Ana Sayfa Urfa Haberleri HABİP ÇADIRCI; ŞANLIURFA YETERİNCE TANINMIYOR

HABİP ÇADIRCI; ŞANLIURFA YETERİNCE TANINMIYOR

ŞANLIURFA PLATFORMU BAŞKANI HABİP ÇADIRCI;‘Peygamberler Şehri’, ‘İnançlar Diyarı’, ‘Kutsanan Şehir’ olarak tanınan Urfa İnsanlık tarihinin çok önemli bilim, inanç, tarım ve turizm kenti ve medeniyetler beşiği olmasına rağmen Türkiye’de ve Dünya’da yeterince tanınmamaktadır.Başta STK’lar olmak üzere tüm kurum ve kuruluşların tanıtımla ilgili gereken gayreti göstermeleri gerekir,dedi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2013 Salı 18:15
HABİP ÇADIRCI; ŞANLIURFA YETERİNCE TANINMIYOR

Şanlıurfa’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini gündeme getirerek kamuoyu yaratmak ve bu tespitleriilgililere,yetkililere duyurarak toplumsal sorumluluk üstlenen Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip ÇADIRCI yaptığı açıklamada; Şanlıurfa geçmişten günümüze tarih, bilim, hukuk, inanç, kültür, sanat, edebiyat, medeniyet gibi insanlık kültürünün oluşumuna ve gelişimine mekân olmuş önemli bir merkezdir. Bu kutsal şehrimizi tekrar eski parlak günlerine kavuşturmamız için birseferberlik başlatmalıyız  dedi.

ÇADIRCI konuşmasına şöyle devam etti;

Şanlıurfa tarihte dünya kültür ve medeniyetinin merkezi kabul edilen ve arkeoloji literatüründe "Bereketli Hilal" olarak adlandırılan bölge üzerinde yer almaktadır.Ünlü tarihçi Ebul Farac'a göre Urfa, Nûh tufanından sonra kurulan ilk şehirlerden biridir.Ş. Urfa, taşı toprağı tarihle yoğrulan ve tarihin her döneminde mutlaka izi bulunan; ilgen elinde ortaya çıkan her arkeolojik bulguda, tarihin yeniden yazılmasına vesile olup tarihe kaynaklı keden, tarihin gelecekle buluştuğu kadim bir şehirdir.

 

Yüzyılımızın en önemli arkeolojik keşfi olarak kabul edilen, Şanlıurfa merkezdeki, “12.000 yıllık Dünyanın En EskiTapınağı: Göbeklitepe” ve aynı döneme ait olduğu tespit edilen birçok sit alanı ile Urfa, “Dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer” niteliğini hala korumaktadır.

Urfa, ilk dinlerden, çok tanrılı ve tek tanrılı dinlere ait inançların ve bu inançlarla bağlantılı kültürlerin binlerce yıl yoğrulduğu, kaynaştığı tarihi bir kent olarak kültür ve inanç turizminde birçok peygamberi bağrından çıkarmış bir şehirdir. Urfa, enbiyası, evliyası, ereni, ermişi ile gönül sultanlarının mekânı, muhabbettin başkentidir.

Âlimi, din adamı, filozofu, düşünürü, yazarı, şairi, seyyahı, ressamı, sanatçısı, şarkıcısıyla ünlü olan; üzerine birçok şiir, destan ve ağıt yazılan Urfa, mistik ve otantik yapısıyla ve sahip olduğu özgün mirası ile hâlâ ilham kaynağıdır..

Museviler açısından Urfa, Hz. İbrahim, Hz.Yakub ve Hz. Musa’nın yaşadığı topraklar olması dolayısıyla Arz-ı Mev‘ud yani Hz. İbrahim’den dolayı vaat edildiğine inanılan topraklar içersinde kalan en önemli merkezlerden biridir. Hıristiyanlar açısından Urfa, Hz. İsa’nın kutsadığı bir şehirdir.

İnanç önderlerini bağrından çıkaran Urfa, peygamberlere izafe edilen makamları ile, tarih boyunca “Peygamberler Şehri” veya “Peygamberler Diyarı” adıyla anılmıştır.

 

Urfa, Karacadağ Kayak Merkeziile “KışTurizmi”, Karaali Kaplıcaları ile “TermalTurizmi”, Karacadağ ve Tektek Dağları’ndaki özgün flora, faunası ve bozkırlarda gezen ceylanlarıyla “Doğa ve Yayla Turiz mi”; Cennet suyunun karıştığı durgun ve serin Fırat suyuyla buluşan sahil şeritleri ve Saklı Cennet Halfeti tekne turları ile “Göl, Sahil ve Su Sporları Turiz mi”; Urfa’ya özgü kel aynak, keklik ve güvercinleri ile “Ornitoloji Turizmi”; Geleneksel el sanatları...

Mutfak zenginliği ve damak lezzeti... Dünyaya nam salmış musiki ustaları... Yaşanan ve yaşatılan otantik ve mistik yapısıyla “Kültür ve FolklorTurizmi” gibi turizm çeşitliliğinde önemli bir potansiyele sahiptir.

 

Şanlıurfa Platformu olarak, başta stk’lar olmak üzere tüm resmi,özel kuruluşlara,siyasilere,üniversiteye,basılı ve görsel yayın kuruluşlarına,türkiye’nin ve dünya’nın herhangi bir yerinde ikamet eden hemşehrilerimize sesleniyoruz; tarihte kültür ve medeniyetin merkezi olan güzel şehrimize sahip çıkalım, tanıtmak için elimizden gelen çabayı gösterelim.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star