Ana Sayfa Siyaset GÜLPINAR HAKKINDA BİLİNMEYENLERİ İLKKEZ ANLATTI

GÜLPINAR HAKKINDA BİLİNMEYENLERİ İLKKEZ ANLATTI

Kasım Gülpınar, hakkında bilinmeyenleri ilkkez Başarılı Hayatlar programında anlattı.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2011 Cumartesi 06:28
GÜLPINAR HAKKINDA BİLİNMEYENLERİ İLKKEZ ANLATTI
Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Niyazi Kocadağ’ın hazırlayıp sunduğu ‘Başarılı Hayatlar’ programının bu haftaki konuğu oldu.


Siyasetin konuşulmadığı programda Niyazi Kocadağ, Gülpınar’a çocukluğundan bugüne kadar ki yaşamını sordu. Sürpriz telefon bağlantılarının olduğu programda Gülpınar yaklaşık 1 saat Niyazi Kocadağ’ın sorularını yanıtladı ve kendisi hakkında bilinmeyenleri ilk kez bu programda anlattı.


Niyazi Kocadağ’ın sorularına cevap veren Gülpınar, 4 yaşında okuma yazmayı öğrendiği için, okul yönetiminin aldığı karar ile İlkokula 2.sınıftan başladığını söyledi. Çocukluğunda hayalinde Doktor veya Siyasetçi olmak istediğini anlatan Gülpınar, 5 yaşında bakanlar kurulunu ezbere sayabildiğini ifade etti. Dedesi merhum ‘Halit Gülpınar’ ın hayatını şekillendiren en önemli insanlardan biri olduğunu belirten Gülpınar, şunları söyledi;


İLKOKULA 2.SINIFTAN BAŞLADIM.
4.yaşında okuma yazmaya başladım. Çarpma bölme işlemlerini o yaşta çözebiliyordum. Dumlupınar ilköğretim okulu Yönetimi benim için ‘Bu çocuğun okumasına gerek yok, 1.sınıfa almamıza gerek yok sıkılır’ dediler. Bu nedenle 1 yaşımı büyüttüler.

BAKANLAR KURULUNU EZBERE SAYARDIM.

Çocukken doktorluk ve siyaset merakım vardı. Babamın (Eyyüp Cenap Gülpınar) siyasette olmadığı dönemde, 5 yaşımda tüm bakanlar kurulunu ezbere sayıyordum.


DEDEM HAYATIMI ŞEKİLLENDİREN EN ÖNEMLİ İNSAN.

Dedem (Halıt Gülpınar) ‘dan çok etkilendim. Hayatımı şekillendiren kendime rol model olarak örnek aldığım en önemli insan. Bana çok önemli dersler verdi. Dedem her sabah Gazeteleri bana okuturdu. Ben gazete okurdum dedem dinlerdi.


AKTİF SPORA OLAN MERAKIM 24 YAŞINDA SONA ERDİ.

Spora merakım fazla idi. Özellikle de futbolu çok iyi oynardım. 24 yaşımda ağır bir sakatlık geçirdim. Uzun süre eski sağlığıma geri kavuşamadım. Sakatlık beni spordan uzaklaştırdı.


AŞİRET MENSUBU DEĞİLİM.

Biz herhangi bir aşirete mensup değilim. Aşiret dediğiniz zaman mutlaka bir kan bağı olması gerekir. Benim Şanlıurfa’da kan bağımın olduğu kişi sayısı iki elimin parmaklarını geçmez. Dedem ve babam manevi önder olarak bilinir.


YA GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ OL YA DA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN.

