Ana Sayfa Urfa Haberleri Gözünü Tarihteki Yerine Dikti

Gözünü Tarihteki Yerine Dikti

Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof.Dr.İbrahim Halil Mutlu,üniversitelerinin bazı altyapı sorunlarını da çözdükten sonra üniversiteye de adını veren tarihteki dünyanın ilk üniversitelerinden "Harran Üniversitesi"nin yerini alacağını bildirdi.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2011 Salı 13:10
Gözünü Tarihteki Yerine Dikti
Rauf Maltaş - Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof.Dr.İbrahim Halil Mutlu,üniversitelerinin bazı altyapı sorunlarını da çözdükten sonra üniversiteye de adını veren tarihteki dünyanın ilk üniversitelerinden "Harran Üniversitesi"nin yerini alacağını bildirdi. Rauf Maltaş - Harran Üniversitesi (HRÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, üniversitelerinin bazı altyapı sorunlarını da çözdükten sonra üniversiteye de adını veren tarihteki dünyanın ilk üniversitelerinden"Harran Üniversitesi"nin yerini alacağını bildirdi. 

Hrü Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil MutluAa muhabirine yaptığı açıklamada, üniversitenin bölge halkına, başta tarım ve sağlık olmak üzere diğer alanlarda yürüttüğü çalışmalarla öncülük etmeye çalıştığını belirtti. 

Bölgenin "güneşlenme gün sayısı"nın çok olmasından dolayı özellikle son yıllarda güneş enerjisininkullanım alanlarına yönelik ciddi çalışmaların yürütülmeye başlandığını ifade eden Mutlu, geçen yıl da bu çalışmalarının ilk ürünü olarak yaptıkları güneş enerjisiyle çalışan "GAP-CAR" aracının TÜBİTAK'tandizayn ödülü aldığını hatırlattı. 

Hedeflerinin dünya üniversiteleri arasına girmek olduğunu ifade eden Mutlu, şunları kaydetti: 

"ŞanlıUrfa'nın öncelikli olan sorunlarına çözüm üretmek, tarım, sağlık, eğitim gibi temel problemlerini gidermek istiyoruz. GAP'ın merkezinde olduğumuz için tarıma dayalı bazı önemli çalışmalarımız da var. Kurduğumuz meyve bahçeleriyle bölgede yetişebilecek farklı ürün çeşitleri deneyip, yetişebilecek ürünleriçiftçimize öneriyoruz. Sağlık konusunda, kentte ciddi bir nüfus artışı var, biz de tıp fakültemizle bu nüfusun tedavisine yönelik katkı sağlıyoruz. Eğitim alanında ise sürekli eğitim merkezi kurarak, vasıfsız vatandaşlarımızı vasıflı hale getirmek için burada faaliyet gösteriyoruz. Bazı altyapı sorunlarımızı da çözdükten sonra üniversitemiz tarihteki 'Harran Üniversitesinin yerini alacaktır." 

-"YENİ AÇILAN ÜNİVERSİTELERE MASTER VE DOKTORA DESTEĞİ" 

Prof. Dr. Mutlu, Hrü'nün 20'nci yılına yeni adım atmış genç bir Üniversite olduğunu ifade ederek,Türkiye'de 1992 yılında kurulan üniversiteler arasında öğretim üyelerinde kişi başına düşen yayındaHrü'nün ilk 10 arasında bulunduğunu bildirdi. 

Yeni eğitim-öğretim sezonunda yaklaşık 4 bin 500 civarında öğrencinin Hrü'ye kayıt yaptırdığını belirten Mutlu, toplam öğrenci sayılarının ise 15 bini aştığını aktardı. 

Prof. Dr. Mutlu, bu yıl üniversitede birçok bölüm için yüksek lisans ve doktora başvurularını kabul etmeyi planladıklarını belirterek, hedeflerinin birkaç yıl sonra 20-25 bin civarındaki öğrenciye kaliteden ödün vermeden eğitim vermek olduğunu kaydetti. 

Öğretim üyesi buldukları takdirde yeni fakülte ve bölümler açmayı planladıklarını ifade eden Mutlu, şöyle devam etti: 

"Üniversitenin tüm fakülte ve birimlerinde, artık hocaları dışarıya göndermeyip, hocalarını kendi üniversitesinde yetiştiren bir Üniversite olma yolunda gidiyoruz. Öğretim elemanı yetiştirme programında artık Harran Üniversitesi de var. Yeni açılan üniversiteler için alınacak öğretim elamanları burada master ve doktora yapabilecekler. Gelecekte öğretim elemanları yetiştirmeye yönelik bölümlerin sayısını artıracağız." 

Hrü'ye adını veren ve bugün Harran ilçesinde kalıntıları bulunan dünyanın ilk üniversitelerinden biri olarak kabul edilen tarihi Harran Üniversitesinde din, astronomi, tıp, matematik ve felsefe alanlarında önemli çalışmalar yapıldığı tarihi kaynaklarda yer alıyor. 

haberler.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star