Ana Sayfa Urfa Haberleri GÖBEKLİTEPE’Yİ DÜNYA’YA TANITMIŞTI

GÖBEKLİTEPE’Yİ DÜNYA’YA TANITMIŞTI

Şanlıurfa’daki ‘Tarihin sıfır noktası olarak’ nitelendirilen Göpeklitepe’yi ortaya çıkaran Prof. Dr. Klaus Schmidt’in, Göbeklitepe yakınlarına defnedilmesi için imza kampanyası başlatılacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 21 Temmuz 2014 Pazartesi 14:33
GÖBEKLİTEPE’Yİ DÜNYA’YA TANITMIŞTI

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe'yi dünyaya tanıtan Prof. Dr. Klaus Schmidt önceki gün Almanya’da yaşamını yitirdi. Şanlıurfa’nın Dünya’da tanınmasına önemli katkı sunan Prof. Dr. Klaus Schmidt’in, Göbeklitepe yakınlarına defnedilmesi için kentteki bazı sivil toplum kuruluşları imza kampanyası başlatılacağı bildirildi.

Alman Arkeoloji Enstitüsü'nde görevli 61 yaşındaki Prof. Dr. Schmidt, tatil için bulunduğu Almanya'da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Göbeklitepe'deki kazıların başkanlığını yürüten Schmidt, bölgedeki çalışmalara ise 20 yıl önce başladı.

Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe'nin dünyanın en eski tapınak kalıntıları olduğunu kanıtlayan Prof. Dr. Schmidt'in, bölgedeki kazılara ilişkin Türkçe, Almanca, İtalyanca ve Rusça kitapları bulunuyor. Göbeklitepe'ye ilişkin birçok bilimsel makale kaleme alan Schmidt, Dünya’nın farklı ülkelerinde sergi açıp, konferans verdi.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATACAKLAR

Göbeklitepe’yi Dünya’ya tanıtan Prof. Dr. Schmidt’in, Şanlıurfa’da Göbeklitepe yakınlarına defnedilmesi için bazı sivil toplum kuruluşları tarafından imza kampanyası başlatılacağı kaydedildi.

Kentteki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Prof. Dr. Schmidt’in Şanlıurfa’nın ‘tarihin sıfır noktası’ olduğunu tüm Dünya’ya tanıttığını söylediler.

Sivil toplum temsilcileri, Göbeklitepe’nin Prof. Dr. Schmidt sayesinde Dünya’nın en eski ‘tapınak merkezi’ olduğunun tescillendiğini ve Göbeklitepe’nin, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındığını kaydederek, ‘’ Prof. Dr. Schmidt’in Göbeklitepe yakınlarına defnedilmesi için imza kampanyası başlatacağı’’ diye konuştular.

İNSANLIK TARİHİ İÇİN GÖBEKLİTEPE'NİN ÖNEMİ


Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa'ya 18 kilometre mesafede Örencik köyü yakınlarında bulunuyor. İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerinin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar Neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü “T” biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu.

Dünyanın en eski “tapınak merkezi” olduğu belirtilen Göbeklitepe, bir süre önce UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştı.

KLAUS SCHMİDT KİMDİR?

1953 yılında Almanya‘ da Feuchtwangen şehrinde doğan Klaus Schmidt, Friedrich-Alexander Erlangen-Nürnberg ve Ruprecht-Karls-Heidelberg Üniversiteleri’nde prehistorya, klasik arkeoloji ve jeoloji-paleontoloji eğitimi aldı.

1983 yılında Heidelberg Üniversite’sinde Prof.Dr. Harald Hauptmann danışmanlığında yaptığı ‚"Die lithischen Kleinfunde vom Norşuntepe" başlıklı doktora tezini bitirdi.

1984-1986 yıllarında Alman Arkeoloji Enstitüsü(DAI) seyahat bursunu kazandı.

1986 -1995 yılları arasında Alman Araştırma Vakfı(DFG) araştırma bursunu kazandı ve Heidelberg Üniversitesi’nde Prehistorya anabilimdalında araştırmacı olarak çalıştı.

1996-1998 yıllarında Alman Araştırma Vakfı(DFG) doçentlik bursunu kazandı.

1999 yılında‚ Funktionsanalyse der frühneolithischen Siedlung von Nevalı Çori‘ konulu doçentlik tezini Erlangen-Nürnberg Üniversitesi‘ nde bitirdi ve 2007 yılında aynı Üniversite‘ de Profesör ünvanını aldı.

1998 ve 1999 yıllarında Prof.Dr.Wolfram Schier adına Bamberg Üniversitesi Arkeoloji Bölüm başkanlığı temsilciliği yaptı.

2001 ve 2002 yıllarında Prof.Dr. Hans J. Nissen adına FU Berlin Üniversitesi Arkeoloji Bölüm başkanlığı temsilciliği yaptı.

Klaus Schmidt 2001 yılından beri Alman Arkeoloji Enstitüsü‘ nün Berlin‘ de bulunan merkezinde Orient Bölümünde araştırmacı ve Erlangen-Nürnberg Üniversite‘ sinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Öğrencilik yıllarından itibaren Almanya, Yunanistan , Mısır , Suudi Arabistan ve Ürdün‘ de çeşitli arkeoloji projelerinde yer alan Klaus Schmidt, Türkiye‘ deki çalışmalarına 1978 ve 1979 yılında Elazığ Müzesi’nde Norşuntepe kazısı malzemesi üzerinde yaptığı ve daha sonra doktora tezi olarak yayınladığı buluntu çalışmaları ile başlamıştır. 1980 yılında Lidar Höyük kazısına, 1983-1991 yılları arasında Nevalı Cori kazısına katılmış, 1992-1994 yıllarında Nevalı Cori buluntuları üzerine çalışmalarını Urfa‘ da gerçekleştirmiştir.

Klaus Schmidt 1995 yılından beri Göbekli Tepe kazı ve araştırma projesinin başkanlığını sürdürmektedir. 1995 yılında Şanlıurfa Müzesi ve Alman Arkeoloji Enstitüsü ortak projesi olarak başlayan proje 2007 yılından beri Bakanlar Kurulu Kararlı kazı statüsünde yapılmaktadır.

 

Klaus Schmidt, Göbekli Tepe kazı başkanlığı yanında Ürdün‘ de bulunan Aqaba projesinde Ricardo Eichmann ve Lutfi Halil ile birlikte proje başkanlığını yürütmektedir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star