Doğdunuz andan itibaren insanlar size belli bir ailenin mensubu olduğunuz için saygı gösteriyor ve sizden bir şeyler bekliyorlar. İnsan küçük yaşlardan bunun idrakına varmış oluyor. Hz. Mevlana’nın meşhur sözünde olduğu gibi ‘Ya göründüğün gibi ol ya olduğun gibi görün’ biz hiç bir şey olmasak bile göründüğümüz gibi olmaya gayret gösteriyorduk. Topluma örnek olan insanların çok dikkatli yaşaması gerekiyor. İnsanın yaptığı yanlış bir davranış, sizi örnek alan bir genç insanın kafasını bile karıştırsa bunun vebalini ahirette sonsuza kadar da ödeyemezsiniz. Gençlere tavsiyem rol modellerini seçerken çok iyi tefekkür etmeli. Gençler düşünmeli Rol model olarak seçtiğim insanın Dünya’ma ve ahiretime ne gibi bir faydası var.


6 AY İŞSİZ GEZDİM.

Askerden sonra evlendim. O dönemde babam Milletvekili idi. 6 ay işsiz gezdim. Bizim ailede ‘Torpil’ denen bir şey yok. Devlette çalışmak istedim ama mutlaka bir destek lazımdı. Eski dönemlerde Siyasetçinin insanı işe yerleştirmedeki etkisi fazlaydı. Şimdi Allah’a şükür o kapılar kapandı. Bizim ailede torpil olmadığı için devlette herhangi bir işe çalışmak için giremedim. Kendi çabamla bir yerlere gelmek istedim. Babamı zor durumda bırakmamak ve prestijini sarsmamak için, bir yerlere telefon açtırıp oğluma yardımcı olun işe alın demesini istemedim. Sonra bir meşkale olsun gayret olsun boş oturmaktan iyidir diye bir şekilde Ankara’da Dünya Radyo da çalışmaya başladım. Dünya Radyo daha sonra Samanyolu Televizyonu oldu. Samanyolu Televizyonunda Diploması muhabirliği yaptım. Gazetecilik çok zor meslek. Gecesi, gündüzü, mesaisi yok. Allah gazetecilerin yardımcısı olsun. İyi veya kötü helalinden bir işte çalışmak gerek. Hiç bir işi küçümsememek lazım. Ben hiçbir zaman Babam milletvekili imkanlarımız var çalışmayayım düşüncesinde olmadım. Siz çalışmaya gayret, sebat ve kanaat ederseniz Allah zaten bütün kapıları size açar.


5 DİL ÖĞRENMEMİN SEBEBİ HOCAMIN BABAMA ‘BU ÇOCUK TÜRKÇE’Yİ ÖĞRENEMEZ’ SÖZÜYDÜ.

Ben Kürt asıllı bir Türk vatandaşı olarak yine Gençlere önemli bir anımı anlatmak istiyorum. Siverek’te ilk okulu bitirdim. Sonrasında ise Ankara’ya gittim. Ankara’da Özel okullar ve Anadolu Lisesi sınavı vardı. Ben özel okullar sınavına girdim başarı ile Ankara’nın tek Fransız’ca Eğitim yapan ‘Tevfik Fikret’ lisesini kazandım. Ana derslerimiz ve Hocalarımızın çoğu Fransız idi. Zamanın ünlü şairlerinden Coşkun Ertepınar adında Türkçe öğretmeniz vardı. Siverek’te devamlı Kürtçe konuştuğum için Türkçe şivem biraz bozuk o zamanlarda. Hocam veli toplantısında babama ‘Kasım’ın Fransız’ca konuşması iyi fakat Türkçe’yi öğrenemez’ demiş. Hocamın bu davranışını ‘hocam bana hakaret etti, alay etti’ şeklinde kine ve nefrete dönüştürülenler vardı. Ben hiç böyle düşünmedim ve hocamın o gün ki babama olan söylevi bende doping etkisi yarattı. Dedim ki ‘Ben Türkçe’yi de öğrenirim, üzerine başka dilleri de öğrenirim diyerek gayret ettim ve 5 dil öğrendim. Bu durumu yaşayan gençlere diyorum bizler bu durumu aşabiliriz. Allah hepimize zeka ve kapasite vermiş.’ Dedi.(haberokuyun)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Badıllı'nın ölümünde FETO parmağı var mı? VİDEO

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık