Ana Sayfa Ekonomi Güç birliği yapan esnafa 35 milyon lira destek

Güç birliği yapan esnafa 35 milyon lira destek

Büyük şirketlerle rekabet etmekte zorlanan esnafların bir araya getirmeyi hedefleyen destek projesi, meyvelerini vermeye başladı.

Giriş Tarihi: 21 Ocak 2013 Pazartesi 16:15
Güç birliği yapan esnafa 35 milyon lira destek

Maliyetleri en aza indirmek amacıyla bir araya gelerek şirket kuran esnafa üç yılda 35 milyon liralık kaynak kullandırıldı. KOSGEB verilerine göre üç yıl önce başlatılan 'İşbirliği-Güç Birliği' projesi kapsamında 102 ortak işletme 250 bin lirası hibe ve sıfır faizli kredi ile desteklendi.

2013 yılında ise sağlanan desteğin tutarı 35 milyon liraya ulaşacak. 120 bakkalın üye olduğu Bursa Bakkalım A.Ş. (BAKTAŞ), destek kapsamında zincir marketlere kafa tutuyor. Bakkallar tek başlarına mal almak yerine BAKTAŞ aracılığı ile toptan mal alımı yapıyor. Daha düşük maliyetle mal alındığı için uygun satış fiyatı ile zincir marketlerle yanşılabiliyor. Bir tedarik şirketihaline gelen BAKTAŞ'ın bugün kendine ait depoları bulunuyor. Birçok esnafın destek programına başlangıçta ilgi göstermediğine dikkat çeken Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, geçen yıldan itibaren başvurularda ciddi artış olduğunu aktardı.

2010 yılında üç işletme KOSGEB desteklerinden faydalanırken aynı rakam geçen yılsonunda 84 oldu. KOSGEB Başkanı Kaplan, Ankara Polatlı'da matbaacıların bir araya gelerek teknolojik ekipman aldıklannı aktardı. Kaplan, "Desteklerden tüm esnaflarımızın yararlanmasını istiyoruz. Bakkal ve terzilerde iyi örneklerimiz oldu. Mobilya ve otomotiv alanlarında da bu başarılabilir. Dünya ile yarışmak istiyorsak büyük olmamız gerekiyor. Büyük olmak için de sermayelerin birleştirilmesi gerekli. Biz işletme sahiplerimize 'bir araya gelin' diyoruz. Örneğin oto tamircisi, kaportacı ve elektrikçi bir araya gelerek komple bir servis kurabilirler" dedi.

Kaplan'ın verdiği bilgilere desteklerden faydalanmak için yeni bir tüzel kişilik kurulması ya da bir işletmenin bünyesinde toplanılması gerekiyor. Sonrasında ortaya çıkan proje KOSGEB'e iletiliyor. Onay çıktıktan sonra İşbirliği Güç Birliği projesinden faydalanmaya hak kazanan girişimciler, 250 bin liralık hibe desteğinin yanı sıra 500 bin lira da, 6 ay ödemesiz ve sıfır faizli kredi kullanabiliyor.

Türkiye'de işletmelerin yüzde 99,5'ini KOBİ'ler oluşturuyor. Ülke ekonomisinin belkemiğini, küçük ve mikro denebilecek işletmelerin oluşturduğunu aktaran KOSGEB Başkanı Kaplan, Türkiye ekonomisinin dünya ile yarışabilmesi ve ilk on ekonomi hedefine ulaşabilmesi için bu işletmelere odaklanılması gerektiği görüşünde.

Kaplan, alınacak destekler sayesinde hem üretimdeki verimliliğin hem de kârlılığın artacağını kaydetti. İki ay önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı "Türkiye Girişimcileri Ödülleri" töreninde Yılın İşbirliği-Güç Birliği Yapan KOBİ Ödülü Bursa Bakkalım AŞ adına Muhammed Nuri Örs'e verildi.

 

 

kaynak: retailturkiye.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık