Ana Sayfa Urfa Haberleri HALFETİ’DE HARAÇ ALIYORLAR!

HALFETİ’DE HARAÇ ALIYORLAR!

Şanlıurfa’nın turizm alanında en gözde ilçelerinden biri olan Halfeti’de otopark adı altında adı sanı belli olmayan şahıslar tarafından araçlardan para alınıyor.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2014 Pazartesi 14:54
HALFETİ’DE HARAÇ ALIYORLAR!

Eski Halfeti diye adlandırılan bölgede ilçeye girer girmez araçların önünü kesen sözde görevliler arabanın camına ne olduğu belli olmayan bir makbuzu yapıştırıp ‘Otopark ücreti, 200 milyara ihalesini aldık’ diye söyleyip 5 TL para istiyor. Uygulamadan çok sözde görevlilerin ücret talebi ziyaretçiler tarafından büyük tepki topluyor. Son dönemlerde dizi sektörünün en uğrak adreslerinden biri olan ve turistik önemi ile bölgenin parlayan yıldızı haline gelen Halfeti’ye bugünlerde gelen bir daha uğramak istemiyor. Eski ilçe merkezini konu alan sorunun nedeni ise kendisini görevli diye tanımlayan sözde otopark çalışanları oldu. Asma köprüsü, piknik alanları ve tarihi evleri ile ziyaretçilerini büyüleyen eski Halfeti yerleşim merkezinin girişinde iddiaya göre yapılan ihale ile özel şahıslara otopark hizmeti devredildi. İhalenin ardından eski ilçe merkezine girişlerde araç başına 5 TL alınmaya başlandı. Daha önce bu konuda duyuru yapmayan ve denetmenliği seçim nedeniyle arka planda bırakan Halfeti Belediyesi, böylelikle ziyaretçilerin mağdur edilmesine neden oldu.

 

5 TL VERMEYEN GERİ GÖNDERİLİYOR

İlçe merkezinin hemen girişinde durdurulan her araçtan sözde görevliler 5 TL otopark ücreti talep ediyor. Aksi halde ilçeye girişlerinin engelleneceği öğrenen ziyaretçiler, her ne kadar yaşananlara tepki gösterse de istenilen rakamı vermek zorunda kalıyor. Üzerinde 3 TL yazan ancak 5 TL alınan makbuzlarla tarihi bölgeyi gezen ziyaretçiler yaşananlara yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istiyor.

 

ARAÇLARIN BAŞINA ÜŞÜŞÜYORLAR

İlçe girişinde durdurulan ziyaretçiler bir anda sivil kişiler tarafından durdurularak araçların içlerinde bulunan şahısların başına üşüşüyorlar. Herhangi bir görevli kartı göstermeyen sözde görevliler, kendilerine itiraz eden ziyaretçilere Halfeti Belediyesi’nin yaptığı ihale sonucu böyle bir sisteme geçtiklerini anlatıyor. 200 bin liraya aldıkları ihale sonucu her araca 5 TL otopark ücreti kestiklerini söyleyen görevlilerin yaklaşımı da ücret dengesizliği gibi tepki topluyor.

 

VATANDAŞLAR; “ANİDEN ARACIN ETRAFNI SARIYORLAR”

Bölgeye gelen yerli turistlerden İbrahim Yılmaz yetkililerin otopark sorunu için çözüm bulmasını istedi. Söz konusu uygulamanın gerçek olması halinde çalışanların görevli kartı ve uygun kıyafetlerle ziyaretçileri karşılaması gerektiğini söyleyen Yılmaz, “İlçe girişinde aniden aracın etrafını sardılar. Böylesine bir yaklaşım bölge turizmi açısından son derece kötü bir imaj sergiliyor. Dünyanın hiçbir yerinde eşi benzeri bulunmayan böylesine bir alanda yapılan bu gelişi güzel ve sorumsuzca hareket Urfa’ya büyük zarar verir. Yetkililerin tekrardan konuyu gözden geçirmesini ve daha düzenli bir şekilde uygulama yapmalarını istiyorum.” Diye konuştu.

 

 

Haber: Paşa BENZER
Kaynak: http://www.sanliurfasembol.com/111589-halfeti-de-harac-aliyorlar-haberi.html

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Büyükşehir, arıtma tesisi için altyapı planlamasını yaptı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık