Ana Sayfa Güncel Halfeti Belediye Eş Başkanları: Bu yanlıştan biran önce geri dönün

Halfeti Belediye Eş Başkanları: Bu yanlıştan biran önce geri dönün

XELFETÎ - Halfeti Belediye Eş Başkanları, Urfa Valisi tarafından belediyelerine “fiili” olarak kayyım atanark yetkilerinin sınırlandırılmasına sert bir şekilde tepki gösterdi. Eş Başkanlar yapılan yanlıştan biran önce geri dönülmesini istedi.

Giriş Tarihi: 4 Ekim 2016 Salı 08:36
Halfeti Belediye Eş Başkanları: Bu yanlıştan biran önce geri dönün

Urfa Valisi tarafından OHAL kapsamında çıkarılan Karar Hükmünde Kararnameler (KHK) kapsamında ilçe kaymakamları görevlendirilerek “fiili” olarak kayyum atanan DBP’li Halfeti Belediye yöentimi yetkilerinin gasp edilmesine karşı basın açıklaması yaptı. Halfeti Belediyesi hizmet binası bahçesinde yapılan açıklamaya; Halfeti Belediyesi Eş Başkanları Mustafa Bayram ve Ayşe Durmuş, belediye meclis üyeleri, HDP ve DBP Halfeti ilçe yöneticileri ile KJA Halfeti Bileşenleri, Barış Anneleri ve çok sayıda kişi katıldı.

 

‘YETKİLERİMİZE İPOTEK KONULARAK İRADE GASB EDİLDİ’

Burada konuşan Halfeti Belediyesi Eş Başkanı Mustafa Bayram, OHAL kapsamında her günün sıkıyönetim uygulamaları ile geçtiğini belirterek, her yeni gün farklı farklı bir uygulama ile karşılaştıklarının altını çizdi. Kürt siyasetçilerin, kurum ve kuruluşlarının, basın yayın organlarının ve sivil halka dönük bir sindirme ve inkarın devrede olduğunu söyleyen Bayram, Urfa Valisi tarafından belediyelerine dönük yapılan irade gaspına dikkat çekti. Bayram, “30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimler ile Halfeti halkından 5 yıllığına belediye yönetimine seçildik. 5 yıl boyunca üstlenmiş olduğumuz zorlu görevi emekçiler ve halk ile beraber, yerine getirmek için çabalıyoruz. Yönetim olarak bugün halkımız için ne yaptık, yarın nasıl daha fazlasını yapabiliriz hayaliyle 2 buçuk yıllık süreyi bugüne kadar taşıdık. Ancak geçtiğimiz hafta Urfa Valisi tarafından gönderilen yazıyla Halfeti, Viranşehir ve Bozova belediyelerinde iddia edilen şikayetler doğrultusunda belediye yönetimlerimizin usulsüzlükler ve yolsuzluklar yaptığına dair ifadelere yer verilmiş. Bunun üzerine yetkilerimize de ipotek konularak, bir irade gaspına imza atıldı” dedi.

 

‘DERHAL BU YANLIŞLARDAN GERİ DÖNÜN’

“Tüm halkımızın şunu iyi bilsin ki bizler bu güne kadar başta Halfeti halkı olmak üzere tüm Türkiye halklarına kuruşu kuruşuna veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur” diye kaydeden Bayram, “Dolayısla vali ve kaymakamın böylesi açıklamalarda bulunmasını bir talihsizlik ve yanlışlık olarak değerlendiriyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz. Derhal bu yanlışlardan geri dönün. Halfeti bir kadim kenttir. Halfeti, dünyada 200’ün üzerinde üyesi bulunan Sessiz Kentler Birliği’ne (Cita Slow) üyedir. Tarih boyunca da burada Kürtler, Türkmenler ve Ermeniler ortak bir yaşam örneği sergilemiştir. Bu güne kadar halklar arası hiçbir çekişme, didişme ve sıkıntıya mahal vermeden kardeşçe bir arada yaşamış ve yaşamaya da devam edeceğiz. Halfeti halkının sabrını sınamayın” dedi.

 

‘BU YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE GERİ DÖNÜN’

Geçtiğimiz hafta Cuma gününe kadar İçişleri Bakanlığı’ndan doğru görevlendirilen müfettişin belediyelerinde incelemelerde bulunduğunu aktaran Bayram, “Eğer belediyemizde varsa bir yanlış, Varsa hile ve dolandırıcılık halkımızın huzurunda her şekilde yargılanmaya hazırız. Bunu da kabul etmiyorlar ise Halfeti Belediyesi dahil olmak üzere 106 belediyemiz için derhal sandık kursunlar ve seçime gidelim. Halk karar versin. Halkımız neye karar verirse ona razıyız. Belediye başkanlığına artık kaymakam mı vali mi kim aday olursa olsun. Halfeti halkı kimi irade seçecek ise kendisi karar verir. Bunun dışında biz hiçbir karar tanımıyoruz. 25 belediyemize şuan kayyım atanmış ve Urfa’da da biz dahil 3 belediyemizin yetkileri ellerinden alınmıştır. Bu yanlıştan biran önce geri dönülmeli” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

‘EŞ BAŞKANLIK HEDEF ALINIYOR’

Eş Başkan Ayşe Durmuş da kayyım atama ve irade gaspının asıl olarak eş başkanlık sistemine yönelik olduğunu söyleyerek, şunları dile getirdi: “Biz halkın oyuyla belediye yönetimine seçildik. Halkın oyuyla da belediye yönetimini başka birine devredebiliriz. Eğer varsa bir yolsuzluk varsa bir sorun buyrun sandık kuralım. Halk seçimini yapsın. Kayyım atama ve irade gasbı asıl olarak eş başkanlık sistemine karşı yapılıyor. Devletin eş başkanlık sistemini kabul etmemesi, eş başkanlara yönelik saldırıların olması bunun en açık göstergesidir. Hepimiz bunu çok iyi görüyoruz. 27 belediyemize kayyım atandı ve eş başkanları gözaltına alındı. Bunların çoğunluğu da kadın arkadaşlar oluşturuyor. Birçok yerde de belediye meclis üyemiz gözaltına alınarak tutuklandı. Bunların da çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Burada kadına yönelik bir saldırının olduğu ortaya çıkıyor. Biz kadınlar olarak 40 yıldır nasıl bir mücadele verdiysek ve eril zihniyete nasıl karşı geldiysek kayyıma karşı da mücadele edeceğiz. Hiçbir zaman da mücadelemizden geri adım atmayacağız. Kayyımları tanımıyoruz, kabul etmiyoruz.”

 

Açıklama alkışlar ile son buldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Vatandaş Hizmet, Onlar Reklam Peşinde

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Yukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star