Ana Sayfa Siyaset GÜVENÇ 79 MİLYON TL’LİK YOLSUZLUK YAPTI MI !!!

GÜVENÇ 79 MİLYON TL’LİK YOLSUZLUK YAPTI MI !!!

AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Şanlıurfa eski Valisi Celalettin Güvenç'in valilik yaptığı dönem de 79 milyon liralık yolsuzluk yaptığı iddia edildi.

Giriş Tarihi: 4 Ocak 2014 Cumartesi 13:43
GÜVENÇ 79 MİLYON TL’LİK YOLSUZLUK YAPTI MI !!!

Dicle Haber Ajansı (DİHA) tarafından yapılan sözkonusu haber de AK Parti Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, Şanlıurfa eski Valisi Celalettin Güvenç'in 79 Milyon liralık yolsuzluk yapttığını iddia etti.

İşte DİHA tarafından yapılan o haber.

Fırat’ın bu yakasındaki yolsuzluklara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Diyarbakır İl Özel İdaresi’nin ardından AKP’nin Urfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterdiği eski vali Celalettin Güvenç başkanlığındaki Urfa İl Özel İdare’de de yolsuzlukların yapıldığı belirtiliyor. BDP’li İl Genel Meclisi üyesi Abdurrahim Demir, ödeneği olmadan ihale yapıldığı, 79 milyon TL’lik borcun kapatılması için ise bankadan kredi alıp meclis onayı olmadan harcandığı, özel idareye ait arsa ve şantiyelerin satışa çıkarıldığı söyledi.

 


Türkiye gündemini bir anda alaşağı eden ve ülke tarihine geçen 17 Aralık “Yolsuzluk operasyonu” ile ilgili tartışmalar tüm sıcaklığı ile sürerken, Fırat’ın bu yakasındaki Diyarbakır İl Özel İdare’de yaşanan milyon liralık yolsuzluğun bir benzerinin de Urfa’da yaşandığı ortaya çıktı. AKP’nin Urfa’nın Belediye başkan adayı olan eski Urfa Valisi Celalettin Güvenç döneminde hazırlanan bütçenin tamamının harcanıp üstüne 40 milyon TL kredi kullanıldığı, ancak yapılan harcamaların bir karşılığının bulunmadığı iddia edildi. İl Genel Meclisi’nde BDP Grup Başkanvekilliği’ni yapan Abdurrahim Demir, 2013 yılında idarenin 230 milyon civarında parasının nereye harcandığı konusunda bilgi sahibi olmadıklarını belirtti. Konu ile ilgili meclis toplantılarına sundukları soru önergelerinde harcamalar konusunda kimsenin kendilerine açıklama gereğinde bulunmadığını söyleyen Demir, “Ben yaptım, yaparım, oldu-bitti” anlayışı ile hareket edildiğine işaret etti. Demir, daha önce AKP’li encümenlerin buna karşın, kaymakam lojmanları ihalesi konusunda koydukları şerhte, yolsuzluk olduğunu, ihaleye fesat karıştırıldığını ve Başbakanlık genelgesinin yok sayıldığını belgeleri ile açıkladıklarını ifade etti.

‘Gelen paraya rağmen 79 milyon borç!’

Urfa İl Özel İdaresinde 2011-12 ve 2013 yılları arsında çok ciddi sıkıntılar yaşandığını söyleyen Demir, “Harcanan paraların, gelen ödeneklerin hizmete dönüşmesi noktasında bazı sıkıntılar mevcuttu. Biz bu sorunları dile getirdik. Her nedense iktidar hep ‘Ben yaptım, yaparım, oldubitti’ gibi yöntemlerle hep geçiştirerek bu şekilde politikasını yürüttü. Bizim burada sayımız çok az. 13 kişiyiz ve iktidara karşı muhalefet görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Bu noktalarda bazı kaygılarımızı paylaşmak istiyoruz. Özellikle 2013 bütçesi ile ilgili çok ciddi sıkıntılarımız var. 2013 bütçesi 124 milyon ön görülmüş, ondan sonra 40 trilyon ek ödenek ile 164 milyon TL’ye dönüşmüş. Özel İdare geliri ile birlikte bu rakam yaklaşık 230 trilyonun üstüne çıkmaktadır. Ama 230 milyon yatırımın Urfa’da olmadığını çok net bir şekilde görebilmekteyiz. Yetkili kişilerde bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapmıyorlar. Sorduğumuz soru önergelerine cevap vermekten kaçıyorlar. Gelen bütçenin yıl ortalarında kullanıldığı ve yılsonuna kadar gelen paraya rağmen il özel idarenin 79 milyon TL borcu olduğu ortaya çıkmıştır” şeklinde konuştu.

