Ana Sayfa Urfa Haberleri Görmez İftar Çadırında

Görmez İftar Çadırında

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ile birlikte Reyhanlı ilçesinde Türk Kızılay'ı tarafından kurulan çadır kente geçici olarak misafir edilen, Suriyelileri ziyaret ederek birlikte iftar etti

Giriş Tarihi: 9 Ağustos 2011 Salı 08:54
Görmez İftar Çadırında
Reyhanlı İlçesi'nde bulunan çadır kentte verilen iftar yemeğine ayrıca Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, İl Sağlık Müdürü Bayram Kerkez, İl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç, İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mevlüt Aydın, İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Halil Yücelen, Kızılay temsilcisi ile Suriyeli misafirler katıldı.
Çadır kentte Suriyelilerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Görmez, Vali Lekesiz ile birlikte çadırları ziyaret etti. Ziyarette, çadır kentte dünyaya gelen iki bebeğe altın ve hediyeler veren Vali Lekesiz ve Başkan Görmez, daha sonra halkla sohbet etti.
Çadır kent Toplantı Salonu'nda Suriyeli misafirlerin temsilcileri ile bir araya gelen Vali Lekesiz ve Başkan Görmez, Suriyeli misafirlerle iftar yemeği için bir araya geldiklerini ifade ederek, kendileriyle birlikte olmaktan memnuniyet duyduklarını belirttiler.
Vali Lekesiz, 'Ramazan ayınızı tebrik ederim. Sağlık, huzur içerisinde bayram gününe de erişmenizi dilerim. Ramazanda ailenizden, yurdunuzdan, evinizden uzakta zor günler geçiriyorsunuz. Çadır kentlerde yaşamın zor olduğunu biliyorum. Ancak siz de yakından yaşayarak biliyorsunuz ki, sizleri burada evinizdeymiş gibi hissedebilmeniz için elimizden gelen her türlü çabayı, çalışmayı sergiliyoruz. Tüm görevli arkadaşlarıma sizlere verdikleri hizmetten dolayı teşekkür ederim. Onlar görevlerini yerine getirirken sizin de onlara karşı gösterdiğiniz anlayış için, yardım için sizlere de teşekkür ederim. Burada rahat edebilmeniz için her türlü imkanı hazırlamaya, her şeyi düşünmeye çalışıyoruz. Tüm çalışmalarımıza rağmen ortaya çıkan aksaklıklar olabilir. Lütfen bunları görevli arkadaşlarımıza ulaştırın. Mümkün olan en kısa zamanda memleketinizde barış ve huzur ortamı yeniden tesis edilir, siz de yuvanıza, yurdunuza hayırlısıyla dönersiniz. Suriyeli kardeşlerimiz nasıllar, onlarla Ramazan ayında bir iftar iklimini beraber teneffüs edelim, bu iklimi beraber yaşayalım diye Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Mehmet Görmez buraya geldiler.' dedi.
Çadır kentte Suriyeli misafirlerle birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Görmez, Diyanet İşleri olarak Ramazanda çeşitli konuları öne çıkararak kampanyalar başlattıklarını belirtti. Görmez, bu sene üzerinde durdukları konulardan birisinin komşuluk ilişkilerini canlandırmak olduğunu vurguladı.
Başkan Görmez, Türkiye'deki bu ilişkileri canlandırırken yanı başımızdaki komşumuz Suriye'yi unutmalarının doğru olmayacağını ifade etti. Görmez, şöyle devam etti: "Bizim Suriye'deki bütün kardeşlerimizle hangi meşrep ve mezhepten olursa olsun, hepimiz Müslüman'ız ve İslam kardeşiyiz. Suriye'de meydana gelen hadiseler, Türkiye'de yaşayan her Müslüman'ın kalbini incitmiştir. Sizi üzen, başınıza gelen her türlü üzüntü, sıkıntı, bütün milletimizi üzer. Milletimiz onu kendi sıkıntısı olarak görür. Hepimizin en büyük arzusu ve duası bir an önce bir iç barışın sağlanarak, herkesin kendi evine ve yurduna özgürce dönebilmesidir." dedi.
Suriye'deki hadiseleri üzüntüyle izlediklerini vurgulayan Görmez, bu konuda Suriyeli din görevlileriyle sürekli telefon görüşmesi yaparak kendi hissiyatını ifade ettiğini kaydetti. Çadır kentte olmasının sebebinin ise özellikle Türkiye'ye gelen Suriyelileri ziyaret ederek onların şahsında bütün Suriye halkına dualarını iletmek olduğunun altını çizen Görmez, sözlerini: "Sizlerin şahsında hem buradaki kamplarda yaşayan yeni misafirlerimize geçmiş olsun dileklerini iletmek, hem problemlerinizi dinlemek hem de iftarı sizlerle geçirmek için geldik. Acıları paylaşmak, sizin üzüntünüzün bizim üzüntümüz olduğunu ifade etmek için bizzat sizlerle beraber olabilmek için buradayız. Özellikle saygıdeğer Valimize, çalışma arkadaşlarına huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Her türlü imkanı hazırladıkları için son derece mutlu olduğumu ifade etmek isterim. Buna rağmen böyle bir mekanda yaşadığınız için mutlaka sıkıntılarınız olacaktır. Bizim tarihimizde bu tür hicretlerin her birisinden hayırlar çıkmıştır." diye sürdürdü.
Suriyeli misafirlerin sorunlarının ve taleplerinin dinlenmesinin ardından iftar yemeğine geçildi.(gapha)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star