Ana Sayfa Türkiye 'Habur'a 10 yıl

'Habur'a 10 yıl

PKK'nın Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubun içinde yer alan 7 sanık, 7 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı

Giriş Tarihi: 11 Ekim 2011 Salı 18:03
'Habur'a 10 yıl
PKK'nın Kandil ve Mahmur kamplarından gelen grubun içinde yer alan 3'ü tutuklu 7 sanık, 7 yıl ile 10 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezasına çarptırıldı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanıklar Mustafa Ayhan, Hüseyin İpek ve Nurettin Turgut katıldı. Tutuksuz yargılanan Haci Surgun, Kamil Ökten, Melekşah Soydan ve Fatma İzer duruşmaya katılmadı.

Cumhuriyet Savcısı, önceki duruşmada mahkemeye sunduğu mütalaasını tekrarladı. Sanıkların PKK 'DAN gönüllü olarak ayrılmadığı, Abdullah Öcalan  çağrı ve talimatlarıyla Türkiye'ye giriş yaptığı gerekçesiyle haklarındaTCK'nın ''etkin pişmanlık'' hükmünün uygulanmasının mümkün olmadığı belirtilen mütalaada, sanıklar hakkında TCK'nın ''terör örgütünün üyesi olma'', ''örgüt adına suçişleme'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddia makamının mütalaasına karşı söz alan sanık Mustafa Ayhan'ın Kürtçe savunma yapmaya başlaması üzerinemahkeme heyeti, tutanaklara, ''Mahkemenin anlamadığı ancak Kürtçe olduğu tahmin edilen bir dil ile beyanda bulunduğu görüldü'' diye yazdırdı. Sanık Ayhan, daha sonraTürkçe yaptığı savunmada, ''Bizler silahlarımızı bırakarak kendi irademizle isteğimizle geldik. Tüm çabamız barışiçindir'' dedi.

Diğer sanıkların savunmalarının ardından söz alan sanık avukatlarından Fethi Gümüş, iddia makamının mütalaasına katılmadıklarını belirterek, ''Birleşmiş Milletler (BM) himayesindeki Mahmur kampında yaşayan insanlar örgüt üyeliğinden suçlanmıştır. O zaman BM hakkında da dava açılması gerekir'' diye savunma yaptı.

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından TCK'nın ''terör örgütünün üyesi olma'', ''örgüt adına suç işleme'' ve ''terör örgütünün propagandasını yapma'' suçlarından tutuklu sanıklar Mustafa Ayhan, Hüseyin İpek ve Nurettin Turgut'u 10'ar yıl 10'ar ay, tutuksuz yargılanan Haci Surgun, Kamil Ökten, Melekşah Soydan ve Fatma İzer'i de 7'şer yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklar, Irak'ın kuzeyindeki Kandil ve Mahmur kamplarından 19 Ekim 2009 günü gelen 4'ü çocuk 34 kişi arasında yer almıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık