Ana Sayfa Ekonomi Güne Başlarken Bilinmesi Gereken 10 Şey

Güne Başlarken Bilinmesi Gereken 10 Şey

Dikkat… İMKB hareketlenecek

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2011 Cuma 08:57
Güne Başlarken Bilinmesi Gereken 10 Şey
1. Dikkat… İMKB hareketlenecek

İstanbul
Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) banka dışı şirketlerin 9 aylık bilançolarını açıklamaları için son tarih. Oldukça fazla şirket bilanço açıklayacağı için hisse bazlı hareketler yaşanması muhtemel.

2. En ciddi gündem Avrupa

Gündemin yoğun olduğu bir hafta geride kalırken son işlem günü oldukça sakin görünüyor. Gündemin en önemli konusu yine Avrupa olacak görünüyor. Avrupalı bankaların ne kadar sermaye ihtiyacı olduğuna ilişkin bugün bir açıklama zor görünse de gözler kurtarma fonunun ayrıntılarında olacak.

3. ABD'nin güveni belli oluyor

ABD'de Michigan Üniversitesi Güven endeksi dikkatle izlenecek. Endeksin eylüldeki değeri 57.5 puan olmuştu. Bugün açıklanacak sonuçlarda küçük bir yükselişle 58 puana çıkması bekleniyor. Aynı zamanda eylül ayı kişisel gelir ve harcamalar açıklanıyor. Son dönemlerde konut ve işsizlik verilerinde de kötü gidişe dur diyen ABD'de kişisel gelirlerin yüzde 0.3, harcamaların da yüzde 0.6 artması bekleniyor. ABD'de ayrıca çekirdek enflasyon verileri belli oluyor. Yıllık ve aylık bazda 0.1 puanlık artış beklentisi var. (saat 15.30)

4. ABD'de enerji devinin bilançosu

ABD'de haftanın son günü gelecek bilançolardan bazıları: Chevron, Fiat Spa, AON, Merck. (saat 17.00)

5. Japonya tatsız

Japonya ekim ayı enflasyon ve eylül işsizlik verilerini açıklıyor. Aylık bazda eksi enflasyon görülmesi beklenen ülkede işsizliğin yüzde 4.3'ten yüzde 4.5'e yükseleceği tahminleri yapılıyor.(saat 02.30) Ayrıca ülkenin sanayi üretimi önce göstergesi de açıklanacak. Ancak burada işler hiç de iyi gitmiyor zira sanayi üretiminin yıllık bazda yüzde 2.3 düşmesi bekleniyor. (saat 03.00)

6. G.Kore 'fazla' oluyor

Güney Kore ödemeler dengesi verisini açıklayacak. Cari fazla veren Kore'nin eylül ayı verilerinde 2-3 milyar dolar arasında fazla vereceği tahmin ediliyor.(Saat 01.00)

7. İspanya'da 5 kişiden biri resmi işsiz

Yüzde 20.9'luk işsizlik oranıyla ciddi sorunlar yaşayan İspanya'da 3 çeyrek sonuçları belli oluyor. Yıllık enflasyonun da açıklanacak İspanya'da oranın yüzde 3'ten yüzde 2,9'da gerilemesi bekleniyor.

8. UFE'ler artışta

Bulgaristan eylül ayı yıllık üretici fiyatları (ÜFE). Halihazırda oran yüzde 7 düzeyinde. (saat 11.00) Hollanda'da ÜFE verileri (saat 10.30)

9. Hırvatistan düşüşte, Litvanya yavaşlıyor

Litvanya 3 çeyrek büyüme (öncü) verisi… İkinci çeyrekte büyüme yüzde 6.3 olarak açıklanmıştı. Üçüncü çeyrekte yavaşlama bekleniyor. (saat 11.00) benzer şekilde Hırvatistan'da da sanayi üretimindeki düşüş devam ediyor. Yüzde 5 düzeyindeki gerilemenin eylül ayında da devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor. (saat 12.00) Macaristan'da ise işsizlik oranının yüzde 10.8'den eylülde yüzde 10.7'ye ineceği beklentisi var. (saat 10.00)

10. Tayland üretimi Kolombiya faizi tartışıyor

Tayland eylül ayı yıllık üretimi, Singapur eylül ayı üretici fiyatlarını açıklıyor. (saat 07.00) Kolombiya yüzde 4.5'lik politika faizini artırıp artırmayacağını bugün karara bağlayacak.(sabah)
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Türkiye’nin En iyi Mobilyacısı: Modalife

Kurumsal

İçerikYukarı Çık