Ana Sayfa Urfa Haberleri GÖBEK:"MEVSİMLİK İŞÇİLERE YÖNELİK SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ!"

GÖBEK:"MEVSİMLİK İŞÇİLERE YÖNELİK SALDIRILAR KABUL EDİLEMEZ!"

Mevsmlik Tarım İşçileri Derneği Başkanı (MEVTİ-DER) Mehmet Göbekli Mevsimlik işçilere yönelik saldırılara ilişkin bir yazılı açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 10 Eylül 2015 Perşembe 17:03
GÖBEK:

Kısa adı MEVTİ-DER olan Mevsmlik Tarım İşçileri Derneği yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yayınlanan Polatlı Postası adlı yerel gazetenin, 20 ağustos 2015 tarihinde mevsimlik işçi olarak çalışma amaçlı bölgeye gelen grupları hedef gösteren “Şehri Terk Edin” başlıklı bir haber yayımlamasıyla başlayan süreç maalesef mevsimlik tarım işçilerine yöneltilen saldırılarla devam ediyor. Söz konusu haberde; Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve Suriye’den gelen işçiler hedef gösterilerek bölgeyi terk etmeleri istenmekte yerel halktan bu konuda destek beklenmektedir. Bu ötekileştirme tavırları bugün önü alınamaz linç kampanyalarına yol açmıştır.

Bu tehlikeli söylemlerin ardından doğuda yaşanan olaylar bahane edilerek batıya çalışma amacıyla giden mevsimlik tarım işçilerinin potansiyel suçlu muamelesine tabi tutularak topyekun suçlu ilan edilip saldırıya uğramışlardır. Tek amaçları aile geçimlerini sağlamak amacıyla çalışmak olan bu insanlara yönelik son günlerde bilinçli olarak pompalanan ırkçılık üzerinden yapılan saldırılar toplumu kamplaştırmaktan başka bir fayda sağlamayacaktır. Olumsuz şartlara rağmen ülkenin ekonomisine büyük katkı sağlayan mevsimlik tarım işçilerinin siyasi çatışma ortamına çekilmek istenmesi toplumun huzurunu bozmaya yönelik bir girişimdir.

Toplumsal barışın muhafazası için sorumluluk almamız gereken şu günlerde, bizleri kardeşlik ve dayanışmadan uzaklaştıracak bu saldırıların toplumumuzun huzurunu tesis etmekten uzak olduğu çok açıktır. Geçtiğimiz seneler içerisinde de hayatını idame ettirmek için Türkiye’nin batısında yer alan çeşitli bölgelerde çalışmak durumunda olan işçilere karşı pek çok ırkçı ve ayrımcı saldırının gerçekleştirilmiş olduğu dikkate alındığında Türkiye’yi Suriye’ye döndürmek isteyenlerin yine aynı yollara başvurduğu görülecektir.

Suçun ve cezanın şahsiliği ilkesi hiçe sayılarak bu ülke uğruna Çanakkale gibi birçok savaşta bu ülke için omuz omuza cephelere koşan bir halkın, toplu olarak suçlu ilan edilmesi tam bir akıl tutulmasıdır. Bu insanların duyarlılıkla hareket edip, bulundukları coğrafyaların çetin şartlarından dolayı Ankara’ya gelen bu insanlarla dayanışma içinde olması gerekirken, onları dışlayan ve giderek şiddete doğru evrilen tavır içine girilmesi doğru değildir.

MEVTİ DER olarak; Mevsimlik işçilerin ayrımcılıkla karşı karşıya bırakılmasının kabul edilemeyeceğini hatırlatıyor ve batıda çalışan mevsimlik tarım işçi olarak çalışan kardeşlerimizi de bu tür oyunları gelmemelerini tavsiye ediyoruz. Toplumumuzu düşman kamplara ayırıp çatıştırmak isteyenlere fırsat verilmemelidir. Yaşanan acılar karşısında sağduyu elden bırakılmamalı ve provokasyonlara gelinmemelidir. Hem doğuda hem de batıda masum insanlara yönelik yönelik her türlü saldırı derhal sonlandırılmalıdır.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star