Ana Sayfa Röportajlar Habip Çadırcı’yla Şanlıurfa Platformu Üzerine

Habip Çadırcı’yla Şanlıurfa Platformu Üzerine

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da kurulan Şanlıurfa Platformu'nun Başkanı Habip Çadırcı, Urfa Haber'den Abdullah Cengiz ile yaptığı röportajda Şanlıurfa Platformu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 24 Şubat 2013 Pazar 21:02
Habip Çadırcı’yla Şanlıurfa Platformu Üzerine

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da kurulan Şanlıurfa Platformu'nun Başkanı Habip Çadırcı, Urfa Haber'den Abdullah Cengiz ile yaptığı röportajda Şanlıurfa Platformu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Abdullah Cengiz'in yaptığı o röportaj:


Sayın Habip ÇADIRCI: 5 Şubat 2013 tarihinde ŞANLIURFA PLATFORMU kuruldu ve Yürütme Kurulu tarafından Şanlıurfa Platformu Başkanlığına getirildiniz. Kendinizi tanıtır mısınız?

- Eskişehir Eğt. Ens. İngilizce bölümünü bitirdim.

- İngiltere’de Essex Üniversitesi Linguistic Bölümünü bitirdim.
-Amerika Birleşik Devletleri’nde “Tarımsal Yayım ve İletişim Teknikleri” konusunda eğitim aldım.
- Ankara Üniversitesi Avrupa Topluluğu ve Uygulama Merkezinden Avrupa Birliği Temel Eğitim Sertifikası aldım.
- Avrupa Birliği Proje Döngüsü Yönetimi eğitimi aldım.
- Ankara Üniversitesinden “Uluslar arası İlişkilerde Kapasite Geliştirme Eğitimi “aldım.

- Milli Prodüktivite Merkezinden “ Bireysel ve Kurumsal Yönetim Stratejileri ve İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi” eğitimi aldım.

-Alman Kooperatifleri Konfederasyonu (DGRV)  tarafından düzenlenen “ Girişimci Kooperatifler, Proje Planlama Modern Yönetim ve Sunum Teknikleri” eğitimi aldım.

-Koç Üniversitesi tarafından düzenlenen’Değişen Yöneticiler Akademisi’eğitimini aldım.

- Devlet Planlama Teşkilatı Özel İhtisas Komisyonlarında görev aldım.

- Türkiye’de iki kere YILIN BÜROKRATI seçildim.

- Ankara’da ki Şanlıurfa Vakfının ve Şanlıurfalılar Derneğinin Kurucu Üyesiyim

- Avrupa Birliği Mevzuat ve Politik İşler Müdürlüğü yaptım.

- Eğitim Daire Başkanlığı yaptım.

- Yayım Daire Başkanlığı yaptım.

- Halen Bakanlık Müşaviri olarak görev yapmaktayım.

 

ŞANLIURFA PLATFORMU OLUŞTURMA FİKRİ NASIL DOĞDU?

Platformda yer alan arkadaşlarla zaman zaman Ankara’da belli periyotlarla bir araya geliyorduk. Bir araya gelmeler, Urfa’daki kültürümüzün yansıması olan “Sıra Gezme” geleneği şeklinde gerçekleşiyordu. Platformdaki arkadaşlarla yaptığımız istişareler sonucunda, kısa bir araştırma yaptığımda dünyada ve Türkiye’de bu tür oluşumların olduğunu ve bu kapsamda başarılı çalışmalar yapıldığını gördüm. Bu tür bir yapılanmanın Şanlıurfamız içinde uygun olacağını düşünerek platform kurma fikrini arkadaşlarla paylaştım.  Tüm arkadaşlarımız böyle bir oluşuma ihtiyaç olduğu kanaatine varınca da ŞANLIURFA PLATFORMU’ nu kurduk.


PLATFORMUN HUKUKİ DURUMU NEDİR?

Platform; tüzel kişiliği mevcut olmayıp tamamen hemşerilerin bir araya gelmesinden oluşan bir topluluktur.

 

PLATFORMUN AMACI NEDİR?

Ankara’daki Şanlıurfalıların tanışmalarını, görüşmelerini; acı ve tatlı günlerinde üzüntü ve sevinçlerini paylaşmak suretiyle dostluk ve hemşehrilik bilincini kuvvetlendirmelerini; Şanlıurfa’daki gelişmeler hakkında bilgi alış verişinde bulunmalarını, Şanlıurfa’nın sorunları ile bu sorunların çözüm yolarına ilişkin alternatif yöntemler üretmek amacıyla belirli zamanlarda toplanmalarını sağlamaktır.

 

PLATFORMA KATILIM NASIL OLACAK?

Katılmak isteyenlerin bu istekleri daha önce bir katılımcı tarafından Yürütme Kuruluna önerilir. Bu öneri Yürütme Kurulu tarafından kabul edildiği takdirde istekli daha sonraki toplantıya davet edilir.

Yürütme Kurulu tarafından konuşmacı olarak veya katılmalarında yarar görülen kişiler de toplantılara davet edilebilir.

 

TOPLANTILARDA UYULACAK USUL VE ESASLAR NELERDİR?

