Ana Sayfa Urfa Haberleri Göbekli Tepe: "Antik çağın yeni harikası"

Göbekli Tepe: "Antik çağın yeni harikası"

Telegraph gazetesince yayımlanan bir makalede, Şanlıurfa’daki Göbekli Tepenin dünyanın “tarihi olarak en önemli arkeolojik kazısı” olarak kabul edildiğine dikkat çekildi.

Giriş Tarihi: 24 Nisan 2013 Çarşamba 14:31
Göbekli Tepe:

Şanlıurfa'da bulunan Göbekli Tepe, “antik çağın yeni harikası” olarak ilan edildi. İngiliz basını, Fırat nehri yakınlarındaki Göbekli Tepe’nin insanı “hayran” bıraktığını belirtirken site için halen “dünya çapında sürdürülen kazıların arasında en heyecan verici ve tarihi olarak en önemli arkeolojik kazı” nitelemesini de yaptı.


Telegraph gazetesince yayımlanan “Türkiye’deki Göbekli Tepe. Antika çağın yeni harikası” başlıklı geniş makalede Göbekli Tepe’nin milattan 9 bin yıl önce inşa edildiğine dikkat çekilerek “Stonehenge veya Piramitlerden iki kattan fazla eski ve metallerin, seramiğin ve tekerleğin bile keşfinden önce kalma” denildi. Makalede şu ifadeler de kullandı: “Türkiye’nin güneydoğusundaki Göbekli Tepe, genel olarak dünya çapında sürdürülen kazıların arasında en heyecan verici ve tarihi olarak en önemli arkeolojik kazı olarak kabul ediliyor ve girmek için ne kuyruklar var ne de biletler gerekiyor.” Göbekli Tepe’nin etkileyici fotograflarına yer verildiği makalede kazı başında bulunan Prof. Klaus Schmidt’nin değerlendirmeleri de yansıtıldı.


Prof. Schmidt, “Bu dizi tapınaklar, bilinen en eski anıt mimarisidir” dedi. Makalede Göbekli Tepe’yi ziyaret edenlerin sayısında son dönemde önemli ölçüde arttığına dikkat çekilirken Göbekli Tepe’ye “Dünya Mirası” statüsüne baş adaylardan biri olduğunun da altı çizildi.
Bu arada, Telegraph’taki makalede ayrıca Gaziantep ve Şanlıurfa kentleri etrafındaki bölgelerdeki “olağanüstü kültür yapıtlarının varlığı”na da dikkat çekildi.

 

 

http://dunya.milliyet.com.tr

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor

Halep İçin Kalpler Kan Ağlıyor"

Kurumsal

İçerikYukarı Çık