Ana Sayfa Urfa Haberleri GÖBEKLİTEPE HÖYÜĞÜ, ALMANYA'NIN BAŞKENTİNDE TANITILDI

GÖBEKLİTEPE HÖYÜĞÜ, ALMANYA'NIN BAŞKENTİNDE TANITILDI

Cilalı Taş Devri'nden kalma, dünyanın en eski dini yapılar topluluğu olarak bilinen Şanlıurfa Göbeklitepe Höyüğü, Almanya’nın başkenti Berlin’de Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı’nın da katıldığı konferansta tanıtıldı.

Giriş Tarihi: 5 Mart 2014 Çarşamba 12:56
GÖBEKLİTEPE HÖYÜĞÜ, ALMANYA'NIN BAŞKENTİNDE TANITILDI

Şanlıurfa, dünyanın önde gelen turizm organizasyonlarından ITB Berlin Fuarı'na katıldı. 5 ile 9 Mart tarihleri arasında devam edecek olan ITB Berlin Fuarı'nda Şanlıurfa, Göbeklitepe temalı stantla tanıtılıyor. Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Belediyesi, KaracadağKalkınma Ajansı, ŞURKAV ve Şanlıurfa Ticaret Sanayi Odası'nın ortaklaşa katıldığı ITBBerlin Fuarı'nda standı ziyaret edenlere, 8 farklı dilde Şanlıurfa'nın anlatıldığı CD'ler, kataloglar, DVD'ler ve broşürler dağıtılıyor.

Öte yandan Berlin'deki Türk Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen konferans ile kazı çalışmalarının devam ettiği Göbeklitepe Höyüğü hakkında konferans verildi. Avrupa BirliğiBakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ve Kültür ve Turizm Bakan YardımcısıAbdurrahman Arıcı'nin da katıldığı programda, Göbeklitepe'deki yaşamın 12 bin yıl öncesine uzandığı hatırlatıldı. Göbeklitepe ile birlikte tarihin yeniden yazıldığı vurgulanan konferansta, bölgenin Türkiye için büyük bir şans olduğu da belirtildi.

Göbeklitepe kazı başkanı Prof. Dr. Klaus Schmidt de devam eden kazı çalışmalarıyla ilgili katılımcılara geniş bilgi verdi. Daha sonra Göbeklitepe Sergisi açıldı. Ardından Büyükelçi Karslıoğlu, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu onuruna sektör temsilcilerine ve Almanya'da yerleşik sivil toplum kuruluşlarına bir kokteyl verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star