Ana Sayfa Urfa Haberleri "GÜÇLÜ KADIN" OLMAK İÇİN AB HİBESİNDEN FAYDALANDILAR

"GÜÇLÜ KADIN" OLMAK İÇİN AB HİBESİNDEN FAYDALANDILAR

ŞANLIURFA’da, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Avrupa Birliği tarafından desteklenen 'Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı' projesi hayata geçirlimesiyle ilgili tören düzenlendi.

Giriş Tarihi: 16 Mayıs 2012 Çarşamba 20:42
AB tarafından desteklenen proje kapsamında 3 milyon Euro'luk hibeyi almaya hak kazanan 36 kadın sivil toplum kuruluşu temsilcileri programın yapıldığı salonda hazır beklerken, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, "Bu kadar kaynaklara rağmen, halen kadın sivil toplum kuruluşları yeterince proje yaratmamaktadır. Tahsis edilen kaynakları tabana ulaştırmamız lazım" dedi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi ile Avrupa Birliği’nce desteklenen 3 milyon Euro’luk hibe programı hayata geçirildi. 'Kadın ve Kadın Sivil Toplum Kuruluşlarının Güçlendirilmesi Hibe Programı' toplantısına Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Muhsin Altun, AB Türkiye Delegasyonu Kurumsal Gelişim ve Sivil Toplum Bölüm Başkanı Erwan Marteil ile 36 sivil toplum kuruluş temsilcisi katıldı.

Toplantıya davet edilen Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala ise kendisini için protokolde yer ayrılmadığı gerekçesiyle bir süre toplantıyı arka sıralarda dinledikten sonra toplantının yarısında salondan ayrıldı.

Türkiye’nin az gelişmiş bölgeleri arasında bulunan Güneydoğu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerindeki kadınların ve kadın sivil toplum kuruluşlarının statüsünün yükselmesi, kapasitelerinin arttırılması ve bu sayede bölgeler arasındaki kalkınmışlık farklarının azaltılmasının amaçlandığı toplantıda söz alan AB Türkiye Delegasyonu Erwan Marteil salonda bulunan davetlileri Türkçe selamladıktan sonra, konuşmasına İngilizce olarak devam etti. Sivil toplum kuruluşlarının devletin yanında yer almasının çok önemli olduğunu belirten AB Türkiye Delegasyonu Erwan Marteil, şunları söyledi:

"Bu projenin temel amacı bu bölgedeki kadınların isteklerine esirmek ve onları güçlendirmektir. Kadın haklarında eşitlik Avrupa’da aslında sınır tanımlayacak bir konudur. Güneydoğu ve Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan kadınların halen sosyo ekonomik anlamında yaşadıkları eşitsizlikle beraber aynı zamanda insan hakları anlamında, şiddet anlamında, daha kötü olaylarla mağdur durumdadırlar. Dolayısıyla bu anlamda kadınların desteklenmesi gerektiğini düşündük. AB bu kadınları neden destekliyor diyorsanız söyle özetleyebilirim. Bizler gerçek demokrasinin ön şartı olarak kadınların sosyal ve ekonomik yönlerini desteklemek istiyoruz. Bu anlamda AB üyeliğinin ön şartlarında bir tanesi olan ve bizlerin Kopenhag kriterleri olarak nitelendirdiğimiz bu başlıklar arasında kadınlara bu imkanların tanınmasıdır. Kadının cinsiyet eşitliği AB gelişme süreci içerisinde çok önemli bir konu başlığıdır. AB adaylığı sürecinde her ülke için bir ön şartı oluşturmaktadır. Bu nedenden dolayı Avrupa komisyonu düzenli izleme ve raporlama süreciyle bu konuları takip etmektedir."

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise 'Kadınların ve Kadın STK’larının Güçlendirilmesi' projesinin GAP Bölgesi dışında uyguladığı ilk proje olma özelliğini taşıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kadınların yaşam kalitesinin arttırılması için bu bölgelerde çalışmakta olmanın mutluluğu içindeyiz" dedi.

VALİ GÜVENǒTE STK SİTEM

AB hibe programında söz alan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, tüm desteklere karşın kadınıların sorunlarını azaltacak projelerin üretilmediğini belirterek şöyle konuştu:

"Kadınlar bizim her şeyimiz ama biz toplumumuzda kadın konusunda paradokslar var, çelişkilerimiz var, sıkıntılarımız var, sorunlarımız var. Bir yandan biz cennettin kadınlarının ayaklarının altında olduğunu düşünürüz. Öbür yandan yuvayı diş kuş yapar deriz. Ama maalesef gerek mevzuatımızda gerekse fiili hayatta kadınlara ilgili sorunlarımız vardır. Kadın yeterince eğitilmemiştir. Tabiri caizse toplumumuz uzun yıllardır tek kanatlı kuş gibidir. Yarımız sorunludur. Bu sorunları artık çok iyi fark ediyoruz. Bu bölgelerdeki kadınların sorunları daha fazladır. Devletimizin ve AB fonlarından aktarılan kaynaklara rağmen, halen kadın sivil toplum kuruluşları yeterince proje yaratmamaktadır. Bu yolda çaba harcamamız gerekiyor. Bu projede artık yüzleri değiştirmek zorundayız. Bütün proje sahiplerinden rica ediyorum. Yeni yüzlere yeni insanlara ulaşalım. Bu projeler insanın ruhuyla can bulur."

"VALİ'YE ÇAY YAP, KEK YAP DÖNEMİ BİTTİ"

Vali Güvenç, "Biz SODES projeleri kapsamında gençlik merkezleri yaptık. Bir gençlik merkezimizi saat 18.00 ziyaret ettim. Çocuklar çamurda oyun oynuyorlardı. Bizim gençlik merkezimiz kilitliydi. Saat 17.00’de kapanan kadın merkezinden, gençlik merkezlerinden hayır gelmez" dedi. Güvenç, şöyle devam etti:

"Çocuklara sordum size burada ne gösteriyorlar size kitap okutuyorlar mı ? Hiç cevabını almadım. Bunun için bu türden kuruluşlara gerekli ikazları yaptık. Ama valilin iradesiyle olacak bir şey değildir. Yine bir kadın kültür merkezine gittim orası da kilitliydi. 'Niye?' dedim, 'Bu merkez kilitli' diyen bana görevli, 'Cumartesi- pazar tatil yapıyoruz' diye cevap verdi. Biz bu kadar emek veriyoruz lütfen karşılığını bulsun. Bu merkezlerde veya derneklerde 10 tane hanımla çay yap, kek yap valiye de ondan ikram et, maşallah güzel her şey. Yok böyle bir şey. İdareci arkadaşlarım bunları denetlemesi lazımdır. Çok güzel bütçelerimiz var. Bize tahsis edilen kaynakları tabana ulaştırmamız lazımdır. Ama şu projelerimizde en büyük payı eğiticiler ve proje sahipleri almasın gider tablolarına baktığımız zaman el insaf diyelim. Sizler gönüllüsünüz. Bunu gölgeleyecek her türlü düşünceden eylemden fikirden lütfen uzak durun."

Konuşmaların ardından sembolik olarak imza töreni yapılarak projeden faydalanan kadınlarla birlikte toplu fotoğraf çekildi.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star