Ana Sayfa Dünya Güney Sudan resmen bağımsız oldu

Güney Sudan resmen bağımsız oldu

Güney Sudan’ın bağımsızlık kutlamalarına yeni komşu Kuzey Sudan devlet başkanı Ömer El Beşir ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un da aralarında bulunduğu çok sayıda devlet başkanı, başbakan ve uluslararası kurum temsilcileri katıldı.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2011 Cumartesi 08:21
Güney Sudan resmen bağımsız oldu
Juba kentinin Gümrük Meydanı’nda yapılan resmi kutlama, kent merkezinde geri sayıma ayarlanmış saatin sıfırı göstermesi üzerine başladı. Ardından deneme amaçlı bağımsız devletin bayrağı, televizyonda çalışan ulusal marş eşliğinde göndere çekildi.

Kent halkı ise bağımsızlığı sokaklarda sabah saatlerine kadar devam eden havai fişekler, plastik kutulardan bozma davullar eşliğinde danslarla kutladı.

Resmi bağımsızlık bildirimi ise bu sabah yerl saatle saat 11.45’te Güney Sudan Parlamento başkanı James Wani Igga tarafından okundu. Bağımsızlık bildirimi ardından Sudan eski bayrağı indirilerek yerine Güney Sudan bayrağı göndere çekildi.

Güney Sudan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke, daha önce yapılan açıklama uyarınca yeni komşu Kuzey Sudan oldu. Kuzey Sudan Devlet Başkanlığı İşlerinden sorumlu Bekri Hasan dün devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, Güney Sudan'ı bağımsızlığını ilan edeceği 9 Temmuz tarihinden itibaren resmen tanıyacaklarını duyurmuştu.

Güney Sudan BM tarafından da resmen tanındı. Böylece yeni bağımsız olan ülke, BM tarafından dünyada resmen tanınan 193’üncü ülke oldu.

Güney Sudan, 2005 yılında yapılan ve Sudan'da onlarca yıldan beri süren savaşı sona erdiren barış anlaşması uyarınca, Ocak 2011'de yapılan referandum ile kuzeyden ayrılma kararı almıştı. Müslüman çoğunluklu Kuzey ile Hıristiyan çoğunluklu Güney Sudan arasında 22 yıldan fazla süren iç savaşta 1,5 milyon insan hayatını kaybetti.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık