Ana Sayfa Urfa Haberleri HALK SAĞLIĞI KANSER ŞUBESİ KADINLARI BİLİNÇLENDİRİYOR

HALK SAĞLIĞI KANSER ŞUBESİ KADINLARI BİLİNÇLENDİRİYOR

Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser şubesi KETEM tarafından her yıl Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ayı çerçevesinde hastane içersine kurulan stant ile kadınlara bilinçlendirildi.

Giriş Tarihi: 18 Ekim 2014 Cumartesi 12:37
HALK SAĞLIĞI KANSER ŞUBESİ KADINLARI BİLİNÇLENDİRİYOR

Halk Sağlığı müdürlüğü Kanser birimi tarafından toplumda taranabilir kanserleri önlemek amacıyla yapılan çalışmalar devam ediyor. Her yıl Ekim ayıdan yapılan “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı”  nedeniyle Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesin içersinde kurulan standa ile tanıtıldı. Kurulan standa KETEM sorumlusu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Dadük, hemşirelere Nebahat Yıldırım, Aslı Çay, Derya Satan ve Yekta Özkan hastaneye gelen kadınlara meme kanseriyle ilgili broşür dağıtarak pembe kurdele taktı.

Kelime anlamı olarak kanser, bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara denir. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

KETEM  sorumlusu Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yıldıray Dadük, Meme kanseri son günlerde artmıştır özellik 40-45 yaş üzeri hastalarda eskiden çok fazla sık rastlanır görülmüştür. Fakat son zamanlarda bu hastalık daha küçük yaşlara düşmüştür, 30-35 yaşlarında bile rastlanmaktadır. Bölgesel olarak ve her tarafta artmıştır özellikle ailesinde meme kanseri olan hastalar 20 yaşından sonra iki yıl da bir kere mutlaka en yakın hastaneye başvurup muayene olması gerekmektedir KETEM olarak 40-45 yaş hastalara ücretsiz hizmet verilmektedir. biz zaman zaman bir çok noktada stant açıp Meme kanserini tanıtmaktayız" dedi.

 

Yıldıray,  Dünyada her 8 kadından birinde görülen meme kanserine karşıda 20 yaşından itibaren her ay kendi kendine meme muayenesi yapmanın mümkün olduğunu hatırlatan Op. Dr. Yıldıray 40-50 yaş arası kontrol amaçlı bir kez mamografi çektirmek ve 50 yaşından itibaren iki yılda bir mamografi çektirmenin erken teşhis bakımında önemli olduğuna işaret etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Şehitkamil Belediyespor Şanlıurfa Deplasmanında Galibiyet Arıyor

Kurumsal

İçerikYukarı Çık
urfa / şanlıurfa / şanlıurfa haber / urfanatik / urfa star