Ana Sayfa Urfa Haberleri Günay : Şanlıurfa Mozaik Açısından Çok Özel Bir Destinasyon (video)

Günay : Şanlıurfa Mozaik Açısından Çok Özel Bir Destinasyon (video)

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ankara'ya dünya çapında bir arkeoloji müzesini yapmayı planladıklarını söyledi.

Giriş Tarihi: 30 Ekim 2011 Pazar 13:58
Günay : Şanlıurfa Mozaik Açısından Çok Özel Bir Destinasyon (video)
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul GünayAnkara'ya dünya çapında bir arkeoloji müzesini yapmayı planladıklarını söyledi. Günay, "Bence cumhuriyete yapılacak, cumhuriyetin başkentine yapılacak en büyük armağanlardan bir tanesi budur." dedi. 

Günay, AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı ve Adana Milletvekili Necati ÇetinkayaAK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbulMilletvekili Abdulkadir Aksu,Antalya Milletvekili Vecdi Gönül veAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de aralarında bulunduğu bir heyetleGaziantep'e geldi. Heyet,Gaziantep'te ilk olarak, dünyanın en büyük mozaik müzesi olan ve geçtiğimiz günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Zeugma Mozaik Müzesi'ni ziyaret etti. Müze ile ilgili bir tanıtım filmi izleyen heyet, ardından tarihi eserleri dikkatle inceledi. 

Müze çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan GünayZeugma Mozaik Müzesi'nin son zamanlarda çok övündükleri bir çalışma olduğunu ifade etti. Şu andaki ölçülere göre dünyanın birincisi olabildiklerini hatırlatan Günay, ilerleyen zamanda dünyada mozaik müzesi, restorasyonu ve rehabilitasyonu konusunda bir başvuru merkezi olmayı planladıklarını belirtti. Gaziantep'teki bütün çalışmaların kendileri çok heyecanlandırıp sevindirdiğini dile getiren Günay, Ankara için de benzer projeler üzerinde çalıştıklarını aktardı. Günay, "Madem ki Türkiye arkeoloji açısından dünyanın en büyük merkezlerinden birisidir. O zaman Türkiye'nin başkentine de bir dünya çapında uygarlıklar müzesi yakışır diye düşünüyoruz. Bu bölge, HatayŞanlıurfaGaziantepKahramanmaraş mozaik açısından çok özel bir destinasyonsa, Türkiye arkeolojisinin simgesi olacak dünya çapında bir müze Ankara'ya çok yakışır düşüncemiz var. Bu çerçevede sayın başkanımızla son zamanlarda çok güzel bir ilke anlaşmasına vardık.Ankara'da uygun bir arazimiz var. Sanıyorum sayın cumhurbaşkanımızın başkanlığında bir karar eşiğindeyiz. Bir milli komite kararına ihtiyacımız var. İşbirliği yapacağız." ifadelerini kullandı. 

Zeugma'nın temelini 2008'de attıklarını, 2010'da müzenin bittiğini, 2011'de de teşhir tanzimini bitirerek açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Günay, "Bizim hayalimiz, inşallah 2013'ün 29 Ekim'i. Yani 2 yıl sonra cumhuriyetin 90'ncı yıldönümüne Ankara'ya bundan daha güzel ve dünya çapında bir arkeoloji müzesi acaba yapabilir miyiz? Bir anlamda inceleme gezisi yapıyoruz. Dünya çapında bir arkeoloji müzesi yapmayı amaçlıyoruz. Bence cumhuriyete yapılacak, cumhuriyetin başkentine yapılacak en büyük armağanlardan bir tanesi budur." şeklinde konuştu. 

Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının iptal edilmesi ile ilgili yapılan eleştirilere cevap veren Günay, "Yanlış anlaşılma olmasın. Biz Cumhuriyet Bayramı'nı içimizden büyük bir sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Ama 1999 depreminden sonra da, 30 Ağustos ve 29 Ekim törenleri iptal edilmişti. Biz tebrik düzeyinde, içtenlik düzeyinde her türlü kutlamayı yaptık. Ama bazı gösterişli törenler sadece kaldırıldı. Cumhuriyete karşı en ufak bir kusurumuz, ihmalimiz katiyen yüreğimizden geçmez. Bazıları bunu istismar konusu yapıyor." değerlendirmesinde bulundu. 

MELİH Gökçek: MÜKEMMEL BİR ESER MEYDAN GETİRİLMİŞ 

Zeugma Mozaik Müzesi'ni gezen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise mükemmel bir eser meydana getirildiğini kaydederek, "Gaziantep'e çok büyük bir katkısı olacak. Özellikle tarihe çok büyük bir katkısı olacak. Gerçekten kutluyorum. Bir taraftan da geliştirmeye devam ediyorlar. Sayın bakanın dediği gibi, dünyanın bir numarası olmuş ama artık rakipsiz bir müze haline kesinlikle gelecek.Gaziantep bu müzesiyle övünebilir. Ankara da yeni bir müzeye en kısa süre içerisinde kavuşacak. Bu konuda sayın bakanımızla el birliğiyle çalışacağız." diye konuştu
video linki :
http://www.haberler.com/gunay-ankara-dunya-capinda-bir-arkeoloji-muzesine-3094987-haberi/
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık