Ana Sayfa Güncel Hangi İller, Hayal Kırıklığına Uğrattı?

Hangi İller, Hayal Kırıklığına Uğrattı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin seçim çalışmalarını takip eden gazetecilerle kahvaltıda bir araya geldi. Kılıçdaroğlu CHP'nin milletvekili çıkaramadığı Elazığ, Kütahya, Batman ve Düzce'de hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 17 Haziran 2011 Cuma 15:27
Hangi İller, Hayal Kırıklığına Uğrattı?
Seçim sonuçlarına her siyasi partinin soğukkanlılıkla bakabilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, bunun halkın tercihi olduğunu vurguladı. Elazığ, Kütahya ve Batman’dan milletvekili beklediğini, oylarını yükseltmelerine karşın vekil çıkaramadıklarına şaşırdığını söyledi. Bolu ve Sakarya’dan uzun bir aradan sonra vekil çıkardıklarını ama Düzce’den vekil çıkaramamalarının kendisini şaşırttığını belirtti. 

Kılıçdaroğlu’ndan yönetim değişikliği işareti: “Genel başkan dahil kimse kalıcı değildir. Yeri ve zamanı gelince her değişiklik yapılır.” Parti tüzüğünün de değişeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “‘Kurultay istemek de istememek de demokratik bir haktır’ diyor. Başbakan’ın kendisine ‘yalancı’ demesi nedeniyle açtığı davadan ise vazgeçmiyor.

İmralı ile de görüşülebileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “İmralı ile görüşüldüğünü söylediğimizde Başbakan, bunu söyleyen şerefsizdir, demişti. Şimdi soruyorum şerefsiz kimdir” diye sordu. Dokuz köyden de kovulsa onuncu köye gidip doğruları söylemeye devam edeceğini belirten Kılıçdaroğlu, dört ilde aldıkları seçim sonucunun kendisini şaşırttığını belirtti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ardından kendisini izleyen muhabirlerle kahvaltıda bir araya geldi. 16 milyon çocuğun karne aldığını anımsatarak anne ve babaları zayıf karnesi olan çocukları üzmemeleri konusunda uyardı. Tatile giderken arabaların dikkatli kullanılmasını istedi. Sınava girecek çocuklara başarılar dilerken, çocukların at yarışı gibi sınava hazırlandıkları bu maratonun bir şekilde sona ermesi gerektiğini vurguladı. Hedefinde yine ÖSYM Başkanı Ali Demir vardı. Yarattığı skandallardan sonra hala koltuğunda oturmaması gerektiğini tekrarladı.

HELALLEŞME DEĞİL, İKİ YÜZLÜLÜKTÜR

Başbakanın siyasiler ve gazeteciler aleyhine açtığı davaları geri çektiği hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, Erdoğan aleyhine açtığı davadan vazgeçmeyeceğini söyledi. Erdoğan’ın balkon konuşmasının jest olduğuna inanmadığını belirterek, “Bir insan yanlış yaptığını anlayıp hemen ardından özür dilerse, düzeltirse iyi niyetinden kimsenin kuşkusu olmaz. Ama Başbakanın seçimden sonra bunu yapması iki yüzlülüktür, helalleşme hiç değildir” dedi.

BAYKAL’A GÖNDERME

Seçimde bekledikleri oyu almadıklarını belirten Kılıçdaroğlu ancak bunun bir hezimet de olmadığını söyledi. CHP’nin elde ettiği sonucu ileriye taşıma konusunda katkı verecek her partiliye saygı duyduğunu belirtti. Eski genel başkan Baykal’a üstü kapalı bir göndermeyle, medya üzerinden yapılan eleştirileri doğru bulmadığını söyledi. O dönemde bundan şikayet edenlerin bugün aynı şeyi yapmalarının doğru olmadığını vurguladı.

TÜZÜK DEĞİŞECEK

“Madem demokrasi istiyoruz, seçime gideceğiz. Tüzüğü değiştireceğiz. Normal takvim içinde kurultaya gideceğiz” diyen Kılıçdaroğlu, il başkanları üzerinde baskı kurmamak için toplantıyı ertelediklerini söyledi. “Kurultay istemek de istememek de ayıp değil. Demokrasi içinde bu talepler olabilir. Ama medya üzerinden tartışmak doğru değil” diye konuştu.

PARTİ YÖNETİMİ DEĞİŞECEK Mİ?

Bir gazetecinin seçim sonuçlarından sonra parti yönetiminin değişip değişmeyeceği sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Genel başkan dahil kimse kalıcı değildir. Yeri ve zamanı geldiğinde her değişiklik yapılır” dedi.

İLK ÜÇ MADDE KIRMIZI ÇİZGİMİZ

Anayasanın ilk üç maddesinin CHH için kırmızı çizgi olduğunu tekrarlayan Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanının anayasa değişikliği için bir çağrıda bulunarak,  komisyon kurulması gerektiğini söyledi.

ALEVİ MİSİNİZ,DİYE SORDUNUZ

Bir gazetecinin, “Alevi olduğunuzu söylediniz. Neden buna gerek duydunuz” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, “Siz sordunuz ben söyledim. Ne diyeyim” dedi.

İmralı ile yapılan görüşmelerin yeni Anayasa değişiklikleri ile ilgisi olup olmadığı sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Ben de bilmiyorum. Erdoğan geldiğinde soracağım, Herhalde anlatacaktır. Ama bunu soracağım diye gelmekten vazgeçer. Ama ben açıkça ne soracağımı söylüyorum” karşılığını verdi.

ONUNCU KÖYE GİDERİM

Hükümetin İmralı ile görüştüğü söylendiğinde Başbakan’ın ‘Bunu kim söylüyorsa şerefsizdir’ dediğini anımsatan Kılıçdaroğlu, İmralı ile AKP hükümetinden önce de görüşmeler yapıldığını söyledi. “Ecevit hükümetinde de görüşmeler yapılıyordu. Biz bunları biliyoruz. Eğer sorunun çözümü için tüm taraflarla görüşmek gerekiyorsa görüşülür. Ama biz salt siyaset penceresinden bakıp, hayır görüşme yapılmadı, demeyi doğru bulmuyoruz. Mesele şu; halka doğru söylemek. Ben bu işe başlarken halka her koşulda doğru söyleyeceğime dair söz verdim. Bazen doğrular acı olabilir. Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar. Ama biz gerekirse onuncu köye de gideceğiz ama doğruları söylemeye devam edeceğiz” dedi.

BAŞBAKAN BÖLÜCÜ

Ortadoğu’da Libya, Suriye, Mısır’da yaşanan bölünmenin Türkiye’yi de etkileyip etkilemeyeceği sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Şuanda bir bölünme tehlikesi yok ama Başbakanın bölünme tehlikeleri yaratan söylemleri var. Başbakan ülkeyi toparlayan değil; ayrıştıran bir insandır. Bölücüdür. Seçim sürecinde pek çok yerde yasadışı bildiriler, gazeteler, broşürler dağıtıldı. Trabzon, Denizli, Konya’da. Etnik kimlik ve inanç üzerinden partileri vurmak üzere hazırlanmış broşürlerdi, bildirilerdi. Hükümet ve AKP’nin bilgisi dışında olduğunu düşünmüyorum. Erdoğan bunları kınadığına dair bir söylemi oldu mu, hayır.”

Kılıçdaroğlu, Demirel’e yakın isimlerin partiden ayrılacaklarına dair söylemlere ise sadece güldüğünü söyledi. Antalya örgütünün CHP’ye oy verilmemesi için çalıştıkları iddialarına ise, hiçbir CHP’linin CHP’ye oy verilmesin, diye çalışacağını sanmadığını ifade etti. (hürriyet.com)

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Viranşehir'de terör operasyonu: 4 ölü

Kurumsal

İçerikYukarı Çık