Ana Sayfa Siyaset GODOT’U BEKLERKEN VE BDP

GODOT’U BEKLERKEN VE BDP

Urfa Haber köşe yazarı Mustafa Güneş "GODOT’U BEKLERKEN VE BDP" başlıklı son yaızısında Şanlıurfa'da BDP'lilerin aday beklentilerini ve Osman Baydemir'in adaylık durumunu irdeledi.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2013 Pazartesi 14:43
GODOT’U BEKLERKEN VE BDP

Urfa Haber köşe yazarı Mustafa Güneş "GODOT’U BEKLERKEN VE BDP" başlıklı son yaızısında Şanlıurfa'da BDP'lilerin aday beklentilerini ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in Şanlıurfa'dan aday gösterilmesi konusunda  adaylık durumunu irdeledi.

İşte Mustafa Güneş'in Şanlıurfa kamuoyunun ve BDP'lilerin Osman Baydemir ismi hakkında farklı görüş açısını irdelediği "GODOT’U BEKLERKEN VE BDP" başlıklı son yaızısı:

 

GODOT’U BEKLERKEN VE BDP

BDP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı, daha mahalli seçimlerin gündeme gelmesinden aylar önce, yani geçtiğimiz yaz aylarından beri konuşulmaya başlanmıştı.

Daha ilk günlerden itibaren iki isim öne çıktı. Biri Diyarbakır Belediye Başkanı Sayın Osman Baydemir, diğeri de milletvekili Sayın Altan Tan.

Nereden, nasıl ve kimler tarafından önerildikleri  bir türlü anlaşılamayan bu iki isim, hemen toplumda yankı bulmuş ve henüz ortada seçim atmosferi yokken tartışılmaya başlamıştı.

Uzun bir çalkalanmadan sonra Sayın Altan Tan’ın kesin biçimde aday olmayacağı haberi ( ya da beyanı) üzerine, bu kez tartışma Sayın Baydemir üzerine yoğunlaştı.

O günden bu yazının yazıldığı bu güne kadar,  hemen her gün yeni bir söylenti dolanmakta ve kimi gün, “geldi, geliyor” ya da başka bir gün “gelmiyor, gelmeyecek “ tartışması yapılıp duruyor.

Bu gün itibariyle bile gerek facebook, gerekse twitter ortamında adaylığı kesinleşti, aday oldu gibi sayısız paylaşımlar atıldığı halde, bildiğimiz kadarıyla henüz yetkili ağızlardan kesin olarak aday gösterildiğine dair bir beyanat verilmedi.

Ve öylesine bir hava yaratıldı ki, sanki seçimin kaderi Sayın Baydemir ’in gelip gelmemesine bağlandı.

Sonunda partililer öyle bir “umut” beklentisine sokuldu ki eğer Sayın Baydemir gelirse Urfa Halkı birden bire şahlanacak ve Sayın Baydemir’i Başkan seçecek…

Bu yazının asıl amacı seçilip seçilmeme veya kimin aday olup almayacağı değil; toplum ve partililerin sokulduğu  “umut” psikolojiyle ilgili bir değinmede bulunmaktır.Ve elbette sayın Baydemir’in dürüst ve temiz kişiliğiyle ilgili olmayıp ,partinin tavrı ve yaratılan havayla  ilgilidir.

GODOT’U BEKLERKEN

“Godot’u Beklerken” İrlandalı yazar Samuel Becket’in bir tiyatro oyunun adıdır. Yanlış hatırlamıyorsam 1950’li yıllarda yazılıp sahneye konulmuş, o gün bu gündür dünyanın hemen bütün tiyatrolarında tazeliğinden hiçbir şey yitirmedin sahlenemektedir.

Oyun, hiçbir çıkar yolları bulunmayan kimi insanların kendilerine bir umut yaratmasını ve gelmeyeceğini bile bile bir kurtarıcıyı beklemelerini anlatmaktdır.

İki işsiz ve gariban, klasik deyimiyle, kuş uçmaz ıssız bir düzlükteki yolun kenarında ve yapraksız kuru bir ağacın altında beklemektedir. Günlerdir bekledikleri halde ne gelen, ne giden ne de bir kurtuluş umutları vardır.

Tam bütün umutları tükenmişken içlerinden biri, İngilizce Tanrı ( God) adından bir türetme yaparak arkadaşına umutsuzluğa kapılmamasını GODOT adında birinin gelerek kendilerin kurtaracağı fikrini ortaya atar.

Oyun bu eksen üzerinde sürmekte ve günlerce Godot’un gelmesini beklemektedirler.

Ancak Godot hiçbir zaman gelmeyecektir…

GODOT’UMUZ GELECEK Mİ?

Bir yıldır gündemde olan Sayın Baydemir’in geldi-gelecek söylentileri bize, seyretme imkânı bulamadığımız, ama yıllar önce okuduğumuz bu tiyatro oyununu hatırlattı.

Bizim de Godot’umuz gelecek mi, ne dersiniz?

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star