Ana Sayfa Kültür/Sanat Günay'ın Zeugma Gözyaşları

Günay'ın Zeugma Gözyaşları

Türkiye'nin önde gelen turizm yatırımcıları ile toplantıda buluşan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Bakanlık dönemi boyunca özellikle Türk tarihine ait çeşitli tarihi eserlerin uzun yıllardan sonra Türkiye'ye getirilme çalışmalarından dolayı yaşadığı mutluluğu gözyaşlarıyla anlattı.

Giriş Tarihi: 9 Haziran 2011 Perşembe 21:58
Günay'ın Zeugma Gözyaşları
Swiss Otel'de yapılan toplantıda turizm yatırımcıları özellikle 60 milyon turist ve 60 milyar dolar hedefine ulaşılması gerektiğini ifade ettiler. Toplantıda Bakan Günay'ın içlerinden biri olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy konuşmasında kaybettikleri heyecanı Bakan Günay'ın hizmetlerinden dolayı yeniden kazandıklarını ve Bakan Günay'ın kalbin ekmeğini yediğini söyledi.

Hayatı boyunca turizmi önemsediğini dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da, 21. yüzyılda turizmin ekseninde dünyayı tanıma ve üçüncü milenyumu kurmakta etkili olacağına inandığını söyledi. Turizm sektörünü tek çatı altında toplama düşünceleri olduğunu ifade eden Günay; şöyle konuştu: "Türk turizminin yüksek kaliteyle perçinlenmesine bir marka haline gelmesi düşüncemiz var. Dünyanın en iyi 100 konaklama tesisinin, otelinin dünyada ilk 20-25 derecelere giren ödüller alan tesislerimiz var. Yeşili ve maviyi korumanın sürdürülebilir turizm açısından doğayı yok eden, yeşili yok eden değil, kaliteyi yukarıda tutan bir konsept içinde hareket ediyoruz"

Antalya'da sadece kendisine ait 1 dönümlük arazisi bulunduğunu açıklayan Günay, kendisi için en büyük zenginliğin Türk tarihine ait çeşitli eserlerin topraklarına geri dönmesi olduğunu söyledi. Hizmetlerden dolayı Cumhuriyete layık bir ülke yaptıklarını duygulu anlar yaşayarak anlatan Günay, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayarak şöyle konuştu: "Ülkeye hizmet etmeyi ibadet etmek gibi düşünyorum. Kendimi pahalı otellerin sahibi gibi hissediyorum. Allah'a şükürler olsun ne güzel şeyler var, şu topraklarda. Aynı şeyi Zeugma'da hissettim. Yurt dışına gittiğim zaman ören yerlerini geziyorum. Şu Santos'tan, şu Bergama'dan şu taşta Sarıkamış'tan geldi diye. Oturup dizlerimi dövmek geçiyordu içimden. Biz ne yapmışız ki topraklarımızdan bu kadar güzelliği almışız, dünyanın en önemli müzelerinin en kıymetli parçaları haline gelmiş. Bizim topraklarımızdaki o anıtları ne yapmışız? Hasan Hüseyin'in iki mısraı vardır: 'Haykırsam deli derler, ağlasam kimse bilmez niçin ağladığımı' diye. Müzede gördüğümde kimse bilmez neden haykırdığımı. Zeugma bitti. 7-8 kez gitmişim. Oldu dedim ya artık kıskanmayacağız, artık başka müzeleri gezerken bizim ören yerlerimiz de böyle diyeceğiz. Artık '21 yüzyıla Cumhuriyete layık bir ülke' yaptık diyeceğiz."

Turizm yapılanmasında ağaç boyunu geçmemeye dikkat ettiklerini de anlatan Günay, yatırım yaptırmama geleneğine karşın çalışmalarının olduğunu anlatarak şunları söyledi: "Ağaç boyunu geçmeyen yapılaşma, tarihi bitki örtüsünü, termal kaynaklarını koruyarak. Daha yüksek kaliteli ama ucuz ve daha yüksek gelir gruplarına destinasyon yaratmamız lazım. Çok yoğun bir altyapı çalışması yapıyoruz. Çok güzel bir ortam var. Dava süreçlerinden korumaya kurtarmaya çalışıyoruz. Yatırım yaptırmama gibi bir gelenek oluşmuş, bu geleneği aşmaya çalışıyoruz."(kenthaber.com)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star