Toplantı, Yürütme Kurulu Başkanı, Başkanın bulunmaması halinde Başkan Yardımcısı, o da olmadığı takdirde Yürütme Kurulu Üyelerinden birisi tarafından yönetilir.

Kararlar, oylama yapılması istemi olmadığı takdirde, oturuma katılanların genel temayüllerine göre alınır.

Oylama yapılması halinde kararlar oy çokluğu ile alınır. Oyların eşit olması halinde başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır.

Oturumlarda gerekli görülmesi halinde, geçici veya sürekli çalışma grupları oluşturulabilir.

Çalışma gruplarının çalışma usul ve esasları bu grupların oluşturulması sırasında saptanır.

Görüşmelerde her konuşmacı fikirlerini serbestçe ifade eder. Ancak görüşmelerde ideolojik, dini, siyası ve etnik konulara yer verilemeyeceği gibi, Anayasa ilkelerine uymayan ya da T.C kanunlarına göre suç teşkil edecek konuşmalar da yapılamaz. Kararlar bir deftere yazılır.

 

TOPLANTININ YERİ, TARİHİ, GÜNDEMİ

Toplantının yeri, tarihi ve gündemi bir önceki toplantıda belirlenir. Gerekli görülmesi halinde Yürütme kurulunca belirlenen yer ve tarihte belli bir gündem için toplantı düzenlenebilir.

 

YÜRÜTME KURULUNUN OLUŞUMU NASIL OLACAK?

Yürütme kurulu, Başkan, Başkan Yardımcısı, İletişim Koordinatörü, Sayman ve üç üye olmak üzere 7 üyeden oluşur. Bütün katılımcılar sırasıyla Yürütme Kurulunda görev alırlar.

Yürütme Kurulunun görev süresi 3 yıldır.  Görev süresi dolan kurul mensupları bu kurulda tekrar görev alamazlar. Görev süresi dolmadan ayrılan Kurul üyesinin görev süresini tamamlamak üzere katılımcılar tarafından yeniden görevlendirme yapılır.

Toplantılarda; Şanlıurfacın sorunlarına ait çıkan çözüm önerilerini, yeni proje ve fikirleri, gerektiğinde kamuoyuna, mahalli yöneticilere ve yetkili çevrelere duyurmak, iletmek Yürütme Kurulu tarafından yerine getirilir.

 

KURUCULAR KURULU HANGİ MESLEKLERDEN OLUŞTU?

Avukatından Gazetecisine, Bürokratından İşadamına, Eğitimcisine kadar her kesimden hemşerilerimizden oluşmuştur.

 

KURUCULAR KURULUNUN İSİMLERİNİ ÖĞRENEBİLİRMİYİZ?

Habip ÇADIRCI, Faruk Behçet AKAY, Feridun AKGÖBEK, Ahin GÜNEŞ, Hüseyin ÖNCEL, İbrahim ÖZLEK, Mehmet TAŞCI, Abdurrahman AKYÜZ, İ.Halil BÜYÜKHATİPOĞLU, Yusuf KILIÇ, Müslüm BEYAZGÜL, A.Kadir ALGIN, Feridun OĞUZ, İ.Halil YANMAZ, İrfan TENEKECİ, Ö.Faruk AKGÜL

 

SİYASETİ DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ?

Siyaseti düşünmüyorum. ŞANLIURFA PLATFORMU kanalıyla doğduğum, büyüdüğüm şehire hizmet etmek istiyorum.

 

ŞANLIURFA VALİSİ, BELEDİYE BAŞKANI, MİLLETVEKİLLERİMİZ VE BAKANIMIZ HAKKINDAKİ PLATFORM OLARAK GÖRÜŞLERİNİZİ AÇIKLARMISINIZ?

Şanlıurfa Platformu olarak, izlediğimiz kadarıyla Şanlıurfa Valisi ve Belediye Başkanımız başarılı çalışmalar yapıyorlar. Yine başta sayın bakanımız FARUK ÇELİK olmak üzere tüm vekillerimiz ŞANLIURFA için ellerinden gelen her türlü gayreti gösteriyorlar. Bakanımıza, Milletvekillerimize, Valimize, Belediye Başkanımıza Şanlıurfa için yaptıkları güzel çalışmalardan dolayı ŞANLIURFA PLATFORMU adına teşekkürlerimi sunarım.

 

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Şanlıurfa Platformu olarak Şanlıurfamıza hizmet için yola çıktık. Bir nebze olsun memleketimize katkımız olursa ne mutlu bize. Ankara’da yaşayan hemşerilerimizden ricamız yaptığımız faaliyetlerde yanımızda olmaları, katılımcı olarak yer alarak bizi daha çok faaliyet yapmak için teşvik etmelerini diliyoruz. Ankara’daki Şanlıurfalı STK’larda güzel çalışmalar yapıyorlar. Onlarla da işbirliği içinde olup, Şanlıurfa’mız için büyük başarılara imza atmayı düşünüyoruz.

 

 

Röportaj: Abdullah Cengiz -
Urfa Haber Özel /Ankara

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star