Ana Sayfa Urfa Haberleri Göçerler Elektrik Enerjisini Kendileri Üretiyor

Göçerler Elektrik Enerjisini Kendileri Üretiyor

Karacadağlı bazı göçer aileleri elektrik ihtiyaçlarını güneş enerjisinden sağlıyorlar

Giriş Tarihi: 9 Mayıs 2013 Perşembe 12:22
Göçerler Elektrik Enerjisini Kendileri Üretiyor

Şanlıurfa'nın Siverek ilçe sınırları içinde bulunan, 1919 rakımlı Karacadağ yaylasında geçimini hayvancılıkla sağlayan göçerlerin konaklama alanı olarak kullanılıyor.

Göçer aileleri her yıl Nisan Ayı ile Ekim ayları arasında Karacadağ yaylasına çıkıp hayvancılık yapıyorlar. Göçerlerin barınakları olan çadırlarda zor yaşam koşullarıyla mücadele eden göçerlerin en büyük sorunu elektrik sorunu. Bazı göçer aileleri teknolojinin nimetlerinden faydalanıp kurdukları güneş enerjisi sitemiyle çadırlarını günlük elektriklerini elde ederek televizyon başta olmak üzere teknolojik aletlerinden güneş enerjisi sayesinde faydalanıyorlar.

 

Güneş enerjisini çadırının yanına kurup faydalanan göçer ailelerinden bir olan Ahmet Yıldırım konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti. ''Karacadağ bölgesinde bazı göçer aileleri güneş enerjisinden elektrik elde eden sistemleri çadırlarına kurup elektrik ihtiyaçlarının karşılıyorlar bende 7 bin tel masraf ederek sistemi çadırımda kurdum gün boyu elektrik ihtiyacımı karşılıyorum,bu sistemi tüm göçerlere tesviye ediyorum, elektrik sayesinde televizyon izleyip dünyadan haberdar oluyoruz''

 

Haber: Lütfü Yalgı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star