Ana Sayfa Urfa Haberleri Göbeklitepe'nin 36 taşını görmek için 153 yıl beklemek lazım!

Göbeklitepe'nin 36 taşını görmek için 153 yıl beklemek lazım!

Alman ‘Frankfurter Rundschau’ gazetesi, insanlık tarihinin en eski yerleşim yeri olarak tanıttığı Göbeklitepe'nin tarihini ve bölgedeki arkeolojik kazı çalışmalarını yazdı. Haberdeki en ilginç detay ise Alman arkeolog Klaus Schmidt’e dayandırılarak aktarılan maddi imkan nedeniyle 17 yılda 40 taştan 4’ünün çıkarıldığı bilgisi oldu.

Giriş Tarihi: 27 Kasım 2011 Pazar 20:01
Göbeklitepe'nin 36 taşını görmek için 153 yıl beklemek lazım!
Alman ‘Frankfurter Rundschau’ gazetesi, insanlık tarihinin en eski yerleşim yeri olarak tanıttığı Göbeklitepe'nin tarihini ve bölgedeki arkeolojik kazı çalışmalarını yazdı. Haberdeki en ilginç detay ise Alman arkeolog Klaus Schmidt’e dayandırılarak aktarılan maddi imkan nedeniyle 17 yılda 40 taştan 4’ünün çıkarıldığı bilgisi oldu. Haberdeki bilgiden yola çıkılırsa; bu para akışıyla yeraltında bekleyen 36 taşı görmek için 153 yıl beklemek lazım!HABERDE TARİHİ ÖNEMİ ANLATILDI

Frankfurter Rundschau Gazetesi’nde "Cennet burada mıydı" başlığıyla yayınlanan yazıda, "Güneydoğu Anadolu'da insanlık tarihinin en eski yerleşim yeri ortaya çıkartılıyor" denildi. M.Ö. yaklaşık 10 bin yılında kurulduğu tahmin edilen Göbeklitepe'nin önemine değinilen yazıda, arkeologların bugüne kadar, insanların o tarihlerde sadece avcı olarak yaşadığını ve mabet kurabilecek düşünceye sahip olmadığını tahmin ettikleri, ancak Göbeklitepe'nin bu düşüncelerin tersini ispatladığı ve burada mabet kalıntılarının ortaya çıkartılmakta olduğu belirtildi. Göbeklitepe ve çevresinin M.Ö. 10 bin yılında çok verimli bir bölge olmuş, çok çeşitli bitki ve hayvan cinslerinin bulunmuş olduğu ifade edilen yazıda, M.Ö. 7500 yıllarında ise kuraklaşmaya başladığı, insanların bu nedenle bölgeyi terk etmiş olduğunun öngörüldüğü anlatıldı.TAŞLARIN ÇIKARILMA İŞİ 2164 YILINDA BİTECEK!

Alman arkeolog Klaus Schmidt tarafından 1994 yılından beri yönetilen kazı çalışmalarının ise maddi imkanlar nedeniyle çok yavaş ilerlediği belirtilen yazıda, 10 ila 30 metre çapındaki ve yaklaşık 6 metre yüksekliğindeki 40 taştan bugüne kadar sadece 4'ünün gün ışığına çıkartılabildiği, bu taşların üzerinde çeşitli hayvan motiflerinin bulunduğu ifade edildi. Her birinin 10 ila 20 ton ağırlığında olduğu kaydedilen taşların, yakınlardaki madenden dikildiği yere getirilebilmesi için bile en az 500 kişiye ihtiyaç duyulduğu anlatılan yazıda, adeta umutsuz bir tablo çizildi. Schmidt’e dayandırılan habere göre, bu finansman akışıyla geride kalan 36 taşın çıkması için 153 yıl daha geçmesi ve 2164 yılını beklemek lazım.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star