Ana Sayfa Güncel Gök "Birecik’i nehir turizmi ile tanıştırmak gerekir."

Gök "Birecik’i nehir turizmi ile tanıştırmak gerekir."

Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şube Başkanı Dr. Süleyman GÖK Birecik ilçesinde nehir turizminin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2013 Pazartesi 13:32
Gök

Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şube Başkanı Dr. Süleyman GÖK Birecik ilçesinde nehir turizminin geliştirilmesi konusunda geniş açıklamalarda bulundu.

 

Şanlıurfa Vakfı Şanlıurfa Şube Başkanı Dr. Süleyman GÖK yaptığı yazılı açıklamada:

Şanlıurfa Vakfı Şube Başkanı Dr. Süleyman GÖK olarak Şanlıurfa’nın ve Birecik’in sorunları hakkında hep duyarlı oldum. Çünkü ben Urfalıyım ve Birecikliyim. Sorunları kamuoyunun gündemine taşırken amacım sorunların çözülmesine katkı sağlamak ve hemşerilerimin geleceğe güvenle bakmasını sağlamaktır. Tüm bu sorunların gündeme taşınmasında her zaman yapıcı bir dil kullandım. Şahıslarla hiçbir zaman işim olmamıştır. Amacım “bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olmuştur”. Son günlerde Birecik’te içme suyu arıtma tesisinin olmaması, kanalizasyon atık su arıtma tesisinin olmaması, Birecik halkına Ramazanın bu sıcak yaz günlerinde su sıkıntısı çekmiş olmasından kaynaklanan Birecik’te ishal, tifo ve sarılık vakalarının arttığına dikkat çektim. Ama maalesef kendi şahsına tek bir cümle sarf etmediğim Birecik Belediye Başkanı Sayın Faruk PINARBAŞI şahsıma yönelik basın açıklamasını esefle karşıladım. Bu üslup başta Birecik halkını incitmiş ve yaralamıştır. Şanlıurfa Vakfı Şubesi olarak daha önce Birecik’in başta eğitim olmak üzere, kentte diğer aksaklıklarına yönelik de açıklamalarımız olmuştu. Birecik İlçemize tarım Lisesinin açılması için kamuoyuna gerekli açıklamaları yapıp ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü düzeyinde girişimlerde bulundum. Çünkü fıstığın en çok üretildiği yer olan Birecik’te bir tarım lisesinin olmamasının önemli bir eksiklik olduğunu düşünmüştüm. Yine daha önce Birecik İlçemizin daha gelişmesi, teşviklerden yararlanması için ilçe sınırımızın Gaziantep iline doğru genişletilmesi yolunda kamuoyuna gereken açıklamaları yapıp ilgilileri göreve davet etmiştim. Çünkü Fırat Nehri yatırımların Birecik’e ve Şanlıurfa’mıza gelmesinde adeta bir psikolojik bariyer görevi görmektedir. Bunları yaparken tek amacım, Şanlıurfa ve Birecik halkının zenginleşmesi, huzurlu, güvenli ve sağlıklı bir şekilde yarınlara bakmasını sağlamaktır. Dün, Bugün ve Yarında bu yürek memleketim için atacaktır. Tespitlerimizi, katkılarımızı kentimizle, insanımızla paylaşmaktan daha doğal ne olabilir. Sorumlu yöneticiye düşen söz konusu tespit ve analizler için teşekkür etmektir.

Yukarıda özetle bölgemizle ilgili olarak ifade etmeye çalıştığımız tespit ve önerilerimizi ilgili kurumlar nezdinde de takip ettik. Yüreği Birecik için atan, düşüncesi ve partisi ne olursa olsun herkesle Birecik için bir araya gelebiliriz. Amacımız, yetiştiğimiz kente ve halkımıza borcumuzu ödemektir. Dünyalık bir kaygı peşinde değiliz…

 

Birecik’imiz için, bugün de önerilerimiz var…

Birecik’i nehir turizmi ile tanıştırmak gerekir. Nehir turizmi bölge turizm açısından çok büyük önem arzeder. Atatürk barajından Birecik barajına nehir turizmi geliştirilmelidir.

Nehir turizmi, Atatürk barajından başlayarak Birecik barajına doğru Fırat nehrinde tekne turları düzenlenmelidir. Bu seyir esnasında kıyıdaki antik yerleşimler ziyaret edilerek bölgemizin sosyoekonomik gelişimine katkı sunulmalıdır.

Bölgemizde Sırataşlar köyü (üç katlı mağaralar), Gözeli köyü (mağara kilisesi), Rum Kale(manastır ve kilise), Savaşan köyü (mağara kilisesi ve tarihi yapılar), Halfeti ilçe merkezi (doğal güzellikler,  tarihi cami ve yapılar), memlüklerden kalan çekem mahallesi (Memlüklerden kalma camii, tarihi evler ve konaklar), Gaziantep iline bağlı Erenköy ve Gümüşgün köyü (su altında camii) ve antik kent zeuma’yı öne çıkartacak turizm güzergâhı oluşturulmalıdır.  Yukarda bahsettiğimiz tarihi evler, konaklar, mağara kiliseleri ve Rumkale biran önce restore edilmelidir.  Birecik-Halfeti flora ve faunasıyla eşsiz bir öneme sahiptir. Fırat nehrinde bulunan ve kutsal sayılan Şabut (Fırat Balığı) balığını bölgemizin özgün bir sembolü olarak turizme kazandırılmalıdır.

Birecik’te Fırat nehri kıyısında yurt içi ve yurt dışı toplantılara hitap edecek bir kongre merkezi kurulmalıdır.

Birecik ve Halfeti’deki mağara kiliseler restore edilerek inanç turizmine kazandırılmalıdır.

Birecik ve Halfeti’deki turizm işletme sahipleri merkezi hükümet ve belediyeler tarafından desteklenmelidir.

Birecik ve Halfeti’deki bize tarihten miras kalan kiliseler gün yüzüne çıkarılıp restore edilerek tarihe ve insanlığa kazandırmalıyız. Gözeli köyündeki mağara kilisesi,  Savaşan köyündeki mağara kilise ve Rumkale’deki kilise ile manastır biran önce restore edilmelidir. Bunu yaptığımız takdirde Şanlıurfa’da ve Birecik Halfeti’de inanç turizmine çok ciddi manada katkı sunmuş oluruz.

Birecik ve Halfeti’deki mağaralar restore edilerek mağara turizmi bölgede oluşacak ve turizmin çeşitlenmesinde ciddi mesafe kat edecektir.

Birecik ve Halfeti’deki turizm faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla bir master plan hazırlanmalıdır.

Sonuç olarak Birecik için çarpan yürek sayısını artırmak ve bu yüreklerle yeni bir Birecik inşa edilmesi için bir nefer olarak her türlü katkıya hazır olduğumu kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Varsın gocunanlarda gocunsunlar…

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Şehitlerin isimleri ve memleketleri belli oldu

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star