Ana Sayfa Ekonomi Gözün aydın Şanlıurfa, Lahmacunu da kaptırdık!

Gözün aydın Şanlıurfa, Lahmacunu da kaptırdık!

Yunanlılar, Londra Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda (The International Food and Drink Event) (IFE 2011) stand açan Kıbrıslı Rumlar, Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden lahmacunu, "Kıbrıs ev yapımı hamur işi" diye tanıttı

Giriş Tarihi: 14 Mart 2011 Pazartesi 22:32
Gözün aydın Şanlıurfa, Lahmacunu da kaptırdık!
Türk mutfağının en sevilen hamurlu yemeklerinden lahmacunu ’Lachmazou’ diye tanıtan Kıbrıslı Rumlar, tatlıda olduğu gibi lahmacunda da başarısız oldu.

İngiltere’nin başkenti Londra’nın doğusundaki Exel Fuar alanında düzenlenen ve dünyanın 5’inci büyük gıda ve içecek pazarı olan ’Londra Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda (The International Food and Drink Event) (IFE 2011) stand açan Kıbrıslı Rumlar, Türk mutfağının en sevilen hamur işlerinden lahmacunu, "Kıbrıs ev yapımı hamur işi" diye tanıttı.

Türk tatlısı baklavayı ’Yunan geleneksel tatlısı’ diye İngilizler’e pazarlayan Kıbrıslı Rumlar, ’Lachmazou’ adını verdikleri Gaziantep ve Şanlıurfa’ya ait olan geleneksel hamur işi lahmacunun da tadını bozdu. Ünlü işadamı Hüseyin Özer, baklavanın ardından lahmacuna el atan Kıbrıslı Rumlar’ın, lahmacunun da tadını kaçırdıklarını söyledi.Baklava yapmayı beceremeyen Rumlar’ın, lahmacun yapmakta da usta olmadıklarını belirten Özer, şöyle dedi:"Rumlar’ın baklava ve lahmacunu bizden kopyalamalarına bir şey demiyorum. Ancak ikisini de yapmayı beceremiyorlar. Onların yaptığı lahmacunu denedim. Salçası boldu ve etin lezzeti yoktu. Belki farklı olsun diye tavuk etinden yapmışlar ama yine de tutturamamışlar. Önce baklavayı Yunan geleneksel tatlısı yaptılar. Şimdi de lahmacunu ‘lachmazou’ yaptılar. Bundan sonra ne gelecek merak ediyorum." Damak tadımız baklava, Londra’nın önde gelen alışveriş mağazalarında üzerinde Yunan bayrağı resmi bulunan kutularda ’Yunan Geleneksel Tatlısı’ olarak satılıyor.Baklavanın Türkiye’deki tescilini elinde bulunduran Gaziantep Sanayi Odası’nın (GSO), baklavayı Avrupa ülkelerinde de koruma altına almak üzere yaptığı uluslararası tescil başvurusu, AB Komisyonu tarafından kabul edilmişti. Ancak, başkent Londra’nın ünlü alışveriş mağazalarının vitrinlerini süsleyen baklava, üzerinde Yunan bayrağı resmi bulunan baklava kutularında ’Yunan Geleneksel Tatlısı’ olarak ve 450 gramı 10 sterline (yaklaşık 25 TL) satılıyor.

Öte yandan, 15-18 Mart arasında devam edecek olan fuarda 18 Türk firması, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın desteği doğrultusunda toplam 153 metrekarelik alanda ürünlerini sergiliyor.

(Radikal)YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz ASTOR filosunu güçlendirdi

ASTOR filosunu güçlendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık