Ana Sayfa Dünya Gürcistan, NATO ile yakın temasta

Gürcistan, NATO ile yakın temasta

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, NATO ile Gürcistan arasındaki ilişkileri ele almak için Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te bulunan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'i kabul etti.

Giriş Tarihi: 15 Ekim 2010 Cuma 04:07
Gürcistan, NATO ile yakın temasta
NATO ile Gürcistan arasındaki öncelikli konuların ele alındığı görüşmenin ardından Saakaşvili ile Rasmussen, ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toplantıda, Gürcistan ile NATO arasındaki ilişkileri değerlendiren Rasmussen, Gürcistan'ın NATO'ya üye olması konusundaki tutumlarının değişmediğini ve Bükreş'te yapılan NATO zirvesi kapsamında Gürcistan ile ilgili alınan kararın geçerliliğini koruduğunu belirtti.

Rasmussen, ''Bükreş'te alınan karar geçerlidir, bundan kimse kuşku duymasın. Ama Gürcistan da üstlendiği sorumlulukları yerine getirmeli. Bu konuda Gürcistan'a yardım edeceğiz. Gürcistan sorumluluklarını yerine getirirse mutlaka NATO'nun üyesi olacaktır'' şeklinde konuştu.

Rasmussen ayrıca, Gürcistan ile NATO arasındaki ilişkilerin derinleşmesinin Gürcistan'da güvenliğin sağlanmasına da katkı sağlayacağını bildirdi.

NATO'nun Afganistan'daki çalışmalarına da değinen Rasmussen, Afganistan'ın terör yuvası haline gelmemesi için NATO'nun her türlü çabayı gösterdiğini ifade ederek, NATO'nun bu amacına destek veren ve barış operasyonlarına katılan tüm devletlerin çabalarını da takdirle karşıladıklarını söyledi.

Rasmussen, Afganistan'daki barış operasyonlarına sağladığı katkılarından dolayı Gürcistan'a ayrıca teşekkür ederek, Gürcistan'ın bu katkılarını takdirle karşıladıklarını kaydetti.

Gürcistan ile Rusya arasındaki soruna da değinen Rasmussen, Rusya'yı, Gürcistan ile 2008 yılında imzalanan ateşkes anlaşmasına uymaya çağırdı.

NATO'nun Gürcistan'ın toprak bütünlüğü ile egemenliği konusundaki desteklerinin değişmediğini de yineleyen Rasmussen, NATO-Moskova ilişkilerinde de bu tutumları doğrultusunda hareket ettiklerinin altını çizdi.

Rasmussen, ''Rusya ile ilişkilerimizde Gürcistan'ın çıkarlarını harcamak niyetinde değiliz, ancak Rusya ile ilişkilerin düzeltilmesi ve barışçıl yolların bulunması, hem Avrupa hem de Gürcistan'ın güvenliğinin teminine hizmet edeceğini düşünüyoruz'' şeklinde konuştu.

Mihail Saakaşvili de Gürcistan topraklarının işgalden kurtarılması için her türlü çabayı gösterdiklerini ve bu davalarında kendilerini destekleyen herkese minnettar olduklarını kaydetti.

Afganistan'da dün ölen Gürcü askerlerin ailelerine de başsağlığı dileyen Saakaşvili, Gürcülerin Osmanlı İmparatorluğu başta olmak üzere birçok ülkenin ordusunda görev yaptıklarını ve birçok savaşta yüksek başarı sergilediklerini anlatarak, bugün ise Gürcü askerlerinin kendi ülkesinin bayrağı altında Afganistan'da teröre karşı barış için savaşarak hayatını kaybettiklerini kaydetti.

Saakşvili, ''Bizim dostlarımız ve ortaklarımız vardır ve ortak çıkarlarımız için gelecekte de hep birlikte mücadele vermeye devam edeceğiz'' dedi.

Gürcistan'daki temasları kapsamında Gürcistan Başbakanı, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve Parlamento Başkanı ile biraraya gelen Rasmussen, ayrıca NATO'nun Gürcistan ofisinin açılışına da katıldı.

AA
Ruha TV izlemek için tıklayın...
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şanlıurfa'da 68 kaçak göçmen yakalandı

Şanlıurfa'da 68 kaçak göçmen yakalandı

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık