Ana Sayfa Ekonomi Halfeti için muhteşem proje

Halfeti için muhteşem proje

Halfeti İlçesi'nde turizm işletmecisi Salih Kurt, benzeri Hollanda'da bulunan maliyeti 2 milyon liralık 'yüzen otel' projesini Fırat Nehri'nde yapmak için proje hazırladı.

Giriş Tarihi: 6 Nisan 2017 Perşembe 02:13
Halfeti için muhteşem proje

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi'nin 'Sakin Şehir' ağına dahil ettiği  Şanlıurfa'nın  Halfeti İlçesi'nde turizm sezonu açıldı. Tarihi taş evleri ve doğal güzelliğiyle Güneydoğu'nun 'saklı cenneti' olarak adlandırılan ilçe, havaların ısınmasıyla hareketlendi.

Bölgeye gelen turistler, büyük bölümü sular altında kalan 'batık kenti' tekne turuyla geziyor. Ziyaretçiler, yaklaşık bir saat süren tur sırasında, birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve  İncil'in bir nüshasının çoğaltıldığı rivayet edilen Rumkale'yi görme imkanı buluyor. Su altında kalan caminin minaresi ise en çok ilgiyi gören eserlerin başında geliyor.

İlçede turizm alanında yatırım yapan Salih Kurt, daha önce  Hollanda'da gördüğü su üzerinde hareket edebilen yüzen otel projesini  Halfeti'de hayata geçirmek için kollarını sıvadı.  Türkiye'de ilk kez 30'ar metrekarelik tekneler üzerine ahşap odalar tasarladı. Projeyi kendi imkanlarıyla hayata geçirebilmek için girişimde bulunan Kurt,  Birecik Barajı'nın yapımı sırasında beşte ikilik bölümü sular altında kalan, 'Mikroklima' iklimi ve doğal güzelliğiyle dikkati çeken sakin şehir ağındaki  Halfeti kıyılarında 2 milyon dolarlık yüzen otel oluşturmayı amaçlıyor.

İlk etapta 12 tekne üzerinde tasarlanan odaların,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve DSİ'ye yapılan proje müracaatının onaylanması halinde yaz tatilinden itibaren hizmete alınması bekleniliyor.  Türkiye'de ilk defa yüzen otel projesini  Fırat Nehri üzerinde yapmayı planlayan Kurt şunları söyledi: 

"Saklı cennet olarak bilenen  Halfeti'ye yüzen otel yapmak için bir proje hazırladım. Bu projenin bir örneğinin  Türkiye'de olmadığını biliyorum. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyarete ettiği bu güzel ilçemizde farklı bir boyut kazandırmak için bu projeye ağırlık verdim.  Fırat nehrinde yüzen otel projesi geliştireceğiz. Oteller apart ve günübirlik şekilde kiraya verilebilecek ve güneş enerjisiyle çalışacak. Odalar tekne şeklinde olacak, konuklarımız  Fırat Nehri üzerinde istediği yerde gezebilir ya da konaklayabilir. Bu yüzen odalara hizmetlerimiz ise teknelerle yapılacak. Bu projemizin maliyeti yaklaşık 2 milyon liradır."

 

(sondakika.com)

YORUMLAR
  • yorum2017-04-08 23:52:14AHMET

    KAFANIZMI HOŞ YAV O SUYA DÜŞEN ÇIKMAZ NASIL DÜŞÜNEMEDİNİZMİ ONU BE

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Ucuz Toplu SMS Servisi
Bu habere de bakabilirsiniz Enerji giderinde ısı pompası ile yüzde 50 tasarruf

Enerji giderinde ısı pompası ile yüzde 50 tasarruf

Kurumsal

İçerik

Şanlıurfa

Urfa Haber

Urfa

Yukarı Çık