciler lezzetin yapılış öyküsünü izlemenin mutluluğunu yaşadıklarını da ifade ettiler. Bir hafta süre ile çeşitli etkinliklere katılan Alman öğrenciler programın son bulmasının ardından ülkelerine döndü.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star