Ana Sayfa Urfa Haberleri Hakkari saldırısı sonrası açıklamalar

Hakkari saldırısı sonrası açıklamalar

Hakkari saldırısının ardından birçok açıklama geldi.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2011 Çarşamba 14:52
Hakkari saldırısı sonrası açıklamalar
Dün gece Hakkari'de yaşanan PKK saldırıları sonrasında yapılan açıklamalar şöyle:

Erdoğan: Mutlaka hesabı sorulacak
"Türkiye düşmanları şunu çok iyi bilmeli. Türkiye Sarıkamış, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı başta olmak üzere şehitlerin aziz ruhları üzerinde inşa edildi. Bayrağımız rengini şehitlerin al kanından almıştır. Bayrak da vatan da bizim için namustur. İçeriden ya da dışarıdan hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi, geri adım atmayacağımızı bilmeliler. Bir milim dahi geri çekilmedik, çekilmeyeceğiz. Her kim ki teröre destek veriyorsa, terörü besliyorsa, teröre müsamaha gösteriyor, kanlı yüzünü örtmek, insanlık dışı saldırıları görmezden geliyorsa bilsinler ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin nefesi her birinin ensesinde olacaktır. Terör örgütü nereden destekleniyorsa hepsinden mutlaka bunun hesabı sorulacaktır."

Cumhurbaşkanı Gül: İntikam çok büyük olacak
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, saldırıyla ilgili açıklamasında "Bu saldırıların intikamı çok büyük olacaktır ve misliyle alınacaktır. Silahla bir yere varılmayacağını eninde sonunda göreceklerdir. Bunlara yataklık edenler de derslerini çıkartmalı ve neticelerine katlanmaları gerekir" dedi.

Komutanların bölgeye intikal ettiklerini belirten Gül, "Bu mücadelenin uzun soluklu bir mücadele olduğunu herkes bilmelidir. Bu konudaki kararlılığımız kesindir. Terör ile netice alacaklarını düşünen varsa büyük bir yanılgı içindedirler. Kendi halkımızın hak ve hukukunu korumak başka bir şeydir, terörle kararlı bir şekilde mücadele etmek ise devletimizin kararıdır" diye konuştu.

Çiçek: Bağrımıza taş basacağız
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, saldırıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Yaşadığımız üzücü olaylar yeni anayasa sevincimizi gölgeledi. Bu olaylar ne kadar yürek yakarsa yaksın girdiğimiz bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Acılarımız ne kadar büyük olursa olsun bağrımıza taş basacağız. Gelişen şartlar çalışmalarımız ne kadar zorlaştırırsa zorlaştırırsın hukuk ve demokrasi sınırları içinde kalarak üzerimize düşeni yapmaya çalışacağız. Bir taraftan bu olayları telin ettiğimizi ifade edeceğiz. Diğer yandan da yeni anayasayı toplumumuza kazandırmak gayretinin içinde olacağız."

BDP: Hükümet ve PKK savaşı durdursun
“Bu ateş hepimizin yüreğini yaktı, ölümlere artık ‘yeter’ diyoruz. Acıların kelimelerle ifade edilemediği anları yaşıyoruz. Devlet ve hükümetlerin savaşta ısrar eden açıklamalarına ‘yeter’ diyoruz. Türkiye’nin ekmek, su ve hava kadar en acil ihtiyacı barıştır. Barıştan başka seçenek yoktur. Analarımız bu acıyı hak etmiyor. Barış süreci için hepimiz seferber olmalıyız. Hükümete de PKK’ya da bir saniye geç kalmadan savaşı durdurma çağrısı yapıyoruz.”

BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ise, "Her sabah güne ya siyasi bir operasyon ya da çatışmayla uyanıyoruz" dedi. Saldırıda ölen askerlere Allah’tan rahmet, ailelerine de başsağlığı dileyen Ata, "Siyasetin soruna çözüm bulması gereken bir dönemde askeri operasyonla çözüm arayışı da düşündürücü" dedi.

Arınç: Allah helak etsin
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Bunu yapanlar ortaya çıkarılacak, kaynakları kurutulacak, hangi merkezden başlatıldığı takip edilecek. Bu acıları yaratanları Allah en kısa sürede helak etsin. Tüm imkânları kullanarak bu acılara son vereceğiz."

Davutoğlu: En şiddetli şekilde cezalandırılacaklar
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: "Gerçekten üzücü bir olay. Şehitlerimize rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Aziz milletimiz, bu saldırıları yapanları mutlaka en şiddetli şekilde cezalandırılacaklardır."

Eroğlu: Terör örgütü çok azıttı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu: "Milletimizin başı sağolsun, maalesef terör örgütü çok azıttı. Şehit ailelerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum. Şehitlerimize de Allah rahmet eylesin."

Tekin: Siyaset bunu çözmek için var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin: "Yüreğimiz yanıyor. Bu acıların artık bitmesi gerekiyor. Siyaset bunu çözmek için var. Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Şehitlerimize Allahtan Rahmet, ailelerine büyük sabır diliyorum. Biliyorum ne desek onların acısını hafifletemeyiz..Ama dualarımız onlarla."

ABD: Türkiye'yi desteklemeye devam edeceğiz
ABD Büyükelçiliği açıklamasında "Hakkari vilayetinde vuku bulan trajik hadiseleri şiddetle kınadığını" bildirdi. Yazılı açıklama yapan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, "Birleşik Devletler ve Amerikan halkı adına hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına en içten taziyelerimi gönderiyorum. Yaralıların en kısa sürede sağlıklarına kavuşmasını diliyoruz" dedi.

"Hakkari halkı ve bir bütün olarak Türkiye'nin, teröristlerin elinde çok uzun süredir olduğu gibi acı çektiğini" beirten Ricciardone, "Hiçbir siyasi dava veya hiçbir inanç, terörizmi mazur gösteremez. Dost ve müttefik Birleşik Devletler, resmen terörist bir örgüt olarak tanımladığı PKK'ya karşı Türkiye'nin mücadelesini desteklemeye devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

(soL)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kebap Şehrinde

Kebap Şehrinde "Balık Döner" Keyfi

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star