Ana Sayfa Urfa Haberleri Halk Otobüsçülerinden Yerel Medyaya Eleştiri

Halk Otobüsçülerinden Yerel Medyaya Eleştiri

Şanlıurfa Belediyesi ile aralarındaki sorunların bitmek bilmediği Şanlurfa'daki Halk Otobüsçüleri bu kez de yerel medayayı yanlı yayıncılıkla suçladı.

Giriş Tarihi: 13 Şubat 2013 Çarşamba 12:38
Halk Otobüsçülerinden Yerel Medyaya Eleştiri

Şanlıurfa Belediyesi ile aralarındaki sorunların bitmek bilmediği Şanlurfa'daki Özel Halk Otobüsçüleri bu kez de yerel medayayı yanlı yayıncılıkla suçladı.

Şanlıurfa'daki Özel Halk Otobüsçüleri, önceki gün yerel medya da yeralan belediye ve halk otobüsçüleri arasındaki mahkeme kararını haber yapan yerel medyayı, belediye yanlısı yayın yapmakla suçladılar.

Halk otobüsçüleri yazılı olarak yaptıkları açıklamada aşağıdaki görüşlere yer verdiler:

YEREL MEDYA VE GERÇEKLİK SORUNU

Dün gazetelere konu olan ‘’MAHKEME BELEDİYEYİ YİNE HAKLI BULDU’’ haberi bir gerçek üzerinden yola çıkarak nasıl yalan haber üretileceginin örnegi olarak duruyor.Sözkonusu  mahkeme kararında Belediyenin yeni açtığı hatlarda esnafa verilen bir yıllık ruhsat izninin yenilenmemesi üzerine açılan davada ret kararı verilmiştir.Mahkeme yeni açılan hatların ihalesiz verilemeyecegini belirtip hem esnafın geçici ruhsatını iptal ederken hemde belediyenin kanunsuz iş yaptığını teyid etmiştir.Aslında bu iznin kanunsuz olduğunu belediyede bildiği halde 2010 yılında esnafı birbirine düşürmek için uyguladıkları böl-parçala-yut stratejisinin bir sonucudur.Sözkonusu hatlarda çalışma izni verilen esnaf bir yıl bu hatlarda çalıştırılması sonucunda esnaf koperatifleri  2010 yılında birbirine kırdırıldı.Onlarca karakolluk olay oldu.Araçların camı kırıldı,kafalar kırıldı.Belediyenin ne tür bir kaosun tetikleyicisi olduğuda ortaya çıktı.Şimdi ise bu kavga eden koperatifler güçbirliği içinde haklarının hukuki savunusunu yapmaktadır.

Bu haberde ve çeşitli zamanlarda çıkan yerel gazete haberlerinde belediyenin verdiği haberler sorgulanmadan yayınlanırken,esnaf olarak bizim haberlerimiz görmezden geliniyor.Geçen bir aylık süre içinde yayınladığımız onlarca haber aslında fırtınalar kopartacak haberler olması gerekirken,sıradan bir iftira haberi kategorisinde birkaç istisna dışında değerlendirmeye bile alınmıyor.Mesela Belsan müdürlerinin almış olduğu usulsuz paralar sıradan bir habermidir ? 50 otobüs isteyen belediyenin aslında 40 tane hattı boşalttırdığı gerçegi sıradanmıdır ? Bu araçların hatlardan çektirilmesi üzerine belediyenin 30 milyon tl  zarar ettirilidiği haberi sıradanmıdır ? daha nicesini sıralayabiliriz.Normalde bu tür medya eleştirisini taraf gazetesinde Alper Görmüş'ün yaptığı işi yerel basın ölçeğinde yaptığımızda ortada gazetecilik mesleği adına ne kadar sıkıntılı bir durumun olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz.

Dilimiz varmıyor söylemeye ama Urfa yerel gazeteciliği ,1984 romanındaki medyanın işlevini yerel bazda belediye lehine görüyor.Demokratik bir yapının oluşması için görev üstlenecek yerel medya bu örnektede olduğu üzere belediye basın bürosunun psikolojik  harb aracı konumuna düşürülmektedir.

ŞANLIURFA ÖZEL HALKOTOBÜSÇÜLERİ BASIN MASASI

KARAKÖPRÜ-EYYÜBİYE-ÇANKAYA TOPLUTAŞIMA KOPERATİFLERİ

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Fıstık Hali

Fıstık Hali" Barınakları Oldu

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star