‘Arsalar kendi açıklarını kapatmak için satışa çıkardılar’

Özel idareden sorumlu ve meclis başkanı olan Urfa eski Valisi Celalettin Güvenç’in bütçe hakkında hesap vermediğini, hesap verme gereği de duymadığını ifade eden Demir, 79 milyon TL’lik bir borçlanma için öncelikle bir meclis kararının olması gerektiğine dikkat çekti. Şimdiye kadar mecliste alınmış bir borçlanma kararının bulunmadığını söyleyen Demir, “Ödeneği olmayan işler yapılmaktadır. Bu yasal olarak suçtur. Ödeneği olmayan bir iş ihaleye çıkarılamaz şeklinde yasal bir madde varken, her nedense bu tür işler hep ihale yoluna gidilmiş ve işler yarım yamalak bir şekilde devam ettirilmiştir. Ortada bir talan söz konusudur. Özel idare arsaları ile ilgili yine talan söz konusu. Özel idare arsaları, AKP’li bakan ve eski vali tarafından ‘meclisi notere’ çevirmek usulü ile satılmaya çalışılmıştır. Ceylanpınar, Siverek ve Viranşehir’deki şantiyeler dahil olmak üzere kendi açıklarını kapatmak için satışa çıkardılar. Bu trajikomik bir durumdur. Hangi hakla bunları satılığa çıkartırsın?” diye sordu.

‘En değerli arsa emniyete peşkeş çekildi’

Özel idarenin Diyarbakır yolu üzerinde eski köy hizmetlerine ait çok değerli bir arsasının bulunduğunu ve o arsanın bedelinin özel idarenin yaklaşık beş yıllık bütçesine denk düştüğünü ifade eden Demir, “Birilerine şirin görünmek için AKP bunu Emniyet Müdürlüğü’ne çeşitli hesaplar doğrultusunda peşkeş çekti. Buna ilişkin gittiğimiz mahkeme 2 defa lehimize karar verirken, 3′üncüsünde aleyhimize karar çıktı. Verilen kararın mantığını anlamış değiliz. Bu konuda temyiz hakkımızı tekrar kullanacağız. Bu 79 milyonluk borcun getirmiş olduğu bir telaş var. Yapmış olduğumuz muhalefette idareyi belediyeye borçsuz bir şekilde devretmek var. Bu telaş doğrultusunda, eski Vali bu borcu kapatmak için bankadan 40 milyon kredi çekiyor. Bu Urfa tarihinde bir ilktir. Kendi açığını kapatmak ve gelecekteki belediyeyi borç batağına koymayı hedeflemiştir. 40 milyonluk borç meclise usulsüz bir şekilde geldi. Biz mahkemeye taşıdık. Mahkeme kurumdan savunma istedi. Büyük ihtimalle iptal olacak. Alınmamış ve şaibeli bir karar olmasına rağmen bankada tüm işlemleri halledilip bu parayı alıp harcadılar” diye konuştu. Kararsız alınan paranın harcama şeklinin de usulsüz olduğunu söyleyen Demir, borçlanma da olsa gelen paranın, bir gayrı menkulün parasının meclise getirilip bütçe yapıldıktan sora harcanması gerektiğini belirtti.

‘Kaymakama ev, eşek ile su taşıyan yurttaşlara haksızlıktır’

Birilerine yaranmak adına kurumun alanı olmayan işlere sürüklendiğini dile getiren Demir, “Bunun en belirgin kanıtı kaymakamlık lojmanlarıdır. Kaymakamlık lojmanları meclise geldiğinde bunun bizim işimiz olmadığını belirtip, muhalefet şehri düştük. Tamamıyla Maliye Bakanlığı’na bağlı olduğunu, bu konuda herhangi bir yetkimizin olmadığını belirttik. Eşekler ile su taşıyan insanlarımızın olduğu bir yerde, kaymakamlara lojman satın almanın büyük bir haksızlık olduğunu söyledik. Buna rağmen eski Urfa Valisi Celalettin Güvenç kaymakamlara lojman alınması talimatını verdi. Talimat normal bir valinin talimatı değil de, bir AKP il başkanının talimatı gibi algılandı ve AKP’li encümenler emri yerine getirdi. Bu konuda da bir takım usulsüzlükler gerçekleşti. Elimizde belgelerde var. Mahkemeye verdiğimiz için bu alımı durdurmak zorunda kaldılar” diye konuştu.

