Ana Sayfa Urfa Haberleri GÖK: Dili, Dini, Rengi, Irkı Ne Olursa Olsun

GÖK: Dili, Dini, Rengi, Irkı Ne Olursa Olsun

Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök Bugün Mecliste genel kurula hitap etti Kuruldaki konuşması

Giriş Tarihi: 12 Ocak 2012 Perşembe 03:16
GÖK: Dili, Dini, Rengi, Irkı Ne Olursa Olsun
Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök Bugün Mecliste genel kurula hitap etti Kuruldaki konuşmasını yayınlıyoruz

Sözlerimin hemen başında bir temenniyle başlamak istiyorum. Dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun, belki ideolojisi de ne olursa olsun diyerek, hep beraber, kardeşçe ve sorunlarımızı tartışarak çözmenin var olduğu bir ülke örneğini sergilediğimizi belirtmek isterim. Bu duygularla Sayın Başkan, sizleri ve yüce Meclisi saygılarımla selamlıyorum.

Efendim, burada 112 sıra sayılı, 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin 2'nci maddesinin (ç) bendiyle 3160 sayılı Emniyet Teşkilatı Uçuş ve Dalış Hizmetleri Tazminat Kanunu'nun 8'inci maddesi değiştirilerek, Emniyet Genel Müdürlüğü havacılık birimlerinde uçuş öğretmenliği yapanlara, günün gelişen şartlarına göre, TSK'da görev yapan pilot ve uçuş ekibinin özlük haklarını düzenleyen 2629 sayılı Kanun ile paralellik oluşturması amaçlanmaktadır. Böylece öğretmenlik uçuş saati başına kıstas aylığının binde 3'ü -ki bu da 1,7 TL'ye tekabül ediyor- ödenen yetiştirme ikramiyesi, TSK'da uygulanan binde 6'ya -bunun da 3,5 TL'ye tekabül ettiğini görüyoruz- çıkarılarak eşit işe eşit ücret çalışmaları çerçevesinde mali hakların günün şartlarına uygun hâle getirilmesi amaçlanmıştır.

Ayrıca, bu kanunla yapılacak değişiklikle hava araçlarının uçuş saatlerinin azaltılarak bakım maliyetlerinin düşürülmesi amaçlanmış, fazla yakıt harcanmasının düşürülmesi hedeflenmiştir. Örnek verecek olursak, helikopterlerin ortalama uçuş maliyeti 7 bin TL olduğu düşünüldüğünde 120 saat uçuş karşılığı 840 bin TL'dir. Bu uçuşların 80 saate indirilmesiyle maliyet 560 bin TL düşürülerek 280 bin TL devlete kazanç sağlanacaktır. Böylece toplamda 18 polis havacılık filosunun yıllık olarak devlete sağlayacağı kazanç 5 milyon 400 bin TL'dir. Bununla birlikte uçuş saatinin azaltılması ve tazminat oranının yükseltilmesiyle uçuş ekibinin motivasyonlarının yükseltilmesi amaçlanmıştır.

Görülüyor ki AK PARTİ hükûmetleri ile makro performansın yanında mikro performans da başarıyla yürütülmektedir. Bunların da sırrının siyasal istikrardan geçtiğini belirterek sözlerime burada son veriyor, yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.dedi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık