Ana Sayfa Urfa Haberleri Hacı Kamil Hanında restorasyon çalışması başladı

Hacı Kamil Hanında restorasyon çalışması başladı

Şanlıurfa Belediyesi, kentin en eski tarihi yapıları arasında yer alan Hacı Kamil Hanı'nda restorasyon çalışmalarına başladı.

Giriş Tarihi: 5 Mart 2012 Pazartesi 21:15
Hacı Kamil Hanında restorasyon çalışması başladı
Belediye basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, han sayısı bakımından Anadolu'nun önde gelen illeri arasında yer alan Şanlıurfa'da, kentteki tarihi yapıların turizme kazandırılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor.

Kısa süre önce Hacı Kamil Hanının restorasyon işinin ihalesini gerçekleştiren Şanlıurfa Belediyesi, Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan handaki çalışmalarını sürdürdü.


Tarihi mekanları özgün haliyle gelecek kuşaklara aktarmaya çalışan belediye ekiplerinin çalışma yaptığı bölgedeki esnafında durumdan memnun olduğu kaydedildi.-Hacı Kamil HanıHalk arasında yer seviyesinden bir kaç basamak aşağıda bulunması dolayısıyla ''Çukur Han'' olarak da bilinen Hacı Kamil Hanı'nın tam olarak kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor.


Gümrük Hanı'nın güneydoğusuna yakın olan ve doğu ile batıda olmak üzere iki kapısı bulunan Hacı Kamil Hanı içerisinde 15 adet dükkan bulunuyor.


Zemindeki dükkanların üzerindeki katta ise önleri revaklı odalar yer alıyor. Revakları, önde payelere oturan çapraz tonozlarla örtülü olan Hacı Kamil Hanı, ortasında bulunan şadırvanda ise Balıklıgöl'den gelen su akıyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Financial Times saldırıyı anayasa ve başkanlık ile ilişkilendirdi

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star