AKP’liler yolsuzluğu ve ihaleye fesat karıştırmayı ispatladı

Demir’in “elimizde” dediği belgede ise, idarenin Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu ve Emlak Müdürü’nün yolsuzluğu, ihaleye fesat karıştırması ve başbakanlığın genelgesine aykırı hareket edilmesi, AKP’li meclis üyeleri tarafından gözler önüne seriliyor. AKP’li encümenler İbrahim Arslan, Reşit Beşaltı, Hasan Genç ve Nifel Yıldırım tarafından kaymakamlık lojmanları alımına konan şerhte, merkez ilçe kaymakamlarına alınacak lojmanların, “Maliye Bakanlığınca merkezi yönetim bütçe kanununun yedek ödenek tertibinden karşılanır” hükmüne göre alınması gerektiğini belirterek, yapılan ihalenin 2886 sayılı yasanın 51-L (Tek kişi veya firma elinde bulunan taşınmaz mal) bendine göre yapıldığını öne sürüyor. 4734 Sayılı Yasa’nın 5′inci maddesinin ise “Ödeneği bulunmayan hiçbir iş için ihaleye çıkamaz” dediğini hatırlatan AKP’liler, bu konuda meclisteki muhalefetin görülmediğini kaydediyor. Kesinleşmiş meclis kararı bahanesi ile yapılan ihalenin 1 ay önceden pazarlık edilip, taşınmazın sahibi anlaşıldığını şerhlerine ekleyen AKP’liler, ihaleye fesat karıştırma konusunda şu açık cümleleri kuruyor: “Genel sekreter ve Emlak İstimlak Müdürü haricinde hiç birimizin bilgisi yoktur. İhale tarihi 15 Ağustos 2013 iken karar tarihi 13 Ağustos 2013′tür. Taşınmazın sahibi Mustafa Yaşar Mahmutoğlu ihale salonunda ‘Ramazan ayı içinde Uğur bey ve arkadaşları benim çocukla anlaştılar’ demesi ihaleye fesat karıştırıldığını açıkça gözler önüne serdi. Göstermelik ihale ile önceden anlaşılmış bir iş bitirildi. Bunun tek anlamı ise ihaleye fesat karıştırmaktır, yolsuzluktur.”

AKP’liler yapılan işlem ile Başbakanlığın 18 Ocak 2007 tarihli ve 26407 sayılı genelgesinin de yok sayıldığını belirterek, genelgede “Kamu kurum ve kuruluşları tarafından hiçbir suretle hizmet binası, lojman, memur evi, kreş, eğitim, sosyal tesis alımı, inşaatı, kiralanması yapılmayacak” denildiğini hatırlatıyor.

Onaylanan para ile harcanan para aynı değil

Bahsettiği usulsüzlüklerin dört yıllık çalışma süresi boyunca yaşandığını anlatan BDP’li Demir, AKP’li encümenlerin düştüğü şerhin zirve noktasında “Kendilerini aklama” girişimi olduğunu belirtti. Uğur Büyükhatipoğlu’nun emrinde olduğu kişinin AKP Büyükşehir Belediye Başkan adayı eski Urfa Valisi Celalettin Güvenç olduğunu söyleyen Demir, “Bunun yanında doğrudan alımlar var. 2012′de doğrudan alımların şaibeli alımlar olduğunu meclise sunmuş ve bu konu ile ilgili araştırma istemiştik. Belgeler yarım yamalak gelmesine rağmen belgeler de yol şubeden ve maliyeden çıkan paralar arasında bir farkın olduğunu ortaya koyduk. Bunu da Sayıştay denetçileri ile paylaştık, bu konuda işin takipçileri olacağını belirttiler” diyerek, dairenin onayladığı ve maliyeden çekilen para arasında fark olmasının açık “hırsızlık” olduğunu kaydetti.

‘Bu işlerin başını AKP’nin Urfa adayı eski Vali Güvenç çekiyor’

İdarenin Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu’nun Urfaspor’un başkanvekili olduğunu ifade eden Demir, “Biz spor ile ilgili projeleri daima onaylıyor ve destek de sunuyorduk. Ama Hatipoğlu Urfaspor başkanvekili olduktan sonra amatör spor kulüpleri adı altında çok sayıda malzeme alımı yaptı. O kadar cesaretli hareket etmiştir ki bunun yanında bir de nakdi yardımlar yapmıştır. Bu tamamıyla dernek, vakıf, kurumlar ve benzeri kuruluşlara yardım yapma yönetmeliğine aykırı bir durumdur. Nakdi yardımlar yapılmış ve bununla ilgili yasal çerçevelerde girişimlerimiz var. Sayıştay müfettişleri yaklaşık 400 bin TL spora aktarıldığını ve bu miktarın büyük bir para olduğunu belirtirken, bunun yanlış olduğunu, bu paranın 4-5 milyon olduğunu ilettik. Bu konuyu belgeler ile aydınlattık. Urfa’ya gelen para ile yapılan yatırımlar arasında çok büyük bir fark var. Çok küçük bir miktarı yatırıma dönüşürken, büyük bir miktarının nereye gittiği ise bir muammadır. Biz işin içinde olduğumuz halde istediğimiz kişiye, belgeye ulaşma konusunda bin bir türlü zorluk çıkartıyorlar. Bu işin başını da eski vali olan Urfa AKP adayı Celalettin Güvenç çekiyor. Bunu da Urfalıların takdirine bırakıyorum. Önümüzdeki seçimlerde gereken dersi vereceklerini umuyorum” dedi. URFA (DİHA)Kaynak: http://www.haber-sanliurfa.com/guvencin-79-milyon-tllik-yolsuzluk-yapti-mi/#ixzz2pQdkPk1l

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star