Ana Sayfa Urfa Haberleri HALEPLİBAHÇE'DE SESSİZ VE HIZLI ÇALIŞMA

HALEPLİBAHÇE'DE SESSİZ VE HIZLI ÇALIŞMA

2004 Yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan Haleplibahçe'de 8 yıl sonra başlayan çalışmalar sessiz ama hızlı başladı.

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2012 Salı 02:27
HALEPLİBAHÇE'DE SESSİZ VE HIZLI ÇALIŞMA
Haleplibahçe Parkının ihalesi yapıldı. İhaleyi Abdülkadir Göncü kazandı ve 8 yıl sonra nihayet çalışmalara başlandı. Sessiz sedasız başlatılan çalışmalar kapsamında temeller hızlı atıldı, projeler vucut bulmaya başladı..

Haleplibahçe bölgesinin tamamının 200 dönümlük bir alan olduğu, bunun 60 dönümlük kısmının Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edildiği, Bakanlığın söz konusu bölgede şehir müzesi yapacağını geri kalan alanda ise park yaptıracağı, parkın tamamlanmasıyla bölgenin cazibe merkezine dönüşeceği belirtiliyor.
140 dönümlük alanda oluşturulacak parkta yürüyüş yolları, amfi tiyatro alanı ve çeşitli sanat yapıları yer alacak.

Haleplibahçe'de 57 Bin metrekare alanda mevcut arkeoloji müzesinin 10 katı büyüklüğünde 25 Bin metrekarelik kapalı alanda 3 katlı "Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi", Haleplibahçe'de ortaya çıkan mozaiklerin yerinde sergilenmesi ve Urfa'ya ait mozaiklerin sergilenmesi amacı ile 10 Bin metrekare alanda "Edessa Mozaik Müzesi" ve iki müze arası "Arkeo Park" yapılacak.
540 günde tamamlanacak
Haleplibahçe Uygulama Projesi, 9 Mayıs 2012 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünce ihale edildiğini belirten Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, "İhaleye 14 firma katıldı ve uygulama işi KDV hariç 36 milyon 300 Bin TL'ye,  540 günde hizmete hazır hale getirilecek şekilde ihale edildi. 

Toplam bütçesi 50 Milyon TL olarak ön görülmektedir. Bütçenin tamamını Kültür ve Turizm Bakanlığı finanse edecek. Yüklenici firma ile 06/06/2012 tarihinde sözleşme imzalandı ve 5 gün içerisinde yer teslimi yapıldı. 2014 yılında hizmete açılmak üzere, Haziran ayında temeli atılarak çalışmalar başlatıldı.
Geri kalan 140 Bin metrekare alanda 'Arkeoloji Araştırma Merkezi ve Çok Amaçlı Tanıtım Merkezi', 'Anfi Tiyatro', 'Kültür ve Sanat Merkezi', 'Hediyelik Eşya Reyonları', 'Kafeterya', 'Rekreasyon Alanı' ve '750 araçlık Açık ve Kapalı Otopark' projeleri uygulama işini de Şanlıurfa Beleyesi 30/03/2012 tarihinde ihale etti.
Haleplibahçe projesi 2014 yılında tamamlandığında 200 Bin metrekare alanda yapılan müze ve kültür konsepti ile Türkiye'nin ve bölgenin kültür ve inanç turizminde cazibe merkezi haline gelecektir" dedi.
En eski eserler ve en kıymetli mozaikler sergilenecek
İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, "Dünyanın en kıymetli mozaiği olarak tanımlanan ve Müzemiz tarafından tespit edilen il genelinde yer altındaki mozaikler ile yurt içi ve yurt dışındaki Urfa'ya ait birçok mozaik ile Şanlıurfa, İstanbul, Gaziantep ve Hatay illeri ile değil, dünyanın en zengin mozaiklerine sahip Tunus ülkesi ile yarışacak düzeydedir.

Şanlıurfa'da yapılacak 'Edessa Mozaik Müzesi' dünyanın en kıymetli mozaiklerinin sergilendiği müze olacaktır. Yine yapılacak olan 'Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi' ise dünyanın en eski eserlerinin orijinallerinin sergilendiği müze olacaktır.


Gününden önce bitirilecek
İnşaatı üstlenen Göncü İnşaat San.Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Göncü, 540 günde bitirilmesi planlanan çalışmaları gününden önce bitirebilme gayretiyle çalışmalarını sürdürüyor.


Başbakan Erdoğan 2005'te temel attı
14 Mayıs 2005 tarihinde Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ve beraberindeki Bakan ve üst düzey bürokratların katılımı ile  "Haleplibahçe Temalı Park Projesi"nin temeli temsili olarak atıldı. 

Alt yapı çalışmaları yapılırken taban mozaiklerine rastlanıldı ve Koruma Kurulu Kararı ile çalışmalar durduruldu. Şanlıurfa Müze Başkanlığınca 200 dönümlük alanda arkeolojik kazı çalışmaları başlatıldı.
Kazılarda M.S. 3. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 1 saray, 1 villa, yerden ısıtmalı 1 hamam ve bu yapıların tabanında Savaşçı Amazon Kraliçelerinin ve Aşil'in hayat hikâyesini anlatan dünyadaki ilk mozaikler ile birlikte birçok mozaik ortaya çıkarıldı.


Gayret edilmese olmayacak
Aradan geçen 8 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Şanlıurfa Milletvekili olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başta olmak üzere "Şanlıurfa için 400 Proje" kapsamında; Milletvekili A.Emin Önen, Vali Celalettin Güvenç, AK Parti İl Başkanı Yusuf Eğilmez ve İl Kültür Turizm Müdürü Selami Yıldız'ın gayretleri sonucunda nihayet Haleplibahçe bölgesinde hummalı bir çalışma başladı.
kaynak: gapgundemi.com


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star